E butë është nata… 196 vjet pas vdekjes së John Keats

John Keats (Londër, 1795 - Romë, 1821)

John Keats është një nga poetët më të rëndësishëm të Romantizmi anglez i shekullit të XNUMX-të, por edhe nga ajo periudhë nëpër botë. Sot ato janë përmbushur Vjet 196 të vdekjes së tij në Romë. Kisha Vjet 25 dhe, si një poet i mirë romantik dhe një shpirt shumë i brishtë, ai u sëmur dhe vdiq nga tuberkuloz, si më parë vëllai i tij dhe nëna e tij.

Si shumë poetë dhe shkrimtarë të tjerë britanikë, unë e lexova atë në karrierën time dhe, megjithëse poezia nuk është gjëja ime, ndjeshmëria është. Dhe vargje Keats janë jashtëzakonisht të mëdha gjuhë e bukur, e egër dhe imagjinare dhe gjithashtu e dominuar nga melankolia. Me fjalë të tjera, një pasqyrim i përsosur i atij që përmbante shpirtin e tij. Nga i njëjti rreth letrar i kohës, ai, Percy Bysshe Shelley dhe Lord Bajroni janë ndoshta Trinia e Shenjtë të poetëve të mëdhenj romantikë britanikë. 

Disa nga biografia e tij

John Keats lindi në periferi të Londër dhe, shumë i ri, ishte jetim nga babai. Nëna e tij u martua përsëri, por nuk shkoi mirë dhe e la burrin e saj. Ata u transferuan për të jetuar me gjyshen e Keats në Enfield. Kur Nëna e tij vdiq, gjyshja caktoi dy kujdestarë që kujdeseshin për jetimët. Këta e morën Keats nga shkolla e tij dhe e shndërruan atë në nxënës kirurg. Por ai i kushtohej gjithnjë e më shumë letërsisë. Unë jam diplomuar në Farmaci, por ai bëri vetëm dy vjet para se t’i kushtohej plotësisht poezisë.

La ndikim më të madh që ai kishte ishte vepër e poetit të shekullit të XNUMX-të Spenser Edmund, i cili frymëzoi poezinë e tij të parë: Në imitim të Spenser. Ai shpejt hyri në rrethin e zgjedhur të poetëve më të shquar të kohës së tij, të tilla si Shelley dhe Lord Byron.

En 1817 botoi përmbledhjen e tij të parë me poezi me titull thjesht poezinuk u prit mirë. E njëjta gjë ndodhi me Endimion, poema e tij më epike. Në mes ai humbi një vëlla tjetër, gjë që e preku shumë. Ai vendosi të transferohej në Londër, në shtëpinë e një shoku me të cilin kishte udhëtuar nëpër Skoci dhe Irlandë. Por ai, gjithashtu, tashmë kishte treguar simptomat e sëmundjes.

Dhe kjo është kur ai u takua Fanny Brawne, me të cilin ai u dashurua marrëzisht. Ai ishte ai që frymëzoi shumicën e poezive të tij, veçanërisht serinë e tij të famshme të odave. Kur shëndeti i tij u përkeqësua, ai vendosi të gjente një klimë që mund ta përmirësonte atë dhe nisi Napolin. Por ai vdiq disa muaj më vonë në Roma. Në varrin e tij është ky epitaf i bukur: "Këtu qëndron dikush emri i të cilit ishte shkruar në ujë".

Të punës së tij

Është më i ri e romantikëve të mëdhenj britanikë, por edhe një nga lirikat më të rëndësishme në gjuhën angleze. E vërtetë Ai nuk e mori njohjen e merituar në jetë, por e mori më vonë. Dhe kështu puna e tij konsiderohet e madhe pastërtia shprehëse. Unë isha duke kërkuar për të arritur bukuri absolute dhe pa dyshim që shumë nga vargjet e tij e kanë atë. Si ajo e E butë është nata, përfshirë në ode e tij më të njohur, Ode në një bilbil.

Por poezi si Zonja e bukur pa mëshirë, Rënia e Hyperion o Mbi det. Unë personalisht kam qëndruar gjithmonë me këtë Ki dhembshuri, mëshirë, dashuri! Por zbulo të tjerët. Gjithsesi, çfarë kulmi më të mirë për këtë muaj romantik të Shkurtit që po mbaron.

Ki dhembshuri, mëshirë, dashuri! Dashuri mëshirë!
Dashuri e devotshme që nuk na bën të vuajmë pa fund,
dashuria për një mendim të vetëm, që të mos tundesh,
se je i pastër, pa maska, pa njollë.
Më lër të të kem të plotë… Bëhu gjithçka, e gjitha e imja!
Ajo formë, ajo hir, ajo pak kënaqësi
e dashurisë që është puthja juaj ... ato duar, ato sy hyjnorë
atë gjoks të ngrohtë, të bardhë, të ndritshëm, të këndshëm,
edhe vet, shpirti yt per meshire me jep gjithcka,
mos mbaj një atom të një atomi ose unë vdes,
Ose nëse vazhdoj të jetoj, thjesht skllavi yt i neveritshëm
Harrojeni, në mjegullën e një mundimi të padobishëm,
qëllimet e jetës, shijen e mendjes sime
duke u humbur në pashpirtësi, dhe ambicia ime e verbër!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.