11 Deklarata të JKRowling rreth Harry Potter

Harry Potter vs Voldemort

Në përgjithësi, kur lexojmë një libër, zakonisht nuk e dimë se çfarë kishte në mend autori për atë histori, si ndryshoi nga ajo që kishte në mendje. Ndonjëherë supozojmë se historia ishte e tillë që nga fillimi ose se kishte vetëm modifikime të vogla. Është për shkak të kësaj, kur këta autorë na tregojnë të vërtetën pas historive të tyre, çfarë mendova se do të ishte dhe si gjithçka ka ndryshuar, jemi befasuar.

Kjo është ajo që ka ndodhur me deklaratat e ndryshme të bëra në atë kohë nga JK Rowling, autori i sagës Harry Potter, duke iu përgjigjur disa përgjigjeve dhe duke sqaruar pse ndodhin gjëra të caktuara, si dhe se cili do të ishte fundi i disa personazheve.

Këtu është një përmbledhje e 11 deklaratave që autori bëri dhe që i befasoi fansat e saj.

Harry Potter dhe Voldemort janë familje

Shumë ishin ata që krijuan teorinë e tyre në lidhje me këtë fakt dhe ishte vetë autori që e konfirmoi atë, duke sqaruar atë të dy vijnë nga Peverell. Kjo lidhje farefisnore mund të drejtohet përmes mantelit të padukshmërisë që zotëron Harry, i trashëguar nga babai i tij, një pasardhës i Ignotus Peverell. Nga ana tjetër, gjyshi i nënës së Voldemort është Marvolo Gaunt, një pasardhës i familjes në fjalë.

Albus dumbledore

Dumbledore është homoseksual

Ishte gjatë një bisede me lexuesit e saj në 2007 që Rowling zbuloi se cili ishte orientimi i vërtetë seksual i Albus Dumbledore, i cili befasoi disa. Sipas fjalës së autorit:

"gjithmonë mendoja se dumbledore ishte homoseksual. Sikur ta dija që do të të bënte kaq të lumtur, do ta kisha thënë vite më parë "

Ron dhe Hermione në mungesë të terapisë së çifteve

Gjatë një interviste me revistën Wonderland, Rowling deklaroi:

“Ndoshta Hermione dhe Ron do të jenë mirë me një terapi të vogël për çiftet. Ai duhet të punojë pak për vetëvlerësimin e tij dhe ajo duhet të jetë më pak kritike."

Drako Malfoy

Ju nuk duhet të dashuroheni me Draco Malfoy

Si çdo horr që ia vlen kripa e tij, Draco Malfoy grumbulloi klubin e tij të tifozëve që ishin të dashuruar me të. Autori u befasua nga këto ndjenja dhe tha:

"Drako mos e fsheh një zemër prej ari nën tërë atë përbuzje dhe paragjykim. Dhe jo, ai dhe Harry nuk kishin për qëllim të përfundonin si miqtë më të mirë ".

Malfoys nuk e miratuan martesën e Drakos.

Familja Malfoy ishte jashtëzakonisht e madhe i fiksuar pas pastërtisë së gjakut dhe, për këtë arsye, ata nuk e mirëpritën martesën midis Draco dhe Astoria Greenglass pasi ajo nuk ishte pjesë e 28 familjeve të racave të pastra.

Longbottons qëndruan përgjithmonë në spital

Prindërit e Neville Longbotton Alice dhe Franck,  ata ishin një nga viktimat e Voldemort. Në një intervistë të kryer nga NBC në vitin 2007, Rowling sqaroi se martesa nuk mund të shërohej kurrë prej saj:

"E di që njerëzit kishin ca shpresë dhe mund të kuptoj pse, sepse ajo që u ndodh prindërve të Neville është edhe më keq sesa ajo që ndodhi me ato të Harry-t."

Dolores Ambridge

Dolores Umbridge është frymëzuar nga një personazh i vërtetë

Vetë autori e pranoi që Dolores Umbridge, mësuesja që bën paraqitjen e saj të parë në Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit, Frymëzohet nga një mësuese në shkollën e saj që e urrente.

“Shija e tij për aksesorë djathë më qëndroi në mendje. Veçanërisht mbaj mend një kunjë të vogël në formë harku, me ngjyrë limoni, që ajo mbante në flokët e saj të shkurtër kaçurrelë "

Ron dhe Arthur Weasley për pak vdiqën

Rowling premtoi të mbante gjallë treshen e miqve, megjithëse gati sa nuk e priti premtimin. Në një intervistë me Daniel Radcliffe ai rrëfeu:

“Fillova të mendoj për vrasjen e njërit prej tyre. Nga inat i dukshëm. Kam menduar seriozisht t'i jap fund Ronit"

Dumbledore mund ta shihte Harrin nën petkun e padukshmërisë

Ka shumë që menduan se si Dumbledore mund ta dinte që Harry ishte në një nga takimet e tij sekrete kur kishte veshur mantelin e padukshëm. Në këtë, Rowling deklaroi se mund të përdorë magjinë "nderim revelio" të shikosh.

Renditja e Kapelës

Kapelja e Renditjes nuk ishte pjesë e planeve

JKRowling rrëfeu se Unë nuk e dija cilën metodë të përdorja për të zgjedhur se në cilën shtëpi ishin studentët.

"Kapelja e Renditjes nuk ishte në planet e mia fillestare për Hogwarts."

Hermione dhe Harry duhet të kishin përfunduar së bashku

Sa prej jush prisni këtë çift? Epo, duket se planet e autorit për këta personazhe ishin të ndryshme. Siç rrëfeu për Emma Watson, një aktore që luan rolin e Hermione, ky çift duhet të kishte qenë i vërtetë.

"Kam shkruar marrëdhënien Hermione / Ron për të përmbushur një dëshirë. Kështu lindi, nuk ka më. Për arsye që nuk kanë të bëjnë më me Letërsinë dhe më shumë me vendimin tim për t'i qëndruar besnikë komplotit, Hermione përfundoi me Ron "

Pa dyshim, autori bëri disa ndryshime në idetë e saj origjinale, ose me idenë e saj ose për të përmbushur një dëshirë, siç ndodhi me Hermione dhe partnerin e Ronit.

A dinit ndonjë nga këto deklarata? A jeni befasuar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Anonymus dijo

    Si fillim, gjëja Astoria Greengrass është e rreme pasi Greengrass i përket 28 të shenjtëve