130 vjet nga Çështja e Çuditshme e Dr. Jekyll dhe Z. Hyde

Dr. Jekyll dhe Z. Hyde

"Rasti i Çuditshëm i Dr. Jekyll dhe Z. Hyde" është një vepër letrare që u botua në 1886 duke marrë sukses të madh si në Angli ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara, ku shitur më shumë se dyzet mijë kopje brenda pak muajsh.

Origjina e historisë së kësaj vepre letrare ndodhi kur autori, Robert Luis Stevenson, studioi historinë e një pacienti me personalitet të shumëfishtë. Prej andej ai doli me fillimin e titullit të veprës "Rasti i çuditshëm". Pas kësaj ai shkroi një draft të parë dhe pastaj e dogji pasi ishte më shumë një dëshmi sesa një vepër e vërtetë.

Historia e Dr. Jekyll dhe Z. Hyde është e njohur në të gjithë botën jo vetëm për ndikimin që kishte në atë kohë, por edhe për numri i adaptimeve që janë bërë dhe janë akoma në progres.

Afërsisht, shfaqja tregon historinë e një njeriu me një rast mendor që i atribuohet përdorimit të drogës dhe, në këtë mënyrë, është mënyra se si Dr. Jekyll, një njeri me natyrë të mirë dhe fisnike, bëhet personazhi i tij i kundërt, Z. Hyde, që kënaq dëshirat më të errëta.

Këtu janë disa adaptime të kësaj pune, si dhe raste në të cilat e njëjta ide është paraqitur në seri ose filma të ndryshëm.

 

Disa përshtatje

 • Përbindësh, me protagonist Christopher Lee.
 • Dr. Jekyll dhe Z. Hyde (1931), fitues i Academy Awards për aktorin më të mirë me Fredric March.
 • Abbott dhe Costello takohen me Dr. Jekyll dhe Z. Hyde, luajtur nga Boris Karloff
 • Dr. Jekyll dhe Z. Hyde (1920), me protagonist John Barrymore
 • Mary reilly, historia nga këndvështrimi i një shërbëtori në rezidencën e mjekut.

Në videon e mëposhtme mund të shihni rimorkion për përshtatjen e prodhuar në vitin 1931.

Në seri të animuara

Shenjat e kësaj vepre mund t’i gjejmë në serialin “Monster High”, ekziston një personazh me emrin Jackson Jekyll. Ai është një njeri normal dhe i zakonshëm, përveç veçorisë që, kur dëgjon muzikë, bëhet Holt Hyde, një personazh blu me dashnor të plotë të partisë.

Po kështu, në serinë e karikaturave "Happy Tree Friends", është një personazh me emrin Flippy i cili shndërrohet në një personazh të lig kur përballet me situata që i kujtojnë luftën.

anije karakatinë

Në botën e Marvel Comics

Me botën e Marvel që njihet kaq shumë për personazhet e saj të çuditshme, do të ishte për t'u habitur nëse askush prej tyre nuk do të vuante nga sindroma Dr. Jekyll. Në fakt ekziston një horr i bazuar në Z. Hyde dhe me të njëjtin emër. Në këtë rast, Dr. Jekyll është Dr. Calvin Zabo, i cili nga një ilaç që zbuloi, bëhet një kriminel derisa Z. Hyde përfundon duke e dominuar plotësisht atë.

Nga ana tjetër, Marvel Comics gjithashtu njohu që kjo vepër shërbeu si frymëzim për karakterin Hulk, i cili është një shkencëtar normal dhe i zakonshëm, por që, kur tërbimi e kapërcen atë, bëhet i ashtuquajturi "The Hulk i pabesueshëm", duke shpëtuar duke arsyetuar njerëzit dhe duke shkatërruar gjithçka në rrugën e tyre. Një personazh i njohur si në botën e komikëve ashtu edhe në kinema për adaptimet e ndryshme që ai ka pasur.

Edhe në Azi mund të shihni ende paraqitje të shkurtër të punës

Vetëm një vit më parë mund të shihnit në Kore një serial të quajtur "Haideu Jikil, Na", i quajtur ndryshe "Hyde Jekyll, Me" i cili ka një protagonist mashkull i cili supozon idenë e kundërt të veprës për të cilën po flasim sot. Në këtë rast, protagonisti është, si rregull, një karakter i ftohtë, kontrollues dhe i vetmuar, por kur pulsimet e tij arrijnë një pikë të caktuar, ai bëhet një person i ëmbël dhe i sjellshëm i aftë të shpëtojë këdo që është në rrezik.

 

Nuk është për t'u habitur që ajo është një histori kaq e njohur, sepse, pavarësisht mbushjes së 130 sot, ne mund të vazhdojmë ta shohim historinë e saj kudo, qoftë në versione reale të historisë, ose modifikime të ndryshme që janë të fshehura në serialet dhe filmat aktualë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   LILIA dijo

  Unë rrëfej se nuk e dija këtë punë, derisa disa ditë më parë fillova të ndjek karrierën e këngëtarit Dimash Kudaibergen (Kazakistan) në të cilën dëgjimi dhe leximi i përkthimit të këngës së tij Mademoiselle Hyde (Nga rruga, teksti dhe interpretimi më magjepsi) të flas me të dashurin tim për atë këngë dhe ai më tha se ishte një vepër letrare dhe ai më shpjegoi se për çfarë bëhej fjalë, unë mora detyrën për të hetuar dhe gjeta këtë që më paraqite dhe ... tani unë përfundojnë të magjepsur dyfish me këtë punë sot. Vetëm lloji i letërsisë që unë dua. Faleminderit