4 libra të frymëzuar nga piktura të famshme

Mona Lisa, një nga pikturat më me ndikim në letërsi.

Mona Lisa, një nga pikturat më me ndikim në letërsi.

Shumë herë, ndikimi i letërsisë në pikturë rezulton në vepra të mëdha arti, ndërsa ky frymëzim gjithashtu ka kontribuar, reciprokisht, për t'i kthyer pikturat e famshme në mishin e një klasike letrare.

Nga një grua e re që mbante margaritarin më të famshëm në histori te Mona Lisa e gjithëpranishme nga Leonardo da Vinci, ne do të udhëtojmë midis galerive dhe bibliotekave në mënyrë që t'i zbulojmë këto 4 libra të frymëzuar nga piktura të famshme.

Kodi i Da Vinçit

Vepra më e lexuar e Dan Brown mori si referencë të famshmen Mona Lisa nga Leonardo da Vinci në një intrigë të vendosur kryesisht në Muzeun e famshëm të Luvrit në Paris, ku puna është e mbushur me një mijë ndezje të përditshme të telefonave japonezë. Vepra, e njohur për paqartësinë e saj, përmbante kodin që do ta çonte Robert Langdon në përpjekjen e tij për të zbuluar vendndodhjet e Gralit të Shenjtë. Piktura të tjera të famshme në galeri, të tilla si Virgjëresha e Shkëmbinjve, gjithashtu patën praninë e tyre në të gjithë faqet e të famshmit melodramë botuar në vitin 2003.

Vajza e perlës

Vajza e perlës

Romani i botuar nga Tracy chevalier në vitin 1999 ai tregoi historinë e çupës që shërbeu si frymëzim për të piktura e famshme e piktorit holandez Johannes Vermeer, i njohur gjithashtu si "Vajza në një çallmë" ose "Mona Lisa e Veriut". Romani, i vendosur në qytetin Delft, në Hollandë, tregon ardhjen në shtëpinë e Vermeer të një gruaje të re të varfër të quajtur Griet, e cila pasi u bë shërbëtorja e tij përfundon duke pozuar për pikturën e tij më të famshme duke veshur vathët e perlave të gruas së tij. .

Kundra e artë

Kundra e artë

Piktura The Goldfinch, e përfunduar nga piktori holandez Carel Fabritius në 1654, u përdor nga shkrimtari Donna tartt si kopertinë, titull dhe simbol narrativ në romanin e tij homonim, Fitues i Çmimit Pulitzer në 2014. Rëndësia e pikturës në roman qëndron në marrëdhëniet midis protagonistit, Theo dhe nënës së tij, një admiruese besnike e kësaj vepre arti në Muzeun Metropolitan të Artit në New York, ku ata takohen orë përpara se një bombë të shënojë të ardhmen. të pjesës tjetër të romanit.

Tabela e Flanders

Tabela e Flanders Tabela

Romani i famshëm nga Arturo Perez-Reverte u frymëzua nga piktura me vaj Gruaja nga Kancelari Rolin, nga piktori Flemish Jan van Eyck, për t'i dhënë jetë pikturës imagjinare Lojëra e Shahut nga Peter Van Huys, guri i themelit të spirales së mistereve në këtë roman rreth pikturës së zbuluar nga protagoniste, Julia. Një vepër që mund të përmbajë një sekret që do të ndryshonte historinë e Evropës.

Këto 4 libra të frymëzuar nga piktura të famshme ato konfirmojnë marrëdhënien e ngushtë midis arteve pikturale dhe letrave, një lidhje reciproke që ka rezultuar gjithashtu në vepra të mëdha që kanë lindur nga një libër; një përmbledhje që mund t'ju sjellim së shpejti.

Çfarë referimesh të tjera për pikturat e famshme keni gjetur në një libër?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Antonio Martínez Klima dijo

    Ekziston një libër i pestë, bazuar në një pikturë të Alexey Kondratievich Savrasov (1830-1897).