4 lajme editoriale për fëmijë dhe film për dhjetorin

Tani jemi në Dhjetor. Një vit tjetër po mbaron (dhe mund të ketë shumë më tepër). Shumë libra janë botuar, të mirë, të këqij dhe të rregullt, si zakonisht, por ka disa që sapo kanë dalë ose janë botuar në këtë muaj të fundit të vitit. Sot Sjell 4 për lexuesit më të rinj dhe më cinephiles. Ata me siguri mund t’i pëlqejnë. Të mbyllet.

Nur dhe Olentzero - Toti Martínez de Lezea

Ne e njohim Toti Martínez de Lezea (Vitoria-Gasteiz, 1949) për të qenë një shkrimtar i madh i romanit historik, por gjithashtu e ka këtë seri librash për fëmijë protagonist i së cilës është Nur. Shko një duzinë e titujve dhe tani është aventura juaj e re që mund të shijohet për këto data që do të vijnë. Isshtë ilustruar nga Iván Landa.

Dhe për çfarë bëhet fjalë? Mirë Nur i ka shkruar një letër Olentzero ku ai kërkon një skuter argjendi, por ka ende shumë dhe dita është e gjatë. Kështu, ndërsa ata presin, Aitite dhe Nur ngritën pemën e Krishtlindjes. Pastaj Nur shkon të takojë kushërinjtë e saj Lucia dhe Sara dhe miqtë e tyre dhe secili prej tyre ka kërkuar një dhuratë nga Olentzero. Kur vjen Nur përveç kësaj dëshiron të të pyesë se ku jeton dhe nëse mund të shkoni ta vizitoni.

Dhurata më e mirë për Krishtlindje - Noa Herrera Martínez

Dhe nëse jemi me histori për fëmijë, si nuk mund ta sjellim këtë pak Autor dhe ilustrues dhjetë vjeçar nga Sevilja Si quhet Noa Herrera Martínez? Redaksia Babidi-bu, i specializuar në letërsinë për fëmijë dhe të rinj, na e sjell këtë histori e një vajze që dëshironte një gjë më shumë se gjithçka në botë. Pra, edhe pse ndonjëherë është e vështirë që dëshirat tona të përmbushen, ne kurrë nuk duhet ta humbasim shpresën. Gjithçka mund të ndryshojë, siç e ndryshoi atë, megjithëse me pak ndihmë nga dikush shumë i veçantë.

Noa herrera dy herë fitoi një konkurs letrar në Cadena Ser dhe pasi që pasioni tjetër i tij i madh është barazim, tani hapet me këtë histori. Një shembull për shumë lexues të rinj si ajo.

Planeti i majmunëve. Libri i 50 vjetorit - Autorë të ndryshëm

Ky libër tani po del që feston 50 vjetori i këtij klasiku të filmit shkencor. Dhe autorë prestigjiozë janë ata që afrohuni dhe flisni për aspekte të ndryshme të filmit, e cila me siguri do të kënaqë më shumë cinefilet.

Kryesisht merren me: xhirimet, protagonistët, estetika, ndikimet, kritika politike, vazhdimet dhe ribërje që kanë përbërë një trilogji të fundit ... Dhe të gjitha të shoqëruara nga një ekran i shkëlqyeshëm grafik me fotografi dhe postera të filmit.

Autorët janë Ramon Alfonso, kritik dhe historian filmi, i specializuar në trillime shkencore; Jaime Iglesias, një tjetër kritik i famshëm i zhanrit; Y Adrian Sanchez, një autoritet tjetër për këtë çështje.

Si të dëshironi: Histori të pakonceptueshme nga krijimi i nuses princeshë - Cary Elwes

Kush nuk e ka parë Princesha e fejuar? Kush nuk e ka thënë kurrë atë për «Përshëndetje, emri im është Iñigo Montoya. Ti e vrave babanë tim ... Përgatitu të vdesësh! »? Epo, ky libër tashmë ka dalë me kujtime të nënshkruara nga protagonisti i tij, aktori anglez Cary Elwes, i cili i dha jetë Westley. Në të ai na tregon gjithçka mbi adaptimin në 1987 në ekranin e madh të kësaj historie tani klasike bazuar në Romani i William Goldman.

Princesha e fejuar vazhdon të habisë falë kombinimit perfekt të fantazisë, humorit dhe inteligjencës. Elwes mbledh anekdotat me protagonist disa nga anëtarët e saj të kastit, si p.sh. Robin Wright, Mandy Patinkin (Íñigo Montoya), André Giant, Billy Crystal ose Wallace Shawn.

me parathënie nga Rob Reiner, regjisori i filmit, këtë libër do ta shijojnë të gjithë ata që e bënë me këtë klasik filmi. Edicioni gjithashtu përfshin një poster të filmit.

Më në fund, le ta kujtojmë atë Cary Elwes është përsëri në qendër të vëmendjes këtë vit falë rolit të tij në një serial tjetër jashtëzakonisht i suksesshëm dhe gjithashtu fantazi / trillim shkencor, i cili nderon ato 80-të në konceptimin e saj: Gjëra të huaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.