25 citime nga gratë shkrimtare

25 citime nga gratë shkrimtare

Këtë javë jam disi hakmarrës, mund të jetë. Dje ju prezantova me një artikull në të cilin ju "kujtova" 5 poezi të shkruara nga gratë dhe në artikullin që po ju paraqes sot nuk ju sjell asgjë më shumë dhe asgjë më pak se 25 citime nga gratë shkrimtare. Midis tyre, Simone de Beauvoir y Virginia Woolf, dy nga të preferuarat e mia në këtë folje.

Shpresoj t’i shijoni! Dhe për çfarë flasin ata? Pak nga gjithçka: jeta, dashuria, feja, fëmijët, etj ...

Në gojën e femrave

 1. "Pamja ka plotësinë e realitetit, por vetëm si pamja. Si diçka tjetër përveç pamjes, është gabim ». (Simone Well).
 2. "Gratë kanë shërbyer gjatë gjithë këtij shekulli si pasqyra që zotëronin fuqinë për të pasqyruar figurën e burrit dy herë më të madh se jeta". (Virginia Woolf).
 3. "Në funksion të asaj që kam parë, unë zhvishem, zhvishem vetë dhe mbështes veten, e dua këtë duke pasur atë që nuk kam". (Lavdi e fortë).
 4. "Fakti që ekziston një pakicë e privilegjuar nuk kompenson ose justifikon situatën e diskriminimit në të cilën jetojnë pjesa tjetër e kolegëve të tyre." (Simone deBeauvoir).
 5. "Një doktrinë është e padobishme në vetvete, por është thelbësore që të ketë një të tillë vetëm për të shmangur mashtrimin nga doktrinat e rreme." (Simone Well).
 6. «Unë jam shumë tolerant. Unë nuk jam një moralist. Unë kam një ndjenjë shumë të shkurtër të shkurtësisë së jetës dhe tundimeve të saj për të censuruar të tjerët. Sidoqoftë, unë nuk jam aq i pakërkuar sa mendon, duke më gjykuar mua, ashtu si më gjykon mua, për zemërgjerësinë time. (Virginia Woolf).
 7. «Unë dua që ajo të vijë, por nuk dua të afrohem me zërin tënd dhe të mos digjem vetë». (Lavdi e fortë).
 8. "Rrudhat e lëkurës janë ajo diçka e papërshkrueshme që vjen nga shpirti". (Simone deBeauvoir).
 9. "Askush nuk u mëson fëmijëve disa gjëra thelbësore, si rregullimi i një rubineti që rrjedh, dhënia e ryshfetit të një zyrtari ose prerja e flokëve të qenit." (Isabel Allende).
 10. "Unë gjithmonë kam besuar, dhe ende besoj, se imagjinata dhe fantazia janë shumë të rëndësishme pasi ato janë një pjesë e pandashme e realitetit të jetës sonë." (Ana Maria Matute).
 11. Dhe do të dëshironit të ishit një poet; dhe ju do të ishit një dashnor. (Virginia Woolf).
 12. "Në mënyrë që dora juaj e djathtë të injorojë atë që bën e majta, do të duhet të fshihet nga vetëdija." (Simone Well).
 13. «Herë pas here njeriu mbytet në boshllëqe arsimore. Kur duhet të përshëndesësh një taksi pyes veten pse dreqin nuk të kanë mësuar të fishkëllesh që nga klasa e parë. Ose për të degrezuar enët, dilni nga një ashensor i bllokuar, ndërroni një gomë ose plotësoni një formular ». (Isabel Allende).
 14. "Ajo që ne imagjinojmë është gjithashtu pjesë e realitetit". (Trëndafili Montero).
 15. "Shkrimi është gjithmonë protestues, edhe nëse është nga vetvetja." (Ana Maria Matute).
 16. «Poetë, le të mos humbasim kohë, le të punojmë, se pak gjak arrin në zemër». (Lavdi e fortë).
 17. "Fati ynë është një mister dhe mbase kuptimi i jetës nuk është asgjë tjetër përveç kërkimit të këtij kuptimi." (Trëndafili Montero).
 18. "Mjerimi ekstrem që godet qeniet njerëzore nuk krijon mjerim njerëzor, thjesht e ekspozon atë." (Simone Well).
 19. “Burrat mund të krenohen që shkruajnë me ndershmëri dhe pasion për lëvizjet e kombeve; ata mund të mendojnë se lufta dhe kërkimi i Zotit janë temat e vetme të letërsisë së madhe; por nëse pozicioni i burrave në botë do të ngecte nga një kapelë e zgjedhur keq, letërsia angleze do të ndryshonte në mënyrë dramatike. (Virginia Woolf).
 20. Koha shëron gjithçka, por gjithashtu djeg gjithçka. Të mirat dhe të këqijat. Ajo gris nga kujtesa juaj gjëra që ju dëshironi të keni atje. Koha e heq. (Ana Maria Matute).
 21. "Një shkrimtar i mirë mund të shkruajë për çdo gjë dhe mund të shkruajë letërsi për çdo temë dhe një shkrimtar i keq nuk e ka atë aftësi." (Almudena Grandes).
 22. "Kush tha që melankolia është elegante? Hiqe atë maskën e trishtimit, ka gjithmonë arsye për të kënduar, për të lavdëruar misterin më të shenjtë, le të mos jemi frikacakë, le të vrapojmë t'i themi kujtdo, ka gjithmonë dikë që duam dhe që na do ". (Lavdi e fortë).
 23. "Isshtë e ligjshme të shkelësh një kulturë, por me kushtin e bërjes së një fëmije prej saj." (Simone deBeauvoir).
 24. "Ai tha se krishterimi, si pothuajse të gjitha bestytnitë, e bëri njeriun më të dobët dhe më të dorëhequr dhe se nuk duhet pritur një shpërblim në parajsë, por të luftojë për të drejtat e tij në tokë." (Isabel Allende).
 25. "Dallimi midis erotizmit dhe pornografisë, përveç asaj etimologjike, ka të bëjë me qëndrimin e marrësit të mesazhit, ka të bëjë me qëndrimin e lexuesit." (Almudena Grandes).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo "Bichino" Quintana dijo

  E bukur ... më duket se e çoj në faqen time ... një përqafim i madh ... ka kohë që nuk kam ardhur të të shoh.
  Ricardo (Bichino Quintana-artist)