36% e spanjollëve nuk lexojnë libra

Lexoni me shpejt

Ndonjëherë e marrim si temë pa shumë qëndrueshmëri, të tjerët si realiteti më absolut, por ajo që mbetet në fund janë shifrat, dhe kur ato i referohen leximit në vendin tonë rezultati nuk është shumë entuziast (sidomos nëse krahasohemi me vende të tjera si Norvegjia ose Suedia, ku leximi është si të bësh kafe çdo mëngjes).

Po, 36% e spanjollëve nuk lexojnë sipas studimit të fundit nga Qendra për Kërkime Sociologjike (CIS).

Lexoni?

momente për të lexuar

Sipas barometrit të botuar disa orë më parë nga CIS, 36.1% e spanjollëve thonë se nuk lexojnë kurrë (18,3%) ose pothuajse kurrë (17.8%), ndërsa 28% thonë se e bëjnë këtë çdo ditë. Përqindjet e mbetura ndahen në ata që lexoni një ose dy herë në javë (14.6%), një herë në muaj (12.8%) dhe një herë në tremujor (7.8%).

Lidhur me numrin e sa librave që lexojmë për periudha kohore, 40.7% e të anketuarve pretendojnë se kanë lexuar 2 deri në 4 libra gjatë 12 viteve të fundit, 21.3% nga 5 në 8 në të njëjtën kornizë kohore dhe 12.7% thonë se kanë lexuar më shumë se 13 libra.

Lidhur me zhanret letrare, romani historik është zhanri më i lexuar (23,8%), pasuar nga "romani në përgjithësi" (19,5%) dhe romani aventuresk (8,9%).

Më në fund, studimi vlerëson gjithashtu ndikimin e ebook-ut në këto kohë, duke dhënë rezultate në të cilat 21.7% konfirmojnë njohjen e librit elektronik ndërsa 62.2% thonë se nuk kanë lexuar kurrë në format (Një në katër tregon gjithashtu se nuk kanë ndërmend ta bëjnë këtë). Në këtë mënyrë, sondazhi gjithashtu konfirmon atë letra (78.6%) mund të librit elektronik (11.2%).

Si krem, 70% e të anketuarve pranojnë se në Spanjë njerëzit nuk lexojnë shumë.

Dhe mendoj se nuk do t'ua heqim arsyen

Sipas sondazhit të fundit të CIS, normat e leximit nuk përmirësohen në një vend ku 36% e spanjollëve nuk lexojnë libra, dhe ne mendojmë se midis dy librave që janë lexuar në 12 vitet e fundit 50 Shades of Grey është një prej tyre.

Thellë thellë ne jemi shumë të parashikueshëm.

Në cilat përqindje e përfshini veten?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   RICHIE dijo

    KAQ PAK