4 romanet e mia të krimit nga 2016 flasin frëngjisht, Norvegjisht, Finlandisht dhe Italisht.

Katër gratë e mia të zeza të vitit

Katër romanet e mia të krimit të vitit 2016

Hardshtë e vështirë për mua të zgjedh ndër romanet e shumta, të larmishëm dhe të mirë me krime që kam lexuar në vitin 2016. Por ato prekin listat e vitit, prandaj më duhej të zgjidhja. Unë gjithashtu mbaj ato që janë de katër shkrimtarë evropianë me kombësi shumë të ndryshme.

Të gjithë i përkasin serialeve me pritje të vazhdimësisë përveç, për fat të keq, të Thompson. Për tre nga protagonistët (Servaz, Hole dhe Vaara) Unë tashmë i kam njohur ata dhe ata kurrë nuk kanë zhgënjyer. Zbulimi ka qenë Rocco schiavone, në traditën e atyre inspektorëve italianë për mënyrat dhe veçoritë. Le të rishikojmë.

Mos e fikni dritën - Bernard Minier

Titulli i tretë deri tani nga seriali me protagonist Komandanti francez Martin Servaz.

Servaz përballet me një rast të ri në një situatë mjaft delikate psikike pas përfundimit të Rrethi. Ata që e dinë tashmë do të dinë për kultura e tyre, e tyre shije për letërsi dhe muzikë (adhuron Mahler), karakteri i tij i dashur ndonjëherë, humor i caktuar herë tjetër dhe depërtimi i tij. Ata gjithashtu do të mësojnë për marrëdhëniet e veçanta me vajzën e tyre, me shokët e saj të skuadrës dhe jetën e saj të dashurisë. Dhe sigurisht ata do ta dinë këtë shërbëtor urren padrejtësinë dhe mediokritetin, dhe nuk shkon aspak me teknologjinë.

Këtu i kthehemi, duke ardhur keq për dobësinë e tij, për trishtimin që e pushton dhe e ka të qetë në një rezidencë për policë të traumatizuar. Hija e armiku i tij i madh, psiko Julian Hirtmann, shkaku kryesor i brishtësisë së tij emocionale.

Këtë herë Servaz do të ketë një aleat, një gazetare femër gjithashtu shumë e prekur nga marrja e letër anonime të një vetëvrasjeje. shërbëtor ka marrë edhe çelësi i dhomës së hotelit ku vdiq një bombardues vetëvrasës. Të dy do të kontaktojnë njëri-tjetrin dhe nuk do të kenë zgjidhje tjetër veçse të përballen me shpirtrat e tyre të dobët për të zbuluar misterin.

Komploti përzihet nga referencat në opera klasike me mbarime tragjike, një gazetë shumë shqetësuese dhe industria e aviacionit pranë Toulouse. Dhe tensioni ajo mban në çdo kohë

Policía - Jo Nesbø

Titulli i dhjetë dhe i fundit i serie të pamasë Vrima Harry. Wasshtë botuar në pranverë dhe për mua ka qenë rilexuar sepse e kisha lexuar tashmë në anglisht vitin e kaluar. Lexuesit e Nesbø-së po e prisnin me padurim pas përfundimit tronditës të Fantasma.

Unë do të shmang gutting asgjë për neofitet ose ata që ende po zbulojnë Harry Hole alkoolik dhe kaotik, por kaq karizmatik, këtu mjaft i matur dhe jashtëzakonisht i lumtur. Unë vetëm do ta komentoj atë plotësoi parashikimet dhe fundi ishte i hapur. Dhe pse do ta mashtrojmë veten, Holeadictos e botës nuk lodhen prej tij. Babai i tij duket sikur asnjëri (akoma) dhe ai 2017 do të na sjellë a titull i ri gjithashtu ne mars, Etje.

En Policía përsëri ekziston aftësia e Nesbø-s për të manipuluar, mashtruar dhe mbajtur tensionin e lexuesit. Ndoshta më i kalitur tashmë mund të nuhasë hilet e tij, por ne e dimë se gjithmonë do të ketë diçka që të na befasojë.

Këtu kemi të nëntën vrasës serial i cili po vret policët, por ajo që ka më shumë rëndësi për ne është ku është harri vrima. Para se ta dini, do të duhet të lexoni më shumë se 100 faqe. Pas kësaj, gjithçka pothuajse ka pak rëndësi. Edhe një nga më të mëdhenjtë dhe goditje më të papritura të të gjithë serisë dhe kjo fjalë për fjalë thyej zemrën të lexuesve. Kjo mungesa e koncesioneve është një tjetër nga pikat më të admirueshme të këtij shkrimtari të suksesshëm norvegjez. Dhe ata janë mirënjohës ndërsa shajnë njëri-tjetrin.

shkrimtarë

Bernard Minier (1960) - Jo Nesbø (1960) - James Thompson (1964-2014) - Antonio Manzini (1964)

Helsinki i bardhë - James Thompson

El titulli i tretë nga seriali me protagonist inspektori finlandez shumë i errët Kari Vaara. Shkruar nga i ndjeri i papritur James Thompson, Autor Amerikan u vendosën në Helsinki, është një kuartet prej të cilave Vetëm dy romanet e parë janë botuar në Spanjisht: Engjëjt në dëborë y Rrethi i nëntë i akullit. Për këtë Helsinki i bardhë Ndiqe ate Gjaku i Helsinkit, e fundit. Të dy janë vetëm në anglisht.

Kam takuar Kari Vaara para Harry Hole dhe ata janë të dy policët e mi nordikë më të idhulluar. Një sukses i madh i romaneve të tij është se ato rrëfehen në të tashmen dhe në vetën e parë, gjë që ju afron plotësisht me personalitetin e tij kompleks.

Kari Vaara është një nga ata kafshë të këqija me të kaluar brutale dhe karakter të ashpër, shumë e shënuar edhe për të Moti ekstrem nga vendlindja e tij e vogël. Pastaj ai do të zhvendoset në Helsinki. Por akoma, ndikimi i asaj klime es themelor gjatë gjithë punës. Vaara është një nga ata burra dhe policë me të cilët një kontrast më i madh midis natyrës së tij më të egër dhe më të thellë njerëzore dhe sentimentale. I dashuruar jashtëzakonisht shumë me gruan e tij amerikane Katerine, marrëdhënia e tyre është pothuajse idilike në dy titujt e parë, pas së cilës ne i lëmë ata me një atësi të sapo lëshuar.

Por në Helsinki i bardhë martesa e tyre do të pësojë një krizë të thellë për shkak të efekteve në shëndetin e Vaara pas një operacioni të madh që ai duhet t'i nënshtrohet. Cfare ka me shume, punë jozyrtare dhe pothuajse kriminal së cilës do t'i kushtohet Vaara faktor përcaktues dhe do të shkaktojë ngjarje të paimagjinueshme. Për t'i shtuar të gjitha, ekipi i veçantë dhe i çmendur i Vaara nuk do të bëjë asgjë për të përmirësuar situatën.

Një pranverë qensh - Antonio Manzini

Titulli i tretë nga seriali me protagonist Rocco Schiavone pas Pista e zezë y Brinja e Adamit.

Zëvendës shefi (asnjëherë inspektor ose komisioner) Rocco Schiavone është një gji i shpirtit gangster, sjelljes së keqe dhe sjelljeve më të këqija. Një adhurues i nyjeve të mëngjesit, një adhurues i këpucëve dhe manteleve Clarks dhe një mohues i përhershëm i klimës dhe popullit të Aosta, destinacioni i tij i ftohtë në Italinë veriore, aq larg nga Roma e tij e dëshiruar dhe e dashur. Por pas asaj fasade të ashpër ai është një sentimental dhe ai është lënduar thellë nga humbja tragjike e gruas së tij.

Në këtë roman të tretë Schiavone do të duhet të hetojë zhdukja e një vajze adoleshente. Manzini merr rreth një komploti më kompleks dhe Schiavone, duke e bërë atë një nga më të mirat policë interesantë, të ftohtë dhe qesharakë të kohëve të fundit.

Të lexosh historitë e tyre është si të shikosh një të mirë komedi italiane. Personazhe tradicionalë dhe situata thuajse të çmendura dialogësh plot humor ata priren të mos i marrin shumë seriozisht. Dhe as ju nuk ju intereson sepse, para së gjithash, po kaloni mirë.

Romanet e tjera kriminale

Shumë e fundit dhe tashmë e trajtuar këtu si Kukulla te thyera, Kujtesa totale o Bufi.

Gjithsesi. Urimet më të mira për vitin e ardhshëm 2017. Mund ta keni atë me lexime të mira të zeza (dhe të të gjitha ngjyrave). Një përshëndetje e madhe për të gjithë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.