Çfarë janë haikusët?

Haikus janë poezi të shkurtra

Literatura e shkurtër një hendek gjithnjë e në zgjerim fillon të bëhet në parapëlqimet e lexuesve dhe autorëve të rinj falë një hapësire në Internet që na lejon të shpëtojmë të gjitha ato mikro tregime, vargje dhe poezi për të evokuar një imazh, një ndjesi ose një justifikim të thjeshtë për t'i shpëtuar.

Një nga shembujt më të mirë të kësaj ethe për mikro dhe që me siguri shumë prej jush do ta dinë tashmë, është Haiku (俳 句), i njohur gjithashtu si haiku, një lloj i poezi antike japoneze përgjithësisht bazuar në një përbërje prej tre vargjeve me 5, 7 dhe 5 rrokje, Përkthimi perëndimor i 17 metrikës së ferrë të përdorur nga haiku origjinal. Disa nga kërkesat e tjera të kërkuara nga kjo formë e literaturës orientale përfshijnë atë që njihet si kigo (語), një fjalë që i referohet një periudhe specifike të vitit ose që synon vazhdimisht për t'iu afruar natyrës.

Që në shekullin XVII Haiku u bë i njohur si një formë e shprehjes së fesë japoneze Zen falë mjeshtrit BashöShumë shkrimtarë kanë vazhduar të përshtasin njehsorin origjinal ndërsa të tjerët e kanë modifikuar atë pak, duke lindur haikus me referenca në tema të tjera dhe të përbërë nga vargje me më shumë rrokje.
Si filloi haikusi

Origjina e haikusit ka të bëjë me fenë në Kinën antike. Në atë kohë të Budizmit, Konfucianizmit dhe Taoizmit, ata u bënë shumë të popullarizuar si një mënyrë për të arritur te të tjerët dhe për të ekspozuar mendimet. Sidoqoftë, ishte me të vërtetë në shekullin e gjashtëmbëdhjetë kur ata filluan të njiheshin më mirë falë Matsuo Bashoo, një nga figurat më përfaqësuese të këtyre poezive.

Me sa duket, haiku është një variant i Haikai, të cilat janë poezi të 36, 50 ose 100 vargjeve që janë kompozuar në një grup, domethënë, midis disa njerëzve, një poeti mjeshtër dhe studentëve që ai kishte. I pari duhej të shkruante 3 vargje, me 5-7-5 rrokje. Këta quheshin Hokku. Pastaj i dyti, ai duhej të bënte dy vargje me 7-7 dhe kështu me radhë të gjithë të tjerët, duke i dhënë një formë të plotë Haikai që dukej e shkruar vetëm nga një dorë.

Si të shkruani një haiku: elementet

Ka disa elemente në një haiku

Nëse jeni të interesuar të mësoni të bëni haikus, së pari duhet të dini se cilat janë elementet thelbësore (dhe cilat karakterizojnë) të haikusit. Këto janë:

Metrika

Një haiku përbëhet nga tre vargje. E para nga 5 rrokjet, e dyta nga 7 dhe e treta nga 5. Në total, duhet të ketë 17 rrokje. Ky është haiku klasik, megjithëse në ditët e sotme lejohet të ndryshojë pak ndërmjet vargjeve. Tani, gjithsej është ende në 17.

Kigo

Një kigo është në të vërtetë përfshirja, brenda haikut, të sezonit të vitit. Nuk do të thotë që ju duhet të emëroni muajin në të cilin është, ose nëse është pranverë, verë, vjeshtë apo dimër. Por diçka që e përfaqëson atë: bora, zjarri, gjethet, lulet ...

Natyra

Ka shumë haikus, dhe të gjitha janë me tema të ndryshme, por klasikët përdorin natyrën si një element themelor në krijimet e tyre. Pra, nëse doni të shkruani sa më afër "origjinalit", mendoni për natyrën.

Krijoni një ndjenjë

Një haiku nuk është një ndërthurje fjalësh që përshtaten mirë dhe kaq. Ata duhet ta angazhojnë lexuesin dhe t'i bëjnë ata të ndiejnë diçka kur ta lexojnë. Kjo është arsyeja pse është kaq e vështirë të shkruash haikus që janë vërtet të mirë, sepse duhet të zgjidhni fjalët specifike dhe t'i jepni atyre emocione në mënyrë që njerëzit të përjetojnë ndjesi me to.

Shkruaj haikus: si ta bëjmë atë

Shkruaj haikus

Tani që i njihni elementet, është koha t'i vini ato në praktikë. Para së gjithash, mos u dekurajoni nëse të parat nuk dalin ose janë keq, sepse duhet të ecni përpara për t'u përmirësuar. Sidoqoftë, ka disa gjëra që mund të bëni.

Lexoni haikus

Kur një shkrimtar dëshiron të shkruajë, ai së pari duhet të ketë një bazë, dhe kjo arrihet duke lexuar romane dhe vepra që lidhen me pasionin e tij. E njëjta gjë vlen edhe për haikusin. Nëse dëshironi t’i shkruani, së pari duhet të lexoni shumë për të parë thelbin e tyre.

Mos kini frikë të ndikoheni nga një autor. Në ato të parat që do të ndodhin, por pak nga pak do të përcaktoni personalitetin tuaj dhe të bëni krijime krejt origjinale.

Ja

Çfarë ndieni kur shihni se shiu bie uji? Dhe kur e shihni lindjen ose perëndimin e diellit? Ndonjehere, gjërat e përditshme nuk na bëjnë të ndiejmë asgjë, dhe megjithatë i shohim ato. Prandaj, të menduarit për të kërkuar atë emocion që na bën na ndihmon të bëjmë haikus.

Për shembull, një ditë me re mund të thotë trishtim për disa, por për të tjerët është lumturi; i ftohti mund të nënkuptojë ashpërsi, por edhe afërsi me të tjerët.

Tregon diçka

Mos u mundoni të gjeni vargje që përshtaten nëse nuk llogariten. Thingshtë gjëja më e keqe që mund të bësh. Ju duhet të krijoni një histori shumë të vogël në ato tre vargje që të entuziazmojnë dhe se, përveç kësaj, është një e tërë në një histori.

Përzgjedhja e haikusit të famshëm

Ka shumë haikus të famshëm

Më në fund, këtu ju lëmë më shumë shembuj të haikusit të famshëm në mënyrë që të njiheni me to.

Pse do të jetë

Çfarë po plakem këtë vjeshtë?

Zogjtë kalojnë nëpër re.

Edhe një kasolle

në botën e lëvizjes,

Shtë shtëpi kukulle.

Fundi i vitit.

Gjithmonë e njëjta kapelë

dhe të njëjtat sandale kashte!

Matsuo Bashou

Në shiun e verës

Rrugë

Ai u zhduk

Yosa buson

Prerë një degë

dhe u pastrua më mirë

Përmes dritares.

Masaoka shiki

Tavani i djegur:

Ahora

Unë mund të shoh hënën

mizuta masahide

Pavarësisht nga mjegulla

eshte e bukur

Mali fuji

Matsuo Bashou

Në arsye

vetëm dyshimet do të hyjnë

se ata kanë një çelës.

Mario Benedetti

Vetëm në shtrat

Degjoj nje mushkonje

Fërket një melodi e trishtuar

Fëmijët po vijnë -

me nxjerrin nga shtrati

dhe vitet kalojnë.

Për punën time

Në lavaman

Kënga e uguisut

Unë vizitova varrin e tij në Kiso.

Të hapësh derën do të tregonte Buda

Syth lule

Ata tregojnë me dorën e tyre -

Fëmijët në majë të gishtave

hënën që ata admirojnë.

Hawaii Chigetsu

Në ujë

frikë nga reflektimi i tij

Firefly.

Mëngjes me borë.

Kudo

gjurmët e këmbëve.

Verë

Përmes reve

ka një shkurtore për në hënë.

As edhe një fletë

As hëna nuk fle

Në këtë shelg

Den Sute-jo

Kuaj të galopuar

Ata nuhasin pasterët e tyre

Një parfum vjollce

Roza

Filli i shufrës së peshkimit

Hëna në verë

Bora

reflektimi im i zbehtë

në ujë.

Gjithçka që mbledhim

në plazh me baticë-

lëviz

Asnjë fëmijë që të afrohet

Muret e letrës

Ata jane te ftohte

Në fushë dhe në male

Gjithçka duket e palëvizshme

Ky mëngjes me borë

Nëse mbyllen në mëngjes

kumbonat në lulëzim.

Shtë për shkak të urrejtjes së burrave!

Në shirat e pranverës

çdo gjë

Ata janë më të bukur

Dega e lulëzuar e kumbullës

jep parfum

atij që e pret.

Nga vjollca e reve

Në vjollcën e irisit

Mendimi im është i drejtuar.

Fireflies. Fireflies!

Brenda lumit

errësira kalon.

Shumë herë

Hototogisu, hototogisu!

dhe agon.

Duke parë hënën

Unë e lë këtë jetë

Me një bekim

Uji kristalizohet

Fireflies shuhen

Asgjë nuk ekziston

Chiyo-Ni

Vetmia.

Retë në majën e malit

Dhe karkaleci kërcen në luginë.

Huyemaruko Shizuku

Prerja e kashtës

Nën yjet e tharë

Koshi im godet një varr

Hiramatsu Yoshiko

Mijë peshq të vegjël të bardhë

Sikur të zihej

Ngjyra e ujit

Konishi raizan

Ju hezitoni, trëndafil.

A nuk doni të largoheni

Nga fara?

Carmelo Ursus

Hëna e vogël,

kujtoje atë dashuri sot

po kalon përmes.

Fredi Ñáñez

Natën e kaluar u mbulova
fëmijët e mi që flenë
dhe zhurma e detit.

Watanabe Hakusen

Vesa ikën.
Në këtë botë të ndyrë
Unë nuk bëj asgjë.

Kobayashi issa

Më e keqja e jehonës
është se ajo thotë të njëjtën gjë
barbaritë.

Mario Benedetti

Larg trillimi.
Bilbili nuk e di
kjo ju ngushëllon.

Jorge Luis Borges

Bërë nga ajri
midis pishave dhe shkëmbinjve
poezia mbin.

Octavio Paz

Scarecrow
duket njerezore
kur bie shi.

Natsume Seibi

Duke kaluar nëpër pëlhurën e tij
kjo hënë shumë e qartë
e ka zgjuar merimangën.

Jose Juan Tablada

Një çast i lehtë
mbetet mbi lulet
drita e henes

Kudo
lulet nxitojnë
mbi ujin e liqenit

Erë e lehtë
mezi dridhet
hije wisteria

Krizantemë e bardhë
syri nuk gjen dot
papastërtia më e vogël

Për erën e kumbullës
lind dielli
në shtegun malor

Pranvera, nga Bashö

Shiu i mbrëmshëm
mbuluar këtë mëngjes
nga pjellë.

Io Sogi

Vjeshta është këtu:
një shi i qetë
pastroni rrushin.

Cesar Sanchez

A guxoni të ndani haikusin tuaj ose të preferuar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Roberto Soto dijo

  Borges shkroi "barbaritë"? Shikoni, jeni budalla.

 2.   pakt dijo

  Poezia është vetëm arti për të thënë atë që ndien, duke përcaktuar, numëruar, numëruar, është vetëm një nga ata që nuk e kuptojnë poezinë. Marrëzi që ne të gjithë shkruajmë, veçanërisht ata që bëjnë sikur masin atë që shkruajmë.
  artin e të shkruarit
  ndiqni artin
  Të ndjesh

 3.   anonim dijo

  rruga është e gjatë por bëhet e shkurtër kjo është një haiku

 4.   Carlos dijo

  Haiku i Benedetti është pikërisht më i miri nga të gjithë

  Grande Benedetti. Unë do të inkurajohem ta shkruaj një dhe ta dërgoj

  1.    John Haiku dijo

   Mënyra është e gjatë? Çfarë Carlos? Çfarë nuk shkon?

 5.   Dashuri dashuri dashuri dijo

  Të zhdrejtë
  çdo hije është e mbuluar
  të heshtjes së tij.

 6.   Marco Ortega dijo

  Fluturo pëllumbin
  labirint i çuditshëm
  It'sshtë mesditë

bool (e vërtetë)