Dorëzimi i 4-të. Një fytyrë për detektivët e Gunnar Staalesen dhe Deon Meyer

Shkrimtarët Deon Meyer dhe Gunnar Staalesen.

Le të shkojmë për të kësti i katërt diçka ndryshe nga i mëparshëm. Këtë herë kemi dy autorë shumë të ndryshëm, Gunnar Staalesen dhe Deon Meyer. Ato mund të mos jenë të njohura mirë për publikun e gjerë, por janë shkrimtarë prestigjiozë të romaneve kriminale në vendet e tyre, Norvegjia dhe Afrika e Jugut. Ata të dy krijuan dy personazhe, detektivët e tij më të njohur, të cilat, kur u sollën në ekranin e vogël, kishin fytyrën e njëjtë. Më e keqja, që puna e tij mezi ka mbërritur këtu.

Shikojmë Staalesen, dekan i romanit norvegjez të krimit, krijues i detektivit privat Varg veum. Tashmë Meyer, krijues i oficerit të parë të policisë dhe më vonë gjithashtu një detektiv privat, Mat joubert. Ai u dha atyre hua si fytyrën ashtu edhe fizikun e tij Aktor norvegjez Trond Espen Seim, shumë i përshtatshëm për të dy, pavarësisht nga ndryshimet kulturore dhe mjediset e personazheve.

Gunnar staalesen

Nació en Bergen në 1947. Ai studioi filologji dhe letërsi franceze dhe angleze në Universitetin e Bergen. Ai botoi romanin e tij të parë në 1969 dhe ka marrë çmime të ndryshme letrare.

Ai është i njohur për seritë e tij të suksesshme të 21 romane me protagonist Varg veum, ish-punonjës social në Mbrojtjen e Fëmijëve u kthye në detektivë. Nga ato histori 12 prej tyre janë përshtatur në kinema, me të njëjtin sukses si librat. Këtu, për fat të keq, vetëm kaq Rrathët e vdekjes, e cila është gjithashtu e vështirë për t'u gjetur. Por ato mund të shiheshin l6 filmat e parë disa vjet më parë në La 2.

  • Rrathët e vdekjes (Dodens drabanter). Varg Veum merr një telefonatë që e referon atë në një rast për të cilin ai ka punuar kur ishte në Shërbimin e Mbrojtjes së Fëmijëve. Fëmijë kishin kaluar dy vjet u nda nga e ëma në rrethana tragjike. Shpejt pas, i njëjti fëmijë, Jan Egil, ishte dëshmitar i vdekjes së babait të tij birësues dhe u transferua në një familje të re. Dhjetë vjet më vonë, i ri Jan Egil është i akuzuar për një vrasje të tmerrshme të dyfishtë që Varg Veum do të duhet të hetojë.

La seri filmash eshte kjo Për ata që duan t'i hedhin një vështrim atyre.

Deon meyer

Meyer lindi në 1958, në Paarl. Ai ka punuar si reporter, krijues dhe drejtor krijues në ndërmarrjet reklamuese. Për fat të mirë këtu më shumë punime kanë mbërritur tuajat, përveç kësaj Hijet e së kaluarës (1999), e cila është gjithashtu e vështirë për tu marrë.

Trembëdhjetë orë (2014) y Maja e djallit (2010) luan një tjetër detektiv, Bennie Griessel. Dhe ato janë gjithashtu Safari i përgjakur (2012) y Zemra e gjahtarit (2009).

  • Hijet nga e kaluara. Kapiten Mat joubert Ai ka humbur gjithçka: gruan e tij, të vrarë barbarisht, shpresën dhe të ardhmen. Të pandërprera dhe apatike, alkooli dhe keqardhja ndaj vetes po shpejtojnë rrëzimin e tij. Por një i huaj seri vrasjesh trondit Kejptaun, kështu që zgjidhja e çështjes do të bëhet një mundësi për të shpengim personal.

Ky roman u adaptua dhe u dha premierë vitin e kaluar me titullin e Cape Town si një miniserial me 6 episoda. Ishte për televizionin (kanali Calle 13) në një Bashkëprodhimi gjerman dhe afrikan jugor. Ai llogariti në miratimin e autorit si për adaptimin e saj ashtu edhe për kastin e zgjedhur.

Ka një titull tjetër me Joubert si protagonist, Gjurmuesit, ku ai ka lënë policinë dhe është një detektiv privat. Por për të ditur nëse do të arrijë këtu. Njësoj si seriali.

Aktori. Trond Espen Seim

Lindur në Oslo në 1971, ai është një aktori dhe regjisori i famshëm norvegjez i teatrit, filmit dhe televizionit. Arritje suksesi i tij më i madh dhe më ndërkombëtar me Varg veum. Për shkak të fizikut të tij tipik Viking, çdo karakter nga ato pjesë qëndis, por rekreacioni i tij i Afrikës së Jugut të vështirë dhe të stuhishme ishte gjithashtu një sukses. Mat joubert.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.