10 mite për shkrimtarët që janë të vërteta (dhe të rreme)

Kur isha i vogël dhe i thoja një të afërmi se kur u rrita doja të isha shkrimtar, përgjigjja, duke qeshur, ishte "Ata paguhen vetëm kur vdesin, si piktorë". Dhe kështu, pak nga pak, artistët po rriten nën paragjykimin se shkrimi është i mirë, por nëse jeni një mjek, avokat ose bankier shumë më mirë, gjë që në goditje të gjera mund të jetë më praktike, por jo e vetmja mundësi. Kjo është një nga temat e shumta të shkrimtarit në shekullin XXI me të cilën me siguri më shumë se një prej jush do të keni identifikuar në një moment. Me këtë dhe të tjerët 10 mitet e shkrimtarëve që janë të vërteta. . . dhe false.

Mitet e vërteta

Aktiviteti i shkrimtarit është i vetmuar

Nëse jeni një person që zakonisht nuk ndërveproni me shkrimtarë të tjerë, ndoshta askush nuk do t'ju kuptojë përtej pyetjes tipike të "A do të botoni diçka të re?"; Dhe tani, kryesisht sepse bota vazhdon ta konsiderojë shkrimin më shumë si një hobi sesa si një detyrë të rëndësishme nëse nuk keni botuar asgjë akoma. Në të njëjtën kohë, duket se ekziston një farë mosbesimi nga ana e shkrimtarit kur bëhet fjalë për ndarjen e ideve të tij, për të lejuar dikë ose diçka tjetër të vijë midis tij dhe asaj bote paralele në ndërtim në të cilën jeton vetëm ai. Gabo e tha tashmë: «Unë vërtet besoj se në veprën letrare njeriu është gjithmonë vetëm, si një kalim i egër në mes të detit. Po, është puna më e vetmuar në botë. Askush nuk mund të ju ndihmojë të shkruani atë që po shkruani. '

Leximi gjithmonë ndihmon

Shkrimtari mund të ketë aftësinë për të krijuar, por ai gjithmonë do të duhet të lexojë autorë të tjerë për të ushqyer stilin e tij, për të eksperimentuar dhe, në fund të fundit, të jetë në gjendje të kapë atë ide të mrekullueshme në mënyrën më të mirë. Leximi nuk ju bën një shkrimtar më të mirë, por ndihmon.

Shkrimi është çështje praktike

Idetë mund të jenë po aq të freskëta në të njëzetat tona sa në të pesëdhjetat tona, por praktika është faktori që do të përcaktojë se si të mësojmë t'i zhvillojmë ato dhe të realizojmë potencialin e tyre të plotë; një nivel që arrihet duke praktikuar, rilexuar, korrigjuar dhe marrë rreziqe.

Mitet e rreme

Të jetosh nga të shkruarit është e pamundur

Njëzet vjet më parë nuk kishte blog, as kishte platforma vetë-botuese dhe shumë lehtësira të tjera për të shprehur idetë tuaja në botë. Nga ana tjetër, sot gjërat janë të ndryshme, veçanërisht sepse të gjithë mund ta bëjnë veten falë një blogu letërsie, një libri të vetë-botuar ose po, përmes një vepër e botuar nga një botues. Sepse edhe pse etiketat botuese janë zakonisht filtra shumë të mprehtë, ata gjithmonë do të kërkojnë ide të reja, do të organizojnë konkurse dhe, në fund të fundit, ata do të jenë në gjendje t'ju lejojnë bëj një shkrim të gjallë nëse libri i bind ata (dhe shet, sigurisht). Ndoshta nuk ka aq shumë shkrimtarë që jetojnë vetëm prej saj sa do të dëshironim, por e pamundur, ajo që thuhet e pamundur, nuk është.

Vetëm shkrimtarët profesionistë janë të talentuar

Arsyeja pse një libër shet shumë është një faktor ku ndonjëherë përfshihet shumë marketing. Për shembull, në Amazon, ne mund të shohim më të shitur me 50 mendime negative dhe 20 pozitive që janë ende duke u lexuar, sepse krijojnë debate ose ato erdhën në kohën e duhur të nxitur nga një botues ose trend letrar X. Sidoqoftë, ky faktor shpesh është larg nga vetë cilësia e një vepre, me shumë shkrimtarë "fillestarë" që mund të shkruajnë histori po aq kompetente sa ato të këtyre shkrimtarëve më me përvojë.

Vetë-botimi është një alternativë më e lehtë

Kur e zbuloni për herë të parë platforma vetë-botuese si Amazon KDP ose Bubok  Sytë tuaj janë hapur edhe më shumë: të jem në gjendje të botoj vetë romanin tim. . . dhe të bëjë atë të ketë sukses! Në teori ideja është e shkëlqyeshme, por në praktikë vetë-botimi ka një detaj të vogël të madh që një autor nuk do ta kishte nëse do të botonte punën e tij me një botues: duhet të kujdesesh për kopertinën, korrigjimin, shndërrimet në epub, mobi dhe formate të tjera që ne nuk i dinim ose që ekzistonin, për ta botuar atë, për ta shpërndarë, për të bashkëvepruar me lexuesit, për të trokitur në dyert e blogeve letrare dhe një listë të gjatë të faktorëve që duhet të merrni parasysh para se të nisni veten në një pishinë që, nga ana tjetër, gjithashtu mund t'ju japë shumë gëzime.

Të gjithë jemi pijanecë

Unë e pranoj që gjatë një nate shkrimi një gotë verë ka dalë fshehtas në tryezë, por jo për atë arsye të gjithë flemë në shtretër të rrethuar me shishe bosh të Rioja dhe as nuk pimë një tub opiumi për të ftuar frymëzim. Miti i shkrimtarit bohem ndonjëherë mund të reflektohet në të menduarit e tij, por jo gjithmonë në mënyrën e tij të të vepruarit ose në atë univers që na shitën filma si Moulin Rouge. Shumë shkrimtarë gjithashtu kujdesen për veten e tyre, shkojnë në patinazh me fëmijët e tyre të Dielën dhe kryejnë punë të tjera paralelisht me veprimtarinë e tyre, duke bërë një jetë plotësisht të rregullt dhe të pastër.

Të gjithë mund të shkruajnë

Nëse e vendosim veten kështu, po, të gjithë mund të shkruajnë, por kur bëhet fjalë për të bërë një histori apo një roman, gjërat nuk janë aq të thjeshta. Sigurisht, shumë njerëz që nuk e kanë menduar kurrë të shkruajnë fillojnë me një roman që familja, miqtë dhe i dashuri i tyre mund të pëlqejë, por cilësia e të cilit padyshim nuk është ashtu siç pritej. Shkruaj një libër të mirë Ajo mbështetet në shumë faktorë dhe bashkimi i të gjithë së bashku nuk është aq e lehtë.

Shkrimtari dhe muzat e tij

Miti më bohem i çdo shkrimtari qëndron në praninë e muzave të tyre, të atyre grave (apo burrave?) Të cilët nuk bëjnë asgjë përveçse qëndrojnë pezull rreth nesh për të na ofruar një frymë krijimtarie. Sidoqoftë, realiteti është krejt i ndryshëm: asnjë muzë nuk na pret kur të kthehemi në shtëpi ose pëshpërit në vesh se çfarë duhet të bëjmë. Përkundrazi, ka vende, situata dhe njerëz në jetën e përditshme që mund të na frymëzojnë.

Dhe dyshimi i përjetshëm

Lind apo bëhet shkrimtari?

Ka qindra mendime rreth asaj që është një nga pyetjet më të mira në qarqet letrare. Sipas mendimit tim, shkrimtari ka lindur, megjithëse nuk ka pse të jetë i vetëdijshëm për kapacitetin e tij që nga fillimi. Disa kanë lindur me një dhuratë që ata e shfrytëzojnë në moshë të hershme, ndërsa të tjerët duhet të eksplorojnë kulturën, të lexojnë libra ose të guxojnë të lënë mënjanë kohën për të provuar "si luan kjo përrallë" për të kuptuar se pasioni kishte qenë prej kohësh i fjetur. Por siç them, të gjithë kanë një mendim për këtë dhe nuk mund të marrësh kurrë asgjë si të mirëqenë kur bëhet fjalë për çështje profesionale.

A debatojmë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cayetano Martin dijo

  Shkrimtari ka lindur dhe është bërë, të dy rrethanat duhet të plotësohen

 2.   Simon dijo

  Artikulli është i shkëlqyeshëm, por e vetmja gjë me të cilën nuk jam dakord është që shkrimtari ka lindur sepse besoj se dhuratat arrihen me punë, me përpjekje dhe me dëshirë, nuk e di se klisha kaq e tronditur thotë: Që nga lindja.

 3.   FRANCISCO MARINI dijo

  Nga këndvështrimi im, shkrimtari është bërë, ose në fëmijëri ose më vonë. Shkrimtari së pari duhet të jetë lexues dhe pastaj të punojë për të. Të gjitha të mirat