10 romanet e nominuar për Çmimin Planeta 2016

Një historik i shkurtër i çmimit Planeta - Shkrimtarët fitues të çmimeve

15 Tetori tjetër, gjatë një darke letrare në Palau de Congressos de Catalunya, në Barcelonë, do të mbahet edicioni i 65-të i Planeta Awards, çmimi i dytë më i mirë në botë pas Çmimit Nobel për Letërsi. Një rast për të cilin juria tashmë ka zgjedhur 10 romanet e nominuar për Çmimin Planeta 2016 nga më shumë se 552 origjinale nga e gjithë bota.

Çmimi Planeta 2016: Barcelona vishet me shkronja

Kanavacë e instaluar për të përkujtuar 65 vjetorin e Çmimit Planeta. © PremioPlaneta

Kanavacë e instaluar për të përkujtuar 65 vjetorin e Çmimit Planeta. © PremioPlaneta

Ky 2016 shënon 65 vjetorin e Çmimit të parë Planeta. Për ta bërë këtë, komiteti i grupit të famshëm botues ka zbukuruar Palau de Congressos de Catalunya me një kanavacë përkujtimore deri në 18 metra të lartë pa harruar entuziazmin dhe cilësinë e kërkuar nga ai që është çmimi i dytë letrar më i mirë në botë (601.000 euro për veprën fituese dhe 150.250 euro për finalistin) vetëm pas çmimit Nobel për letërsi, një çmim që rastësisht jepet më 13, në një javë të privilegjuar për dashamirët e letrave.

pas pritja e 552 romaneve, vetëm pak minuta më parë juria e çmimit konfirmoi 10 finalistët e romaneve për Çmimin Planeta 2016, të cilat janë si më poshtë:

Burri i ciganit, Uau (pseudonim)

Dielli i TebësJim Hawkins (pseudonim)

7 LR (Shtatë Lotët e Kuq), Dalmatian White (pseudonim)

Bojë e rrjedhshme, Mariano Negri

Sardelet e kuqeLuis Escalante Galan

Lindja, Oscar Garcia (pseudonim)

Me një palë krahë, Shpresa (pseudonim)

Rruga për në Santiago, Master Mateo (pseudonim)

Pjesa tjetër e tokës gjatë dimrit, Maria mercedes irigaray (pseudonim)

Asgjë nuk parandalon, Anxo Novoa (pseudonim)

Thirrja për Çmimin Planeta 2016 kërkon, si të gjitha ato të mëparshmet, vepra të pabotuara të shkruara në Spanjisht, kështu që për momentin dihet pak më shumë për materialin e nominuar përtej titullit dhe autorit të tij.

Një botim rekord

Histori e shkurtër e Çmimit Planeta - Juria

Më 15 qershor, thirrja për Çmimin Planeta 2016 u mbyll, me vlerësimin e saj: 552 punime të prezantuara, mjaft rekord krahasuar me notën e fundit të regjistruar prej 550 veprave të marra.

Nga këto 552 vepra, 298 u dërguan nga Spanja, me Madrid (67), Barcelona (29), Alicante dhe Valencia (12) që janë provincat me numrin më të lartë të punëve të paraqitura.

Punimet e dërguara nga vendet e tjera evropiane arrijnë në 12 dorëshkrime, të ndara midis Gjermanisë, Francës, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Suedisë.

Sa i përket anës tjetër të pellgut, Amerika e Jugut ka dërguar deri në 93 dorëshkrime, me theks të veçantë Argjentina (33) dhe Kolumbia (12). Numri i punimeve të marra nga pjesa tjetër e kontinentit amerikan ndahet në Amerikën Qendrore (18) dhe Amerikën e Veriut (60), me Meksikën si eksponentin kryesor (36).

E vetmja punë nga Afrika erdhi nga Maroku, ndërsa Azia dërgoi dy nga Izraeli dhe Japonia.

Juria e Çmimit Planeta, e cila ka punuar shumë gjatë muajve të fundit kur përzgjedh 10 veprat finale, përbëhet nga Alberto Blecua, Fernando Delado, Juan Eslava Galán, Pere Gimferrer, Carmen Posadas, Rosa Regàs dhe Emili Rosales, të gjithë ata personalitete të mëdha nga bota e letrave.

Të Shtunën tjetër, 15 tetor, fituesi dhe finalisti i edicionit LXV të Çmimit Planeta do të shpallet dhe Actualidad Literatura do të jetë aty për t'ju treguar se si po ndodh ngjarja më e rëndësishme letrare në vendin tonë.

A e dorëzuat punën tuaj në Çmimin Planeta këtë vit?

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.