21 Mars: Dita Botërore e Poezisë

Sot, 21 Mars, Dita Ndërkombëtare e Poezisë por a e dini se si filloi gjithçka? A e dini se më parë vetëm poezia konsiderohej se ishte ai formacion letrar në të cilin përveçse shkruhej në vargje, kishte edhe rimë? Sot mund të shijojmë shumë lloje të ndryshme poezie, por si me shumë gjëra të tjera, nuk ishte gjithmonë kështu.

Duke analizuar poezinë

Poezia është letërsi në vargje dhe ka një sërë karakteristikash që e dallojnë atë veçanërisht nga gjuha e përbashkët dhe bisedore. Karakteristikat e tij janë si më poshtë:

 • La paraqitja grafike dhe pushimet: Poezia shkruhet në një seri njësish të quajtura vargje. Secili prej këtyre vargjeve zë një vijë të pavarur dhe në fund të secilit varg, ka një pauzë që duhet të bëhet kur lexohet
 • El Ritmo: Muzikaliteti luan një rol themelor në poezi. Ne do ta quajmë këtë ritëm. Kjo ndjesi muzikore në vargje bazohet në përsëritjen e elementeve të ndryshme që përbëjnë matësin e poezisë. Më të dukshmet janë: masë e vargjeve, theksit dhe rimës.

Masa e vargjeve

Poetët shpesh sigurohen që rreshtat në poezitë e tyre kanë një numër të caktuar të rrokjeve. Përsëritja e këtij sistemi rrokjesh krijon një përbërje të caktuar ritmike që sjell një farë muzikaliteti në tekst kur lexohet.

Theksi

Përsëritja e theksit fonik në të njëjtat rrokje në secilin varg krijon gjithashtu një përshtypje ritmike. Nuk ka nevojë të përsëritet në secilin varg që të shfaqet muzikaliteti.

Rima

Rimën e quajmë përsëritja e tingujve në fund të dy ose më shumë vargjeve. Nëse kjo përsëritje prek të gjithë tingujt nga zanorja e fundit e theksuar e vargut, rima është bashkëtingëllore. Nëse prek vetëm zanoret dhe jo bashkëtingëlloret, rima është asonant.

Nga ana tjetër, cilat janë ato shkronja që vendosen pranë secilit varg? Ato letra vihen kur do të analizojmë sistemin metrik që ka një poezi dhe do të vendoset vetëm në vargjet që rimojnë. Shkronja është e vogël kur vargu ka 8 rrokje më pak. Prandaj, do të shkruhet me shkronjë të madhe kur ka 9 ose më shumë rrokje. Në ato vargje që nuk rimojnë, do të vihet një vijë.

Shumica e poezive aktuale kanë rimë të lirë, por më parë të gjitha ose pothuajse të gjitha poezitë që janë shkruar të rimuara në disa prej vargjeve të tyre. Kjo i shtoi një shkallë tjetër vështirësie krijimit letrar, meqenëse poeti duhej të gjente fjalë që rimojnë dhe t'i përshtasnin ato me përbërjen e tij.

Libra të rekomanduar me poezi

Në Ditën Botërore të Poezisë duam të përfitojmë nga rasti të rekomandojmë disa libra me poezi që mund t'ju pëlqejnë. Aktualisht, ato nuk vlerësohen aq shumë sa romanet dhe shkrimet e tjera në prozë, por as cilësia e tyre nuk është inferiore dhe as krijimi i tyre nuk është më i lehtë ...

 • Çdo libër me poezi nga i cili mund të lexoni Mario Benedetti, Pablo Neruda, Bécquer, Juan Ramón Jiménez, Federico García Lorca, Cesar Vallejo, Gabriela Mistral o Jaime Gil de Biedma, ato janë super të rekomanduara nga ne. Ata janë klasikë kështu që është mirë të humbasësh në një moment të jetës.
 • "Dashuri dhe neveri" de Zonjusha Bebi: Nëse jeni i ri dhe ju pëlqen poezia, mund ta pëlqeni shumë këtë libër. Edshtë redaktuar nga botimet e Frida dhe ka 202 faqe. Temat e tilla si feminizmi, rinia, paragjykimet, etj., Janë vendosur ndërmjet vargut dhe vargut.
 • "Historia e trishtuar për trupin tuaj mbi timen" de Mervan: Isshtë një libër që flet për "territoret afektive" dhe "territoret shoqërore", dëshirën për të përmirësuar dhe dëshirën e mishit, vështirësinë e të pasurit të vërtetën dhe mirëkuptimin midis dy, dhe nga zgjerimi, drejtësinë shoqërore fatkeqësisht të largët. Një libër shumë i rekomanduar nëse doni të shijoni poezi të mirë dhe aktuale.
 • "Heshtja e kafshëve" de Unai Velasco: Autori ka marrë Çmimi Kombëtar për Poezinë e Re dhe rreth tij, juria tha sa vijon: "Një libër inovativ, i cili vë bast për një poezi kritike në të cilën ironia nuk bie ndesh me shënimet avangardë dhe me referenca të forta kulturore dhe letrare".

Përzgjedhja e dy poezive

Shtë e vështirë të shkruash një artikull kushtuar Ditës Botërore të Poezisë dhe të mos shkruash poezinë e çuditshme si të tillë. Unë ju lë me dy që i dua:

A ishte e mundur që unë nuk ju njoha
afër meje, e humbur në vështrimet?

Sytë më dhembën nga pritja.
Kalove

Nëse shfaqet atëherë
do të më kishe zbuluar
vendi i vërtetë në të cilin keni jetuar!

Por ti e kalove
si një Zot i shkatërruar.

I vetëm, më vonë, nga e zeza doli
Pamja jote.

(Jaime Gil de Biedma)

Ata rrëzojnë gjigantë nga pyjet për të bërë një gjumë,
ata rrëzojnë instinktet si lule,
urimet si yjet
të bëjë vetëm një burrë me stigmën e tij të njeriut.

Se ata gjithashtu rrëzojnë perandoritë e një nate,
monarkitë e një puthje,
nuk do të thotë asgjë;
që rrëzojnë sytë, rrëzojnë duart si statuja
bosh

Por kjo dashuri u mbyll për të parë vetëm formën e saj,
formën e saj midis mjegullave të kuqe të ndezur,
dëshiron të imponojë jetën, si vjeshta që ngjitet aq shumë
hoxhallarët
drejt qiellit të fundit,
ku yjet
buzët e tyre japin yje të tjerë,
ku syte e mi, keto sy,
ata zgjohen në një tjetër.

(Louis Cernuda)

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.