20 citate të famshme nga Ernest Hemingway

20 citate të famshme nga Ernest Hemingway

Në një ditë si sot 21 korrik, konkretisht në vitin 1899, Ernest Hemingway lindi, Shkrimtar i njohur amerikan dhe Çmimi Nobel për Letërsi në 1954. Për këtë arsye dhe sepse është gjithmonë mirë të kujtojmë fjalë të mençura nga autorë të mëdhenj, ne kemi mbledhur 20 fraza të famshme nga Ernest Hemingway sot.

Shpresojmë t’i shijoni!

Fjalë të mençura për gjithçka dhe asgjë

 • Mënyra më e mirë për të zbuluar nëse mund t’i besoni dikujt është t’i besoni.
 • Pse njerëzit e moshuar zgjohen kaq herët? A do të kesh një ditë më të gjatë? ».
 • "Një njeri me karakter mund të mposhtet, por asnjëherë të mos shkatërrohet".
 • "Njerëzit më të egër janë gjithmonë sentimentalë".
 • "Duhen dy vjet për të mësuar të flasësh dhe gjashtëdhjetë për të mësuar të heshtësh".
 • Tani nuk është koha të mendoni për ato që nuk keni. Mendoni se çfarë mund të bëni me atë që është atje.
 • "Sekreti i mençurisë, fuqisë dhe diturisë është përulësia".
 • "Në një luftë moderne vdes si një qen dhe pa ndonjë arsye".
 • "Asnjëherë mos mendoni se një luftë, pa marrë parasysh sa e nevojshme ose e justifikuar mund të duket, nuk është më një krim."
 • "Mundohuni të kuptoni, ju nuk jeni një personazh i tragjedisë."
 • "Talenti është se si e jeton jetën".
 • Ju më doni, por nuk e dini akoma.
 • Asnjëherë mos shkruaj për një vend derisa të mos jesh larg tij.
 • "Vetmia e vdekjes vjen në fund të çdo dite të jetës që dikush ka humbur".
 • "Sytë që kanë parë Auschwitz dhe Hiroshima nuk mund ta shohin kurrë Zotin."
 • “Çdo ditë është një ditë e re. Më mirë të jesh me fat. Por unë preferoj të jem i saktë. Atëherë kur të vijë fati, unë do të jem gati.
 • "Njerëzit e mirë, nëse e mendoni pak, kanë qenë gjithmonë njerëz të lumtur".
 • "Lumturia është gjëja më e rrallë që njoh për njerëzit inteligjentë."
 • Asnjëherë mos ngatërroni lëvizjen me veprimin.
 • Bota është një vend i mirë për të cilin ia vlen të luftosh.

(Dhe me shkronja të zeza 5 të preferuarat e mia ... Cilat janë tuajat?).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   José Luis dijo

  Sytë që kanë soditur Auschwitz dhe Hiroshima nuk do të jenë kurrë në gjendje të mendojnë për Perëndinë ".

 2.   ABEL NESTOR LENAIN dijo

  Frazat janë të shkëlqyera, dhe zbulojnë qartë se ata ngrihen nga një përvojë e jetës. -
  Një çështje tjetër e rëndësishme: pasi që ka qenë absolutisht e pamundur për mua të kontaktoj me njerëzit e AMAZON, të cilët në këtë faqe promovojnë librat e tyre, unë kërkoj që menaxherët e kontaktit të informohen se nuk do të jem në gjendje të komunikoj nëse nuk e bëjnë këtë. çdo herë që sistemet e tyre refuzojnë të dhënat e emailit tim dhe të telefonit. Atte.-