30 fraza nga autorë të mëdhenj rreth urrejtjes

Nata e Shën Valentinit. Por ka edhe shpirtra të vendosur armiq të Shën Valentinit të mirë. Shpirtra që do të dëshironin ta shihnin të vendosur në thikë me rafinimin romak të asaj kohe. Po, ka zemra të kalbura, më shumë se e zezë, ata rrahin në ritmin e inatit, thyerjes së zemrës, hakmarrjes dhe zemërimit. Me pak fjalë, ata mundën vetëm për të odio. Dhe ata mundën të lumtur dhe të kënaqur.

Sepse të gjithë e dinë këtë urrejtja është armiku intim i dashurisë dhe anasjelltas. Ato plotësojnë njëra-tjetrën aq sa ushqehen me njëra-tjetrën. Dhe ne mund t'i ndiejmë me të njëjtën forcë dhe pasion. Ata lëvizin botën së bashku dhe kjo është arsyeja pse ata kanë mbushur faqe dhe faqe historish reale dhe të shpikura. Sot, në dyert e festës së dashurisë, le të ftojmë mikun tuaj më të mirë. Ne mbledhim disa fraza që gjithashtu frymëzuan këto shkronja të shkëlqyera.

Me siguri që të gjithë e njohim atë gungë në zorrë, fyt dhe zemër kur lexojmë këto fjalë.

Classics

1. Urrejtja është një tendencë për të përfituar nga të gjitha rastet për të dëmtuar të tjerët. Plutarku
2. Urrejtja e pohuar hapur nuk ka një mundësi për hakmarrje. Seneca
3. Le të më urrejnë për sa kohë që kanë frikë nga unë. Lucio accio
4. Unë e dua tradhtinë, por e urrej tradhtarin. Julius Cezari
5. Kujdesuni që askush të mos ju urrejë me arsye. Marco Pontius Cato

Evropiane

6. Më shumë burra bashkohen për të ndarë të njëjtën urrejtje sesa e njëjta dashuri. Hyacinth Benavente
7. Ai dinte mirë për urrejtjen, sepse ai që urren me këmbëngulje di të njohë mirë të njëjtën ndjenjë tek të tjerët dhe di të vlerësojë kur një armiqësi është përfundimtare dhe e pakthyeshme. Santiago Posteguillo
8. Unë të kam dashur shumë për të mos të urryer ty. Jean-Baptiste Racine
9. Urrejtja është zemërimi i të dobëtit. Alphonse daudet 

10. Kur urrejtja jonë shkon shumë thellë, ajo na vendos poshtë atyre që ne i urrejmë. François de La Rochefoucauld 

11. Urrejtja është një pijanec në pjesën e pasme të një taverne, i cili vazhdimisht rinovon etjen e tij me pije. Charles Baudelaire

12. Sa më e vogël të jetë zemra, aq më shumë urrejtje strehon ajo.Victor Hugo

13. Mjafton që një njeri të urrejë një tjetër që urrejtja të përshkojë tërë njerëzimin. jean paul Sartre
14. Mos ndero me urrejtjen tënde atë që nuk mund ta nderoje me dashurinë tënde. Friedrich Hebbel
15. Urrejtja nuk është asgjë më shumë sesa mungesa e imagjinatës. Graham greene 
16. Kur urrejmë dikë, ne urrejmë në imazhin e tij diçka që është brenda nesh. Hermann Hesse
17. Dashuria dhe urrejtja nuk janë të verbra, por janë verbuar nga zjarri brenda tyre. Friedrich Nietzsche
18. Urrejtja është çmenduri e zemrës. Lord byron
19. Urrejtja është hakmarrja e një frikacaku të frikësuar. George Bernard Shaw

20. Të jesh në gjendje të urresh dhe të urrehesh pa e njohur njëri-tjetrin është një nga avantazhet e kësaj bote. Alessandro manzini

21. Pak njerëz arrijnë të jenë të lumtur pa urrejtur një person, komb apo besim tjetër. Bertrand Russell

22. Urrejtja është zinxhiri më i neveritshëm me të cilin një person mund të detyrojë të tjerët. Ugo Foskolo
23. Unë isha i gatshëm ta dua botën, por askush nuk më kuptonte, kështu që mësova të urrej. M.Lermontov 

24. Katarsis. Hakmarrja e pastër. Aristoteli shkroi se shpirti i njeriut pastrohet nga frika dhe dhembshuria e shkaktuar nga tragjedia. Thoughtshtë një mendim i tmerrshëm që ne të përmbushim dëshirën më të thellë të shpirtit përmes tragjedisë së hakmarrjes, apo jo? Jo Nesba 

25. Përndjekjet, thotë ai, historia e botës është e mbushur me to. Përjetësimi i urrejtjes kombëtare midis kombeve. James joyce

26. Nëse masat mund të duan pa ditur pse, ata gjithashtu mund të urrejnë pa shumë themel. William Shakespeare

Amerikanët

27. Unë besoj se urrejtja është një ndjenjë që mund të ekzistojë vetëm në mungesë të të gjithë inteligjencës. Tenesi Uilliam
28. Çdo djalë shkollor mund të dashurojë si i çmendur. Por urrejtja, miku im, urrejtja është një art. Ogden nash
29. Pas dashurisë, gjëja më e ëmbël është urrejtja. Henry Longfellow

30. Dashuria e kombinuar me urrejtjen është më e fuqishme se dashuria. Apo ajo urrejtje. Joyce Carol Oates


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ubaldo R dijo

  Admshtë e admirueshme, sa do të doja të kisha një kapacitet të tillë për të tretur aq shumë njohuri sa jeta ju shpërblen. Urime

 2.   Jezu dijo

  Isshtë emri i një autori .... por mund të kalojë si një frazë e mirë ndaj urrejtjes .... »Urrejtja brenda të gjithëve ...»