30 fraza të zgjedhura për romanet

Po, është gusht, por me siguri ka shumë autorë që godasin çelësin (ose stilolapsin dhe fletoren) me atë roman që kanë në mendje. Epo atje i është kushtuar kësaj përzgjedhja e 30 frazave nga autorë të ndryshëm mbi përkufizimin dhe procesin e Shkruani romane.

30 fraza për romanet

 1. Të shkruash një roman është si të qëndisësh një sixhade me fije të shumë ngjyrave: është një mjeshtëri e kujdesit dhe disiplinës. Isabel Allende
 1. Të fillosh të shkruash një roman është si të shkosh te dentisti, sepse i bën një lloj thirrjeje vetes. Zoti Kinsley Amis
 1. Puna e romancierit është ta bëjë të padukshmen të dukshme me fjalë. Miguel Angel Asturias
 1. Një roman është i ekuilibruar midis disa përshtypjeve të vërteta dhe një numri të madh të atyre false që përbëjnë atë që shumica prej nesh e quajnë jetë. Sauli më poshtë
 1. Romanet nuk janë shkruar nga më shumë se ata që nuk janë në gjendje t'i jetojnë. Alexander Casona
 1. Një budist nuk mund të shkruante kurrë një roman të suksesshëm. Feja e tij e urdhëron: "Mos u pasiononi, mos thoni keq, mos mendoni keq, mos dukeni keq". William Faulkner
 1. Të shkruash një roman është si të udhëtosh nëpër botë i rrethuar nga njerëz. Maria Granata
 1. Çdo gjë që jeton ose ndjen një romancier do të ndezë zjarrin e pangopur që është bota e tij imagjinare. Carmen laforet
 1. Romancierët më të mëdhenj, ata me të vërtetë të mëdhenj, janë domethënës për sa i përket ndërgjegjes njerëzore që ata promovojnë, ndërgjegjësimit për mundësitë e jetës. R Leavis
 1. Në të njëjtën kohë një dokument për kohën tonë dhe deklaratën e problemeve të njeriut modern, romani duhet të dëmtojë ndërgjegjen e shoqërisë me dëshirën për ta përmirësuar atë. Ana Maria Matute
 1. Romani është praktikisht një formë arti protestante; është produkt i mendjes së lirë, i individit autonom. George Orwell
 1. Unë shkruaj romane për të rikrijuar jetën në mënyrën time. Arturo Perez-Reverte
 1. Nëse i karikaturoni miqtë tuaj në romanin tuaj të parë, ata do të ofendohen, por nëse nuk e bëni, ata do të ndihen të tradhtuar. Mordekai Richler
 1. Romancierët janë portierët e letërsisë. Montserrat Roig
 1. Përvoja më ka mësuar se nuk ka mrekulli në të shkruar - vetëm punë e vështirë. Isshtë e pamundur të shkruash një roman të mirë me këmbën e lepurit në xhep. Isaac Bashevis Këngëtar
 1. Lexuesi mund të konsiderohet si personazhi kryesor i romanit, në mënyrë të barabartë me autorin; pa të, asgjë nuk bëhet. Trioleta Elsa
 1. Unë jam romani. Unë jam historitë e mia. Frank kafka
 1. Romani i përsosur do ta kthente lexuesin larg. Carlos Fuentes
 1. Jeta i ngjan një romani më shpesh sesa romanet i ngjajnë jetës. George rërë
 1. Çdo roman është një dëshmi e koduar; ai përbën një përfaqësim të botës, por të një bote, të cilës romancieri i ka shtuar diçka: pakënaqësia, nostalgjia, kritika e tij. Mario Vargas Llosa
 1. Për mua, të shkruash një roman do të thotë të përballesh me male të thyer dhe të ngjitesh në muret e shkëmbinjve dhe, pas një lufte të gjatë dhe të ashpër, të arrish majën. Kapërceni veten ose humbni: nuk ka më mundësi. Sa herë që shkruaj një roman të gjatë kam atë imazh të gdhendur në mendjen time. Haruki murakami
 1. Aktualisht lexuesit nuk kanë mundësinë të më gjykojnë mua dhe romanin tim në gjykatën më të ashpër që ekziston, domethënë në zemrat e tyre dhe në ndërgjegjen e tyre. Si gjithmonë, kjo është gjykata me të cilën dua të gjykohem. Wassily Grossman
 1. Çdo gjë në roman i përket autorit dhe është autori. Carlos Castilla del Pino
 1. Unë përpiqem të bëj romane që i bëjnë njerëzit të pakëndshëm në lidhje me atë që shoqëria jonë e merr si të mirëqenë. John irving
 1. Unë kam po aq të rëndësishëm në mesin e të gjithë koncepteve se romani nuk është më një vepër thjesht argëtuese, një mënyrë për të mashtruar këndshëm disa orë, që arrin në studimin social, psikologjik, historik, por në fund studim. Emilia Parto Bazan
 1. Përfundimi i një romani është diçka dramatike. Sa më shumë kohë të duhet për të shkruar përfundimet, aq më shumë vuaj. Arritja e fundit të një romani ka diçka pulsi, sepse ju keni mundur me të. Përfundimi është si të dëboheni nga shtëpia juaj. Unë rrëfej se një nga momentet më të tmerrshme të jetës sime është një ditë pas përfundimit të një romani. Almudena Grandes
 1. Në romanet e mia ka gjithçka që ndonjëherë nuk dija të jetoja. Ato momente që kaluan dhe në të cilat do të më pëlqente të shkoja një hap më tej. Një roman ju lejon të përsosni shpejt ato momente të jetës që keni humbur. Ato momente kur keni nevojë për aftësinë për të vendosur menjëherë dhe për të thënë: "Po, le ta bëjmë", dhe shpesh nuk ndodh. Romani ju lejon të ktheheni dhe të bëni zgjedhjen e duhur. Federico Moccia
 1. Mundohem që romanet e mia të jenë vepra arti, siç mund të jetë një poezi e madhe, një pikturë e mirë ose një film i mirë. Nuk më interesojnë çështjet politike apo morale. E tëra që dua është të bëj një objekt të bukur dhe ta vendos atë në botë. John banville
 1. Unë mendoj se çdo roman është, në fund të fundit, përpjekja për të kapur të gjithë botën në një libër, edhe nëse me "të gjithë botën" nënkuptoni vetëm një fragment, një cep, një gjë e vogël që ndodh në një sekondë. Laura Restrepo
 1. Romanet nuk fillojnë ashtu siç dëshiron dikush, por ashtu siç duan ata. Gabriel García Márquez

Fuente: Një shekull takimeshMe José María Albaigès Olivart dhe M. Dolors Hipólito. Ed. Planet


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.