4 libra bamirësie nga autorë të ndryshëm. Një dhuratë solidariteti.

Librat e solidaritetit.

Disa libra solidariteti

Ato janë datat ideale për tu dhuruar libra bamirësie. Sot i prezantoj këto. Ata janë të disa autorëve të panjohur, por të përkushtuar dhe shumë mbështetës. Kështu që mendoj se është e drejtë që ata të kenë një shans në një blog si ky. Të katër kontribuojnë në shkaqe të ndryshme si leuçemia e fëmijërisë, Sindroma Marfan y sëmundje të rralla edhe fëminore. Tre janë ilustruar dhe nje eshte nga fotografisë dhe letërsisë.

Ato mund të gjenden në internet duke porositur nga shoqatat e ndryshme që i shpërndajnë ato. Dikush mund të blihet direkt nga Amazon. Gjëja më e rëndësishme është se ato ishin sajuar, shkruar dhe ilustruar nga profesionistë shumë të mirë me gjithë përkushtimin dhe altruizmin. Përveç kësaj, ata luajnë zhanre të ndryshme. Më lejoni t'ju tregoj rreth tyre.

Librat e solidaritetit

Librat e solidaritetit

UDHTIMI N LETERR

Udhëtoni në letër (2013) është një libër bamirësie fondet e të cilit shkojnë tërësisht në luftoni leuçeminë e fëmijërisë përmes Fondacionit Aladina. Promovuar nga Vëllazëria Për Jetën (Gijón), ishte rezultati i bashkëpunimi i katërmbëdhjetë shkrimtarëve dhe katërmbëdhjetë ilustruesve nën emrin Escribiendo e Ilustrando Por La Vida.

Orientuar në një audiencë fëmija dhe rinia, katërmbëdhjetë historitë trajtojnë tema të ndryshme me një epërsi të aventurës dhe fantazisë. Titujt e tyre janë: Ishte një natë mes vere, Madrigal kronike, Kënga e heroit të harruar, Zogu i zi, Misteri i thesarit të humbur, Elías Negro, Udhëtimi i Kaled, Julia's Secret Secret, Shtëpia në Varreza, Aventurat e Penelope Blue, Peshkimi për brisqe, Parhelio y Knickers.

BURI I Djallit

Tashmë kishte filluar të agonte kur munda të shoh anijen në të cilën kishin shkuar. Ata kishin pasur sukses. Të tre u ngjitën në kuvertë. Në çast u dëgjuan zërat e piratëve të cilët, me dritën e parë të agimit, na kishin zbuluar.

Gjithashtu nga viti 2013, është shkruar nga Jesús Rodríguez, autor Asturian, i cili ka një titull tjetër solidariteti dhe është gjithashtu një promovues i atij të mëparshmi. Ky libër me vetëm 100 faqe është një Aventurë klasike anijesh, gjueti thesari, piratë, kapitenë të guximshëm dhe heronj të rinj. Shumë e këndshme dhe e lehtë për t’u lexuarAi gjithashtu përfshin një fjalor të termave detar për djemtë e kabinës.

Të dy mund të blihen me porosi në internet Të shkruarit dhe ilustrimi përmes jetës.

Më shumë libra bamirësie

Më shumë libra bamirësie

KUJTIMET E T F ARDHMES

Kujtimet e së ardhmes  (2015) Nga Ilustrim, një projekt që bashkoi 12 shkrimtarë dhe 12 ilustrues me një qëllim: për të mbledhur fonde për SIMA, Asociación Síndrome de Marfan.

Propozimi: shkruani a roman i ilustruar. Gjinia e trillim shkencor dhe është punuar në dyshe shkrimtar / ilustrues për secilin kapitull. Kështu, secili kapitull lidhet me kapitullin tjetër nga një autor i ndryshëm dhe një ilustrues tjetër. Rezultati: a histori komplekse dhe interesante futuristike, me 18 ilustrime, të cilat do të kënaqin të gjithë dashamirët e zhanrit.

SINOPSI: Viti 2041. Bota është bërë një vend i dominuar nga teknologjia dhe është organizuar në qytete të quajtura koshere bletësh. një sindromi i çuditshëm fillon të fshijë kujtimet e gjithnjë e më shumë individëve. Pushteti politik mbahet nga Korporata, një institucion që ka pajisur ndërtesa për të studiuar dhe trajtuar këtë sëmundje. Por asgjë dhe askush nuk është ajo që duket. Çfarë kanë të përbashkët të gjithë të prekurit nga sindroma? Çfarë është Projekti Nemesis? Dhe pyetja kryesore:toka është në rrezik?

Availableshtë në dispozicion në letër (sipas kërkesës) dhe në format dixhital.

30 BUZIQESHJE ME HISTORI

Libri i solidaritetit doli nga idea e fotografit Rafael Plaza Aragonese për të bërë një ekspozitë fotografike dhe letrare. Ai ia propozoi atë Shoqata e Buzëqeshjeve, i cili nuk hezitoi të bashkëpunonte. Kanë marrë pjesë shumë më tepër shoqata solidariteti, si p.sh. Lajmëtarët e Paqes. Parathënia e librit është nga Atë Engjëll. Organet dhe forcat e sigurimit të shtetit janë bashkuar gjithashtu, të tilla si Garda Civile dhe Policia.

I saj 30 foto të fëmijëve me sëmundje të ndryshme të rralla. Ata frymëzojnë sa më shumë tregime të shkurtra dhe mikro tregime de Shkrimtarë spanjollë dhe amerikano-latinë.

Mund të blihet duke porositur në faqen e Shoqata e Buzëqeshjeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   PABLO PASKUAL dijo

    Unë i bashkohem librit tim DIARIOS DE LA REINA DEL OCEANO në listën e autorëve që dhurojnë veprat e tyre për qëllime bamirësie. Në rastin tim, fitimet nga shitja e librit do të shkojnë te CEAR (Komiteti Spanjoll për Ndihmën e Refugjatëve).