25 Fraza të grave shkrimtare

25 fraza të grave shkrimtare

Nëse historia na tregon diçka (dhe fatkeqësisht, e pranishme në shumë vende akoma) është që gratë janë trajtuar padrejtësisht dhe me shumë më pak të drejta sesa burrat me kalimin e kohës. Për këtë fakt të thjeshtë, ata meritojnë të mbahen mend, të gjithë ata, por në këtë rast, dhe veçanërisht në këtë blog që na shqetëson, ne do ta bëjmë atë me shkrimtare gra.

Disa u rebeluan kundër padrejtësisë së imponuar, të tjerët maskuan veten nën pseudonime mashkullore për të qenë në gjendje të shkruanin dhe të kishin vepra me cilësi të barabartë ose më të lartë se ato të shumë kolegëve meshkuj të botuar, të tjerët u prekën nga shkopi i fatit dhe mund të jetonin prej tij ... Cilado qoftë historia e këtyre grave shkrimtare, këtu ju sjellim 25 frazat e tyre. Shumë mund të mësohet nga takimet dhe përvojat e të tjerëve. A do të ndiheni të identifikuar me ndonjë prej tyre? Na thoni më vonë ...

Në duart dhe gojën e femrave

 1. "Nuk ka asnjë pengesë, bllokim ose rrufe në qiell që ju mund t'i impononi lirisë së mendjes time". (Virginia Woolf).
 2. "Lumturia në martesë është një çështje e një fati të pastër". (Jane Austen).
 3. "Ne nuk kemi lindur si grua, bëhemi një". (Simone deBeauvoir).
 4. "Ne nuk i shohim gjërat siç janë në të vërtetë, por përkundrazi i shohim ashtu siç jemi." (Anais Nin).
 5. «Duhet ta bësh vetë botën, duhet të krijosh hapa që të marrin lart, që të nxjerrin nga pusi. Duhet të shpikësh jetën sepse ajo përfundon të jetë e vërtetë. (Ana Maria Matute).
 6. «Nuk ka asnjë gabim më të keq në jetë sesa të shohësh ose të dëgjosh vepra arti në një moment të papërshtatshëm. Për shumë, Shekspiri u prish vetëm sepse e studioi atë në shkollë. (Agatha Christie).
 7. «Aty ku ka një pemë për ta mbjellë, mbilleni vetë. Kur ka një gabim për të ndryshuar, ju e ndryshoni atë. Aty ku ka një përpjekje që të gjithë të shmangen, bëjeni vetë. Bëhu ai që largon gurin nga rruga. (Gabriela Mistral).
 8. Të shkruash për mua nuk është një profesion, madje as një profesion. Shtë një mënyrë për të qenë në botë, për të qenë, nuk mund të bësh ndryshe. Ju jeni një shkrimtar. Mirë apo keq, kjo është një pyetje tjetër ». (Ana Maria Matute).
 9. "Nëse nuk mund të më jepni poezi, a mund të më jepni shkencë poetike?"  (Ada Lovelace).
 10. "Ata i vënë një kapak të ngushtë realitetit dhe lënë një supë mizore të fermentohet poshtë, duke mbledhur aq shumë presion sa që kur të shpërthente nuk do të kishte makina të luftës ose ushtarë të mjaftueshëm për ta kontrolluar atë." (Isabel Allende).
 11. Për këtë synojnë ëndrrat, apo jo? Për të na treguar se sa larg mund të shkojmë. (Laura Gallego).
 12. «Duhet të jesh shumë trim për të kërkuar ndihmë, e di? Por duhet të jesh edhe më i guximshëm për ta pranuar atë. (Almudena Grandes).
 13. "Njerëzit që udhëtojnë në metronë e Nju Jorkut gjithmonë i kanë sytë drejt zbrazëtisë, sikur të ishin zogj të mbushur". (Carmen Martin Gaite).
 14. «Dashuria është diçka përtej një pasioni të vogël ose një të madh, është më shumë ... whatshtë ajo që kalon atë pasion, ajo që mbetet në shpirtin e së mirës, ​​nëse diçka mbetet, kur dëshira, dhimbja, dëshira të ketë kaluar» . (Carmen Laforet).
 15. "Ajo që bën shpirti për trupin e saj është ajo që artisti bën për njerëzit e tij." (Gabriela Mistral).
 16. "Dashuria është një iluzion, një histori që dikush ndërton në mendjen e tij, i vetëdijshëm gjatë gjithë kohës se nuk është e vërtetë, dhe kjo është arsyeja pse ai është i kujdesshëm që të mos shkatërrojë iluzionin." (Virgin Woolf).
 17. «Unë mendoj se gjërat e këqija na bëjnë më morbid, imazhe të dhunës. Ato na bëjnë të ndihemi të sigurt në shtëpitë tona dhe të qetë në jetën tonë, ose na zhytin në mjerim dhe rikonfirmojnë besimin tonë se bota thith ". (Laura Gallego).
 18. "Në errësirë, gjërat përreth nesh nuk duken më të vërteta se ëndrrat." (Murasaki Shikibo).
 19. «Unë nuk jam më në gjendje ta ndaloj këtë histori, pasi nuk mund ta ndaloj kalimin e kohës. Unë nuk jam aq romantik sa të imagjinoj që vetë historia është ajo që dëshiron të tregohet, por jam aq i sinqertë sa të di se dua ta tregoj. (Kate Morton).
 20. "Unë kam takuar shumë njerëz gjatë gjithë jetës time të cilët, në emër të fitimit të parave për të jetuar, i marrin aq seriozisht sa harrojnë të jetojnë". (Carmen Martin Gaite).
 21. "Sipas mendimit tim, fjalët janë burimi ynë më i madh i magjisë dhe janë të afta të dëmtojnë dhe shërojnë dikë." (JK Rowling).
 22. "Një shkrimtar i mirë mund të shkruajë për çdo gjë dhe mund të shkruajë letërsi për çdo temë dhe një shkrimtar i keq nuk e ka atë aftësi." (Almudena Grandes).
 23. «Gratë në mënyrë të pavetëdijshme vëzhgojnë një mijë detaje intime, pa ditur se çfarë po bëjnë. Nënvetëdija juaj i përzie këto gjëra të vogla me njëra-tjetrën dhe ata e quajnë këtë intuitë. (Agatha Christie).
 24. Unë nuk besoj në frikë. Frika është shpikur nga burrat për të marrë të gjitha paratë dhe punët më të mira. (Marian Keyes).
 25. «Të jesh i mallkuar do të thotë të dish se fjalimi yt nuk mund të ketë jehonë, sepse nuk ka veshë që mund të të kuptojnë. Në këtë ajo i ngjan çmendurisë. ' (Rose Montero).

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Don Kishoti i Manresës dijo

  Gabriela Mistral thotë: “Ku ka një përpjekje që të gjithë i shmangen, bëjeni vetë. Bëhu ai që lëviz gurin nga rruga.
  Unë, Don Kishoti i Manresës, them: “Kushdo që bie dakord për të papranueshmen, kujtohet, kujtim universal dhe i përjetshëm, sa gur i madh!
  Quevedo thotë: Shkrimi i jashtëzakonshëm dhe mësimi i shkurtër, askush nuk do të marrë për ta lexuar dhe për ta përfunduar studimin e tij

  Mund të interpretohet se i shkurtër lexohet më shumë se qindra faqe (Gracian dhe Nietzsche tingëlluan me tekst të shkurtër me intensitet shumë të lartë) dhe se shkrimi i pamasë ka aq shumë degë sa studimi nuk ka përfunduar.