3 librat e mi për të lexuar në vjeshtë

3 librat e mi për të lexuar në vjeshtë

Vjeshta filloi disa ditë më parë dhe unë tashmë kam listën time 3 libra për të lexuar në këtë stacion. Unë do të doja të isha në gjendje të lexoja më shumë, por koha tani nuk është se kam mbaruar, kështu që tani do të duhet të vendosem për tre përveçse të përfundoj me një që jam tani dhe atë që kam "luajtur" me ju artikulli im i mëparshëm. Njerëzit që komentuan, e kuptuan mirë! Po, ishte libri i Clarissa Pinkola Estes, «Gratë që vrapojnë me ujqërit». Më pëlqen shumë dhe ndonjëherë është duke u sqaruar shumë.

Nga ky libër do të kem rreth 100 faqe afërsisht dhe tashmë e kam parasysh se cili do të jetë i pari dhe cilët do ta ndjekin këtë. Nëse doni të dini se cilat janë ato 3 librat e mi për të lexuar në vjeshtë, vazhdoni të lexoni.

"E njëjta busull" nga David Olivas

Nuk e di nëse titulli dhe autori janë të njohur për ju, por deri relativisht kohët e fundit nuk isha në dijeni të këtij shkrimtari të ri. Ishte falë Twitter që pashë profilin e tij dhe mund të lexoja se ky është libri i tij i dytë dhe se ai tashmë ka botuar një të mëparshëm me titull "Serendipity". Unë kurrë nuk kam lexuar ndonjë gjë të tij përveç librit "E njëjta busull" po ulërin për mua ...

Me siguri që e bleva atë në një version ebook, sepse hapësira është e pakët për mua pothuajse aq sa koha dhe nëse dëshironi mund ta bëj një rishikim të saj kur ta përfundoj.

Përmbledhje

Kjo është historia e Adolfo dhe Eduardo, dy vëllezër binjakë, të cilët, përkundër ngjashmërisë së tyre, janë krejtësisht të ndryshëm. Ndjenjat do të funksionojnë në mënyrën e tyre midis frikës dhe guximit për të na mësuar nëse jemi vërtet të gatshëm të duam edhe nëse nuk është personi që prisnim.

David Olivas na fton në një udhëtim përmes të cilit kalojmë një pjesë të rinisë sonë, dyshime sentimentale, dashuri dhe guxim, të gjitha me të njëjtin fat: të zgjidhim vetë pyetjet tona.

"Fundi i vetmisë" nga Benedict Wells (1984)

Ky shkrimtar gjerman fitoi Çmimi Evropian i Letërsisë në 2016 me këtë roman. Edshtë redaktuar nga Editorial Malpaso dhe ka një çmim prej 23 eurosh.

Përmbledhja e tij tërheq veçanërisht vëmendjen time. Cfare mendoni ju Si një informacion shtesë, ai nuk do të botohet deri ditën Tetor 27. Do të duhet të presim!

Përmbledhje

Që kur prindërit e tij vdiqën në një aksident, Jules është bërë një fëmijë që jeton i mbyllur në botën e tij për sa kohë që Alva, me flokët e kuq dhe syzet e guaskës, nuk ulet pranë tij. Alva do të jetë dashuria e saj e vetme e madhe, megjithëse të dy nuk mund ta gjejnë guximin për t'i thënë. Fatet e tyre, të shënuara nga një fëmijëri e vështirë "që prek si një armik i padukshëm kur pritet më pak", ndërthuren me ato të vëllezërve të Jules.

Një histori e madhe dashurie që shkon përtej dashurisë së ndjerë nga protagonistët e saj. Loveshtë dashuri për të shkruar, art, muzikë dhe në fund të fundit jetën. Një roman mësimi nga ylli i ri i skenës letrare gjermane.

"Një britmë dashurie nga qendra e botës" nga Kyoichi Katayama

Nga dora e Alfaguara Ky roman ribotohet, i cili sipas tyre është romani japonez më i lexuar i të gjitha kohërave. Ajo u botua në Spanjë për herë të parë në vitin 2008 dhe që nga ajo kohë ajo ka tejkaluar atë që është e madhe Haruki murakami në shitje.

Unë, mbase për shkak të admirimit tim të madh për shkrimet e Murakamit, i kam rezistuar leximit të këtij autori, deri më tani! Nuk mund të duroj më dhe dua jo vetëm të lexoj këtë histori që ka kaq shumë rishikime, por edhe të vëzhgoj ngjashmëritë dhe ndryshimet që mund të ekzistojnë midis dy autorëve japonezë.

Përmbledhje

Sakutarô dhe Aki takohen në një shkollë në një qytet provincial në Japoni. Ai është një adoleshent i mprehtë dhe sarkastik. Ajo është e zgjuar, e bukur dhe e njohur. Ata së shpejti bëhen miq të pandashëm, derisa një ditë, Sakutarô e sheh Akiun me sy të ndryshëm dhe miqësia bashkëpunëtore shndërrohet në një pasion të rrëmbyeshëm. Të dy jetojnë një histori të aftë të prishin shqisat dhe të fshijnë kufijtë midis jetës dhe vdekjes.

Dhe ju, e keni tashmë listën me leximet që do t'ju shoqërojnë këtë vjeshtë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.