131 vjet nga lindja e shkrimtarit francez François Mauriac

p3mauriak-volta

Fotografi nga François Mauriac.

Në një ditë si sot, por në 1885, shkrimtari i mrekullueshëm francez François Mauriac lindi në Bordo. Në këtë ditë në të cilën festohen 131 vjet të këtij përvjetori, besoj se është me vend të kujtoj në hapësirën time modeste fituesin e Çmimit Nobel në Letërsi të vitit 1952.

Jeta e Mauriac është shënuar, pa asnjë dyshim,  për konfliktet luftarake që e shoqëruan atë gjatë gjithë jetës së tij. Ndoshta përfshirja juaj aktive në ndjekjen e idealeve tuaja është mënyra më e mirë për të përcaktuar personalitetin tuaj.

Në këtë mënyrë ai "mori pjesë" në Luftën e Parë Botërore si një drejtues i ndihmës së shpejtë, ishte përfshirë në mënyrë aktive duke shkruar në favor të qeverisë republikane gjatë Luftës Civile Spanjolle dhe ishte pjesë e rezistencës ideologjike Franceze kundër pushtimit gjerman gjatë Luftës së Dytë.

Duhet thënë se ai kurrë nuk ka marrë pjesë në ndonjë luftim gjatë Luftës së Madhe që kur u lirua për shkak të sëmundjes. Periudha pas konfliktit ishte koha e tij më e frytshme për sa i përket prodhimit letrar. duke shtypur: Puthja lebrozit (1922), Genitrix (1923), dhe Shkretëtira e dashurisë (1925)

Sa i përket konfliktit spanjoll. Shkrimtari francez Ai ishte pjesë e lëvizjes katolike franceze që zgjodhi luftën kundër fashizmit. Dualizmi i përjetuar nga shoqëria spanjolle gjatë kësaj periudhe u përjetua edhe në vendet e tjera, Muriac ishte një nga mbrojtësit më të mëdhenj të Republikës në tokën Galike.

E gjithë kjo luftë u pasqyrua në botime të ndryshme në gazeta E kuptova y shpreh ku morën pjesë në mënyrë aktive me shkrimet e tij kritike drejtuar totalitarizmit që u shfaqën dhe u konsoliduan në Evropë gjatë viteve 30.

Katolicizmi dhe besimi i tij i zjarrtë janë fryti i fëmijërisë së tij në një familje shumë konservatore me një entuziazëm të fortë për fenë. Ky ndikim fetar karakterizoi në mënyrë të pamohueshme punën dhe jetën e tij.

Pavarësisht besimit të tij të fortë, Mauriac ndjeu se themelet e tij u lëkundën gjatë kriza e thellë e dashurisë që ai përjetoi në fund të viteve 20. Kriza e shkaktuar nga dashuria e francezëve nga shkrimtari zviceran Bernard Barbey. Sidoqoftë, katolicizmi i tij karakteristik doli nga kjo periudhë e vështirë dhe e pasionuar.

Një nga kuriozitetet më domethënëse sillet rreth marrëdhënies së Muriac me Gjeneralin De Gaulle. Muriac, mbrojtës i zjarrtë i figurës së de Gaulle, nuk hezitoi në asnjë kohë për të mbrojtur dhe përmirësuar figurën e tij përmes artikujve të tij në shtyp. Ai shkoi aq larg sa të thoshte se de Gaulle kishte nevojë për të.

Pas çlirimit të Francës, pjesëmarrja e tij politike u rrit ndjeshëm për shkak të tij pozicionimi për kauzën algjeriane gjatë konfliktit kolonial francez  në territorin e Afrikës Veriore. Pavarësisht marrjes së kërcënimeve për këtë arsye, ai kurrë nuk hezitoi të bënte vizionin e tij të mbizotëronte.

Një njeri me letra që mbizotëronte në mënyrë aktive në çdo kohë vullneti i tij për të ndryshuar, bazuar në idetë e tij, botën në të cilën ai jetoi. Një personazh i lidhur me kohën e tij, me historinë e shekullit të XNUMX-të.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.