10 lajmëtarë të pavarur të pranishëm në Spanjë

10 lajmëtarë të pavarur të pranishëm në Spanjë

10 lajmëtarë të pavarur të pranishëm në Spanjë

Ka shumë të ngjarë që të gjithë autorët e rinj, pa njohuri për median letrare, t'i bëjnë vetes të njëjtën pyetje pas përfundimit të shkrimit të veprës së tyre të parë: "Dhe tani, si ta botoj?" Nga ai moment fillon një proces kërkimi dhe analize mbi të gjitha metodat që ekzistojnë për të bërë të njohur një tekst. Në këtë pikë, zakonisht shfaqet mundësia për të punuar me një botues të pavarur.

Në përgjithësi, këto lloj botuesish janë kompani që nuk varen nga të tjerët për të mbajtur veten. Gjithashtu, ato nuk kanë infrastrukturë fizike apo tregtare aq të madhe sa të ndikojnë në mënyrë vendimtare në treg. Në këtë kuptim, numri i sukseseve apo dështimeve mbetet në shtëpi. Këto janë 10 editoriale të pavarur të pranishëm në Spanjë.

Libri Papafingo

Kjo shtëpi botuese lindi në verën e vitit 2010 dhe u themelua nga nevoja për të botuar ato klasike të letërsisë universale dhe bashkëkohore që, për disa arsye, u harruan padrejtësisht ose mbetën të pabotuara në spanjisht. Libri Papafingo ndan bindjen e fortë se letërsia e mirë "thyen rrethin e bursave", pra ato synojnë një audiencë shumë të gjerë.

Perceptimi i tij ndaj lexuesit është se ai është kureshtar nga natyra, ndaj do të dëshirojë gjithmonë të shijojë një histori të mirë që e ndihmon të ëndërrojë. Gjate viteve Ata kanë botuar vepra si p.sh Perandori i fundit i Meksikës, nga Edward Shawcross; Kulla e Mallkuar, nga Roger Crowley ose Zëri i perëndive, nga Diego Chapinal Heras. Është e mundur të kontaktosh me ta përmes tyre e-mail.

Bashkimet

Confluencias është një shtëpi botuese e themeluar në Almeria në 2009 nga José Jesús Fornieles Alférez, Alfonso Fornieles Ten dhe Javier Fornieles Ten. Kompania lindi nga një impuls nga lexuesit që i donin librat që nuk mund t'i gjenin. Në këtë mënyrë ata iu përkushtuan botimit të veprave origjinale. Kjo shtëpi botuese tenton të botojë libra historikë, romane dhe tekste udhëtimi.

Ndër katalogun e tij janë tituj si p.sh Turneu i Madh, nga Agatha Christie; Në rast suksesi, nga Ana Pellicer Vázquez ose Një pol në vullkan, nga José Vicente Quirante Rives. Ata gjithashtu kanë një seksion shtypi dhe komunikimi. Për të kontaktuar këtë botues është e nevojshme të komunikoni përmes tyre korrigjuar electrónicos, të cilat gjenden në tyre faqe interneti.

Informacion

Kjo shtëpi librash u shfaq në vitin 2008 si një mjet takimi mes lexuesve dhe dijes. Emri i tij, "Informacion”, përfaqëson në mënyrë të përsosur këtë koncept, pasi në gjuhën galike do të thotë “dije”. Katalogu i tij është shumë i gjerë dhe i larmishëm. Brenda saj janë libra si E dashur, nga Santiago Eximeno; Komploti i të tretëvenga Mikelanxhelo Carcelen Gandía o Bukuria e anomalive, nga Juan Carlos Arnuncio.

Ndërtesa fizike e shtëpisë botuese ndodhet në Gran Via de San Marcos, 324001 León. Është gjithashtu e mundur të komunikoni me ekipin tuaj përmes e-mail e cila ndodhet në fund të majtë të faqes suaj të internetit.

Periferi

Periferi është një botues që është larg periferisë së kanunit letrar aktual. Që në fillimet e tyre ata janë magjepsur nga magjia e funksionit demokratik, social dhe kulturor të librit., prandaj zakonisht publikojnë tekste të papëlqyeshme kur bëhet fjalë për tregtinë, por me rëndësi të madhe për arsimin.

Disa nga punimet brenda katalogut të saj janë 16 tetor 1943, nga Giacomo Debenedetti; Shanset e trupit, nga María Ospina Pizano ose Qiejt e Kordobës, nga Federico Falco. Për të kontaktuar këtë botues është e nevojshme të dërgoni një mesazh në postë ndodhet në fund të faqes suaj të internetit.

Hap i gabuar

Mund të thuhet se Hap i gabuar është botues i shijeve alternative, me prirje për letërsi të qartë, origjinale, elegante, joshëse dhe ironike. Ata botojnë libra fiction dhe jo-fiction që kërkojnë kontradikta, kundërkulturë, realiteti tjetër i bisedave përkatëse në panoramën letrare, gjithnjë duke mbrojtur librat në spanjisht.

Shtëpia botuese ndodhet në Carrer de Raimon Casellas, 7, 08205, Sabadell, Barcelona, ​​dhe Ekipi juaj mund të kontaktohet nëpërmjet e-mail gjenden në seksionin e kontaktit të faqes së tyre të internetit.

Periferike

Periferike është një shtëpi e vogël botuese e pavarur spanjolle e themeluar në vitin 2006, në Extremadura, nga Paca Flores dhe Julián Rodríguez. Kjo shtëpi e letrave boton vetëm njëzet tituj në vit, gjë që bën që kompania të jetë shumë e përpiktë me tekstet dhe autorët që zgjedh. Ato janë të ngjashme me klasikët e ndryshëm dhe bashkëkohësit origjinalë.

Botuesi zakonisht boton biografi, libra jo-fiction, trillim dhe historik. Në katalogun e saj ka vepra si p.sh krahu i Pollaknga Hans von Trotha zonjat, nga Enrique Andrés Ruiz ose Burgu i grave, nga María Carolina Geel. Për t'i kontaktuar ata, duhet të plotësoni formularin e gjetur në seksionin e kontaktit. kontakt nga faqja juaj e internetit.

Varshava e bukur

Ky editorial ka lindur në vitin 2004 si një shtëpi kushtuar poezisë. Kompania u konsiderua një "gur themeli i poezisë spanjolle" nga revista dixhitale Publishing Perspectives, e fokusuar në analizën ndërkombëtare të botimit. Për më tepër, në vitin 2021 u integrua si label në shtëpinë botuese Anagrama, me Elena Medel që vazhdonte si drejtoreshë.

Edhe pse fokusohen te poezia, Ata gjithashtu botojnë përkthime dhe literaturë të shkruar nga gratë. Ndërtesa e tyre fizike ndodhet në Pau Claris, 172 08037, Barcelona, ​​dhe ata mund të kontaktohen përmes formularit të bashkangjitur në faqen e tyre të internetit.

Casimiro Parker e tha tashmë këtë

Kushtuar botimit të poezisë dhe letërsisë artistike, Casimiro Parker e tha tashmë këtë Është aktive që nga viti 2008. Abonimi në faqen e tyre të internetit ju jep mundësinë të merrni një katalog librash si p.sh Vezë në dorënga Sharon Olds Bimor, nga Emily Dickinson ose Një park argëtimi i mendjes, nga Lawrence Ferlinghetti.

Ndërtesa e saj ndodhet në Calle Monteleón 36 – 28010, Madrid. Por është e mundur të kontaktoni ekipin e tyre përmes e-mail prezantohet në faqen e saj zyrtare.

Gozhda e thyer

Redaksia Gozhda e thyer Lindur në Segovia, në tetor 1996. U konceptua si një vend për të botuar autorë të gjallë dhe të rinj, por, me kalimin e kohës, ata propozuan të fitonin të drejtat për tekste të shkrimtarëve dhe klasikëve të njohur të letërsisë.

Në katalogun e saj ka tituj si p.sh Voodoo, nga Angelica Liddell; Arkivi i delikatesës, nga Shaday Larios o Nënë, nga Wajdi Mouawad. Për t'i kontaktuar ata, është e nevojshme të plotësoni formularin e gjetur në seksion kontakt nga faqja juaj e internetit.

Botime Forcola

Forcola u themelua në vitin 2007 në Madrid, Spanjë. Aktualisht drejtohet nga Javier Jiménez, një profesionist në sektorin e librit., me më shumë se njëzet e pesë vjet përvojë, si në librari ashtu edhe në shtëpi botuese. Në katalogun e saj ka tekste si p.sh Në Polin e Jugut në një velocipedë, nga Emilio Salgari, Perandori filozof, nga Ignacio Pajón Leyra ose napolon, nga Walter Scott.

Shtëpia botuese ndodhet në Calle Querol, 4 28033, Madrid. Për të marrë më shumë informacion, mund të plotësoni formularin e printuar në seksionin e kontaktit të faqes së tyre të internetit ose t'i shkruani e-mail ndodhet në të njëjtën kuti.

Redaksia Minuscula

Ajo u shfaq në vitin 2000. Që nga themelimi i saj, Shkronja të vogla është karakterizuar nga një katalog që pasqyron një interes të theksuar për kulturën evropiane, për një trashëgimi artistike që nuk ka kuptuar kurrë kufijtë dhe për shkrimtarët që në kohë vendimtare deshifruan me një ndjeshmëri të jashtëzakonshme shenjën e kohës.

Ndër veprat e tij më përfaqësuese janë Pse lufta? nga Albert Einstein dhe Sigmund Freud, Pas mesnate, nga Irmgard Keun ose Djali i kësaj kohenga Klaus Mann. Botuesi ndodhet në Av. República Argentina, 163, 3º1ª E-08023, Barcelona, ​​dhe është e mundur të komunikosh me të nëpërmjet e-mail regjistruar në seksionin e kontaktit të faqes së tyre të internetit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.