2. El Cid kthehet në kampe. 5 romane për figurën e tij

Në këtë artikulli i dytë kushtuar figurës së cid, Unë i rishikoj këto 5 romane shkruar mbi të. Një është një biografi de Martinez Diez dhe një tjetër është një propozim i udhëtim përgjatë rrugëve që ai udhëtoi, nga José Manuel Grouting. Dy të tjerë janë romane historikenga José Luis vathë dhe Ricard Ibanez, dhe, së fundmi, a risi për shtatorin: atë të Perez-Reverte.

El Cid historike - Gonzalo Martinez Diez

Ky shkrimtar nga Burgos, akademik i Akademisë Mbretërore të Historisë dhe numërues i Akademisë Fernán González, shkroi këtë rbiografi lartësuese në lidhje me Cid. Bëhet fjalë për një studim shumë i plotë rreth fisnik i vërtetë Kastilian. Një biografi e figurës së një heroi mesjetar, pa legjenda dhe poezi, dhe me hijet dhe dritat e një kalorësi të shekullit të XNUMX-të. Basedshtë bazuar në dëshmitë historike të cilët jetuan ose ishin në gjendje ta bënin atë me të.

Mënyra e Cid - Jose Manuel Lechado

Kjo është një Udhëzues të udhëtimit, me biçikletë ose me kalë, megjithëse mund të bëhet me mjete të tjera të motorizuara që, megjithatë, do të parandalojnë udhëtarin të vlerësojë mirë detajet. Dhe është se gjithçka është planifikuar me përpikëri në libër. Nga material çfarë të veshin si droga thelbësore dhe mënyrat për t'u orientuar në secilin vend nëse kaloni nëpër rrugët rurale, çka këshillon ai. OSE si dhe ku të bëjmë kampim nëse udhëtari vendos për këtë opsion.

Ajo gjithashtu shpjegon gastronom të secilit vend dhe ka një përmbledhje rishikimi i secilës popullatë. Të gjithë pas rrugët dhe territoret përmes së cilës Cid duhet të ketë kaluar në rrugën e tij të mërgimit.

Sidi - Një histori nga kufiri - Arturo Pérez-Reverte

Theshtë titulli i ri që shkrimtari do të botojë në botën tjetër spanjishtfolëse Shtator 18. Shko prapa ne roman historik dhe vendos të kthehet në atë që njihet si Shekulli i Kryqëzatave. Shtë një histori ku tregon aventura e një luftëtari, i cili, i detyruar të internohet, do të duhet të largohet dhe të udhëtojë me një mikpritës që e respekton dhe e ndjek.

Një personazh i krijuar nga figura e Cid, pasi nuk përmendet direkt për të. Autori tregon gjithashtu se Ky nuk është një roman historik për kalorësin dhe bëmat e tijpor historia e një njeriu që bëhet udhëheqës. Kjo është një fragment:

“Të ashpër në formë, jashtëzakonisht të ndërlikuar në instinkte dhe intuita, ata ishin luftëtarë dhe kurrë nuk kishin pretenduar të ishin diçka tjetër. Të dorëhequr ndaj rastësisë, fatalistë për jetën dhe vdekjen, ata iu bindën në një mënyrë të natyrshme pa imagjinatën duke luajtur hile mbi ta.

sidi im - Ricard Ibáñez

Autori zgjodhi El Cantar del Mío Cid dhe romanca të tjera më pak të njohura rreth tij për të treguar një histori që na tregon se çfarë harruar se ne kemi folklorin tonë dhe mitet dhe heronjtë popullorë. Dhe ai i përzien të gjitha me një përbërës i mbinatyrshëm në historinë e katër gra që kapërcejnë barrierën e vdekjes dhe arrijnë ktheji nga ana tjetër shpirtin e Cid.

Por kjo kthehet duke humbur të gjithë nocionin se kush ishte ajo dhe ata ata duhet t'ju kujtojnë cila ishte jeta e tij: fëmijëria e tij si kalorës dhe aventurat e tij të para, shfrytëzimet e tij si një flamur për mbretin, betejat e tij, fitoret e tij dhe zhgënjimet e tij. Të gjitha sepse një kërcënim i madh shfaqet mbi botë.

El Cid - Jose Luis Corral

Un qasje e re ndaj historisë reale të figurës epike me anë të Don Diego de Ubierna, një tregimtar që na tregon përvojën e tij me el Cid dhe kjo na tregon një njeri që guxoi të dilte përtej kufijve të vendosur në kohën e tij, theu rregullat dhe jeta e të cilit ishte shumë më magjepsëse sesa tregon tradita. Shquhen si një pamje shumë më humane të heroit epik që përfaqëson gjithnjë e më mirë frymën e kufirit dhe idealin e kalorësit mesjetar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.