4 poezi të shkëlqyera për një të Premte të Mirë. Anonim, Lope, Machado dhe Mistral

Semana Santa. Pushime, pushime, torrija dhe zierje, procesione dhe plazh, besim dhe më pak besim. Y ditët e leximit. Ai boshllëk që rimarrim për të marrë librin e dëshiruar ose për të rilexuar të tjerët. Shkoj në shtëpi këto ditë dhe zakonisht e shfrytëzoj rastin të ndryshoj ato lexime. Kështu që unë kam marrë me poezi, një antologji e 25.000 vargjet më të mira të gjuhës Spanjolle.

një Edicioni 1963, dhe Rrethi i Lexuesve, në të cilin ishin regjistruar prindërit e mi. Shansi ka bërë që, kur ta hap, e hasa atë Sone për Jezusin e Kryqëzuar të një fillimi kaq të bukur. Këto më kanë ardhur katër poezi që shkroi katër të mëdhenj - që anonim, Lope de Vega, Antonio Machado dhe Gabriela Mistral-. Për besimtarët dhe jobesimtarët. Per te gjithe. Le t'i lexojmë dhe të shijojmë bukurinë e tyre.

Sone për Jezusin e Kryqëzuar - Anonim (shek. XNUMX)

Nuk më shtyn, Zoti im, të të dua
qielli qe me ke premtuar
as ferri nuk më lëviz aq i frikësuar
për të ndaluar ofendimin tuaj.

Ti më lëviz, Zot, më nxit të të shoh
gozhduar në një kryq dhe tallur,
më lëviz për të parë trupin tënd kaq të lënduar,
Unë jam prekur nga përplasjet e tua dhe vdekja jote.

Më lëviz, me pak fjalë, dashurinë tënde, dhe në një mënyrë të tillë,
se edhe sikur të mos kishte parajsë, unë do të të doja,
Dhe edhe sikur të mos kishte ferr, unë do të kisha frikë nga ti.

Ju nuk keni pse të më jepni sepse unë ju dua
Epo, edhe pse ajo që shpresoj të mos presë,
e njejta qe te dua une do te doja ty.

Çfarë kam që miqësia ime kërkon? - Lope de Vega (1562-1635)

Çfarë kam që miqësia ime kërkon?
Çfarë interesi ndjek, Jezusi im,
që te dera ime e mbuluar me vesë
A i kaloni netët e errëta të dimrit?

Oh sa të vështira ishin të brendshmet e mia,
Epo nuk të hapa! Çfarë deliri i çuditshëm,
nëse akulli i ftohtë i mosmirënjohjes sime
thau plagët e bimëve tuaja të pastra!

Sa herë më tha Engjëlli:
«Alma, tani ano nga dritarja,
do ta shihni me sa dashuri ta quani këmbëngulje »!

Dhe sa, bukuri sovrane,
"Nesër do ta hapim", u përgjigj ai,
për të njëjtën përgjigje nesër!

Shigjeta - Antonio Machado (1875-1939)

Oh, shigjeta, këndimi
te Krishti i ciganëve,
gjithmonë me gjak në duar,
gjithmonë për të zhbllokuar!
Këndo për popullin Andaluzian,
që çdo pranverë
ai po kërkon shkallë
të ngjitet në kryq!
Këndo për tokën time,
që hedh lule
te Jezusi i agonisë,
dhe është besimi i pleqve të mi!
Oh, ti nuk je kënga ime!
Unë nuk mund të këndoj dhe as nuk dua
për atë Jezusin në pemë,
por atij që eci në det!

Natën - Gabriela Mistral (1889-1957)

Babai ynë që është në Parajsë,
pse me harron!
Ju kujtuat frutat në shkurt,
kur tulja e saj prej rubini bëhet e lënduar.
Edhe ana ime është e hapur,
dhe ti nuk do qe te me shikosh!

Ju kujtoi tufën e zezë
dhe ia dha në verën e kuqërremtë;
dhe ju mveshi gjethet e plepit,
me frymën tuaj, në ajrin delikat.
Dhe në vreshtin e gjerë të vdekjes
ju akoma nuk doni të shtypni gjoksin tim!

Duke ecur pashë manushaqet të hapura;
falerno e erës që piva,
dhe unë i kam ulur qepallat, të verdha,
për të mos parë më janar apo prill.

Dhe unë e kam shtrënguar gojën, e përmbytur
të strofës që nuk duhet ta shtrydh.
Ju keni rrahur renë e vjeshtës
dhe ju doni të ktheheni tek unë!

Më shiti ai që më puthi në faqe;
Ai më mohoi për shkak të tunikës së mesme.
Unë në vargjet e mia përballem me gjak,
si Ti mbi rrobe, i dhashë,
dhe në natën time të kopshtit, ata kam qenë unë
Frikacak Gjoni dhe Engjëlli armiqësor.

Lodhja e pafund ka ardhur
të shikoj në sytë e mi, më në fund:
lodhja e ditës kur ai vdes
dhe ai i agimit që duhet të vijë;
Lodhja e qiellit të kallajit
dhe lodhja e qiellit indigo!

Tani unë hedh sandale martirin
dhe gërshetat që kërkojnë të flenë.
Dhe humba natën, zgjohem
britma e mësuar nga Ju:
Babai ynë që është në Parajsë,
pse me harron!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.