10 katundarët më të mirë të Batman

Villains Batman

Të shumtë janë personazhet që janë përballur me Batman në pak më shumë se 75 vjet kjo na bën të dimë alter egon e Bruce Wayne, por disa kanë pasur më shumë rëndësi se të tjerët dhe mbi të gjitha disa kanë më shumë karizëm sesa të tjerët, kjo është arsyeja pse disa kanë persekutuar superheroin tonë për shumë vite, ndërsa të tjerët u zhdukën pothuajse menjëherë.

Këtu po ju sjellim Dhjetë armiqtë e Batmanit, në asnjë mënyrë preferencash përtej alfabetit, që fansave u pëlqen më shumë për një arsye apo për një tjetër, dhjetë horra që kanë marrë shumë peshë për dekada dhe që ne do të vazhdojmë të lexojmë rreth tyre për shumë vite që do të vijnë.

Shumë horra të tjerë kanë qenë të rëndësishëm, kështu që nëse mendoni se dikush tjetër meriton të jetë ndër më të mirët, ne ju ftojmë ta tregoni në komente, duke hapur kështu debatin.

fatkeqësi

fatkeqësi

fatkeqësi

Emri i vërtetë: -Një i huaj-

Shfaqja e parë: 'Batman: Vengeance of Bane No. 1' (Janar 1993)

Krijuesit: Chuck Dixon dhe Graham Nolan

Bane është një nga horrat relativisht të fundit të Batman, pasi ai ka luftuar kundër kalorësit të errët për më shumë se dy dekada, diçka që bie në kontrast me armiqtë e tjerë të batmanit që e ndjekin atë praktikisht nga fillimet e tij.

Ai është një nga armiqtë më të fortë dhe më të zgjuar të Batman dhe ishte i zgjedhur nga IGN si horri i 34-të më i madh i të gjitha kohërave. Ai është i njohur për të gjithë për të qenë përbindëshi që i theu shpinën Batmanit, duke qenë një nga të paktët që ka arritur të mposhtë heroin e maskuar, që ndodhi në komplotin e 'Knightfall' që u tregua midis 1993 dhe 1994.

Bane lindi në burgun Peña Dura të Republikës fiktive të Karaibeve të Santa Prisca, i dënuar për të vuajtur dënimin e babait të tij Edmund Dorrance, një revolucionar. Në këtë burg Bane mësoi nga mjeshtra të ndryshëm dhe u bë qenia më e frikshme në vend. Pasi shpëtoi në moshën e tij të rritur ai shkon në Gotham, një vend që ai e sheh të ngjashëm me Peña Dura pasi që të dy qeverisen nga frika, atje ai dëshiron t'i japë fund Batman, shprehja maksimale e asaj frike dhe për këtë ai shkatërron muret e Azhamit Arkham për të bërë aleatë me një numër të madh villains që vetë Batman ka mbyllur.

Në dy raste personazhi është shfaqur në ekranin e madh, i pari në përshtatjen e turpshme të Joel Schumacher 'Batman & Robin' në 1997 në të cilën praktikisht e panjohur Jeep swenson i dha jetë dhe i dyti në filmin e shkëlqyeshëm 2012 "The Dark Knight Rises" ("The Dark Knight Rises") nga Christopher Nolan, në të cilin ai u luajt nga ylli i atëhershëm në rritje Tom Hardy.

Catwoman

Catwoman

Catwoman

Emri i vërtetë: Selina Kyle

Shfaqja e parë: 'Batman No. 1' (Pranvera 1940)

Krijuesit: Bob Kane dhe Bill Finger

Catwoman / Selina Kyle është një nga personazhet më kompleksë përreth Batman / Bruce Wayne, ka qenë njëkohësisht një superheron dhe një horr, si dhe interesi romantik i batmanit. Sipas IGN dhe listës së tyre popullore të horrave më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Catwoman është horra e 11-të më e mirë në histori.

Selina Kyle ishte fillimisht një hajdut i aftë xhevahirësh dhe si një horr ajo ka pasur kodin e saj moral për shembull, duke e ndaluar atë të kryejë vrasje. Në fillimet e saj ajo ishte e njohur si La Gata, edhe pse në atë kohë ajo vodhi bizhuteri të maskuar si një grua e vjetër dhe pa pasur ndonjë tipar dallues të felines.

Menjëherë pas paraqitjes së saj të parë, origjina e tij u sqarua në 'Sekreti i jetës së gruas së mace' në vjeshtën e vitit 1940. Selina Kyle ishte një stjuardesë e aviacionit e cila pësoi një aksident fluturimi që i shkaktoi amneziPas kësaj, ai bëhet i fiksuar pas kujtimit të tij të vetëm për dyqanet e kafshëve të babait të tij dhe veçanërisht macet, me të cilat bëhet i fiksuar.

Tre aktore kanë luajtur Catwoman në kinema, Michelle pfeiffer Ai e bëri atë në 1992 në filmin e Tim Burton 'Batman Returns' ('Batman Returns'), në 2004 personazhi kishte filmin e tij të quajtur, natyrisht, 'Catwoman' dhe Halle Berry luajti personazhin në këtë film famëkeq që i dha asaj çmimin Razzie për aktoren më të keqe të atij viti dhe në fund të fundit Anne Hathaway luajti Selina Kyle në 'The Dark Knight Rises' ('The Dark Knight Rises') në 2012. Julie Newmar dhe Eartha Kitt ishin Catwoman në serinë e 60 dhe Camren Bicondova luan personazhin në televizionin 'Gotham'.

Dy fytyra

Dy fytyra

Dy fytyra

Emri i vërtetë: Harvey dent

Shfaqja e parë: 'Komike Detektive Nr. 66' (Gusht 1942)

Krijuesit: Bob Kane dhe Bill Finger

Fillimisht Harvey Dent ishte një aleat i Batman në luftën e tij kundër krimit siç ishte ai Avokat i rrethit Gotham City por, pasi humbi gjysmën e majtë të fytyrës së tij për të qenë acid i spërkatur gjatë një prove, bëhet një horr i cili vendosni midis së mirës dhe së keqes duke hedhur një monedhë dhe se ai kryen krimet e tij të frymëzuar nga numri 2. Siç e kanë përcaktuar më pas autorë të tjerë si Frank Miller, me sa duket çrregullimi i personalitetit të tij u theksua nga incidenti që i shpërfytyroi ata, por ai ishte tashmë i dukshëm tek ai më parë. Ai është horri i 12-të më i madh i të gjitha kohërave sipas listës së njohur IGN.

Billy Dee Williams ishte Harvey Dent në 'Batman' nga 1989, Tommy Lee Jones ishte dy fytyra në 'Batman Forever' në 1995 dhe Aaron Eckhart ishte Harvey Dent në 'The Dark Knight' ('The Knight Dark') në 2008 për t'u bërë Dy-Face në 'Kaloresi i Erresires ngrihet' në vitin 2012. Në ekranin e vogël Nicholas D'Agosto në rolin e Harvey Dent në serialin televiziv 'Gotham'.

Enigmë

Enigmë

Riddler

Emri i vërtetë: Nigma e Edward

Shfaqja e parë: 'Komike Detektive Nr. 140' (Tetor 1948)

Krijuesit: Bill Finger dhe Dick Sprang

Enigma është zuzari i 59-të më i madh i të gjitha kohërave sipas IGN dhe është i njohur për kostumin e tij të gjelbër me një pikëpyetje dhe gjëegjëzat e tij me të cilat ai dëshiron të ngatërrojë si policinë ashtu edhe vetë Batman.

Edward Nigma, i cili është emri i vërtetë i këtij horri edhe pse ne gjithashtu e kemi njohur atë si Edward Nashton, ai ishte një shpikës i suksesshëm në një kompani të teknologjisë Por ai përfundoi duke u mërzitur me punën e tij dhe vendosi t’i përkushtohej krimit. Qenien një horr mjaft i ngathët në luftë Ai nuk ka hezituar të bëhet aleat me villains të tjerë ose t'i manipulojë ata që të përpiqen të përfundojnë Batman.

Aktori histrionik Jim Carrey i dha jetë këtij personazhi në filmin 1997 'Batman Forever' nga Joel Schumacher. Frank Gorshin ishte Enigma në trillimet televizive të viteve 60, ndërsa Corey Michael Smith luan Edward Nigma në 'Gotham'.

Dordolec

Dordolec

Gogol

Emri i vërtetë: vinçi Jonathan

Shfaqja e parë: 'Komiket më të mira në botë Nr. 3' (Vjeshtë 1941)

Krijuesit: Bob Kane dhe Bill Finger

Ashtu si shumë horra të tjerë Gotham, Dordoleci nuk ka qenë gjithmonë një rrezik për paqen në qytet, Jonathan Crane ishte profesor i psikologjisë se ai u pushua nga puna pasi kreu një eksperiment psikologjik me studentët e tij në të cilin ai gjuajti boshllëqe në klasë. Pasi u detyrua të braktisë profesionin e tij, ai u kthye në të keqen duke përdorur të tijin njohuri si për psikologjinë ashtu edhe për biokiminë për të krijuar ilaçe që shkaktojnë frikë.

Ky horr i cili u jep një toksinë viktimave të tij në mënyrë që ata të shohin frikën dhe fobitë e tyre më të mëdha duke i lënë ata të prekshëm nga sulmet e tij konsiderohet zuzari i 58-të më i madh i të gjitha kohërave sipas IGN.

Karakteri i Jonathan Crane / Scarecrow u luajt nga Cillian Murphy në Trilogjinë e Kalorësit të Errët të Christopher Nolan dhe Charlie Tahan luan Jonathan Crane në serialin 'Gotham'.

Harley Quinn

Harley Quinn

Harley Quinn

Emri i vërtetë: Harleen quinzel

Shfaqja e parë: Episodi Nr. 22 i 'Joker's Favor' i serialit televiziv 'Batman: The Animated Series' ('Batman: The Animated Series') (11 Shtator 1992)

Krijuesit: Paul Dini dhe Bruce Timm

Harley Quinn ka disa kuriozitete, nga njëra anë është një nga horrat më modernë të cilët janë përballur me Batman, pasi ai është një personazh që u shfaq në vitet '90 si Bane dhe për një tjetër nuk është një krijim i botës komike që nga paraqitja e tij e parë ishte në serialin e animuar 'Batman: The Animated Series' ('Batman: The Animated Series') në një kapitull me titull 'Joker's Favor' që ne mund ta përkthenim si 'Favor de Joker'.

Ky kriminel i veshur si arlekinë është partner i asaj që është ndoshta horr më i famshëm i cili është përballur me njeriun e shkopit, shakaxhiu. Harleen Quinzel, siç quhet në të vërtetë ky horr, ishte mjek i caktuar nga spitali psikiatrik Arkham tek Joker, pasi u dashurua me të e ndihmoi atë të shpëtonte dhe që atëherë e ndjek në planet e tij të mbrapshta. IGN i dha këtij karakteri vendin e 45-të në listën e horrave më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Së shpejti Margot Robbie do të interpretojë Harley Quinn për herë të parë në ekranin e madh në "Skuadrën e Vetëvrasjeve" të David Ayer.

Dredhkë helm

Dredhkë helm

helm Ivy

Emri i vërtetë: Pamela lillian isley

Shfaqja e parë: 'Batman No. 181' (qershor 1966)

Krijuesit: Robert Kanigher dhe Sheldon Moldoff

Në vitet 60, Poison Ivy mbërriti për ta bërë jetën e superheronjës sonë të mjerueshme. Bëhet fjalë për një horr sensual që përdor toksina bimore për të kryer krimet e saj, megjithëse nuk përjashton joshjen për të pasur sukses në planet e saj, diçka që e çon atë Pozicioni i 64-të në listën e IGN për villains më të mëdhenj të të gjitha kohërave, një pozicion i shkëlqyeshëm, edhe pse i fundit nga dhjetë personazhet që ne i konsiderojmë si më të mirët që janë përballur me Batman.

Objektivi kryesor i Poison Ivy është shkatërrimi i racës njerëzore në mënyrë që bimët të mund të pushtojnë botën dhe kjo është se Pamela Lillian Isley, siç quhet me të vërtetë kjo flokëkuqe e veshur me gjethe, ishte një mjek botanik nga Seattle me shumë njohuri rreth të bimëve, para shkencëtarit Jason Woodrue, aka Njeriu Floronic do të eksperimentojë me të duke injektuar toksina në gjakun e saj për ta bërë atë të imunizuar ndaj çfarëdo lloji helmesh, virusesh dhe bakteresh që e lënë sterile, prandaj ajo i trajton bimët e saj sikur të ishin fëmijët e saj.

Poison Ivy ka një marrëdhënie të shkëlqyeshme me një horr tjetër, Harley Quinn, ndoshta e vetmja marrëdhënie midis armiqve të Batman që bazohet në miqësi, pasi Poison Ivy përpiqet të shpëtojë Harley Quinn nga marrëdhënia e saj e rrezikshme me Joker.

Uma Thurman luajti karakterin në filmin katastrofik të Joel Schumacher të vitit 1997 'Batman and Robin' ('Batman & Robin').

Shakaxhi

Shakaxhi

Shakaxhi

Emri i vërtetë: -Një i huaj-

Shfaqja e parë: 'Batman No. 1' (maj 1940)

Krijuesit: Jerry Robinson, Bill Finger dhe Bob Kane

Pa dyshim, Joker është zuzari më i famshëm i atyre që janë përballur me Batman në të gjithë historinë, IGN e rendit atë si zuzar i 2-të më i mirë i të gjitha kohërave, vetëm pas Magneto, diçka që mund të çojë në një debat të gjatë.

Kur Batman filloi të luante në komiken e tij në 1940, pasi kishte arritur një popullaritet të madh në 'Comics Detective', ju duhej t'i jepnit një rival për t'u ndeshur, kështu që Joker tashmë u shfaq në numrin e parë të komikut 'Batman'Një nga horrat më të plotë, pa pasur ndonjë superfuqi, ky horr me pamje të egër është një nga më të rrezikshmit për shkak të inteligjencës së tij të madhe dhe përvojës së tij me armë dhe eksplozivë.

Në 1988 në komiken 'Batman: Shaka Killing' u prezantua origjina e saj e mundshme, duke qenë një punonjës i një fabrike të produkteve kimike, ai mashtrohet nga kriminelët për t'i ndihmuar ata të grabisin një vend ngjitur me fabrikën e përmendur, kur policia i zbulon ata, ai bie në një pellg të mbeturinave toksike dhe kur lëkura e tij del nga ajo ajo është bërë e bardhë dhe flokët e saj jeshile.

Si kuriozitet, duhet thënë se roli në ekranin e madh është realizuar nga tre fitues të Oskarit. Në 'Batman' në 1989 Jack Nicholson, fitues në atë kohë i dy Oskarëve dhe që më vonë do të fitonte një të tretë, e vuri veten në këpucët e këtij horri, në vitin 2008 Ishte Heath Ledger ai që luajti Joker në 'The Dark Knight' ('The Knight Dark'), e cila i dha atij statujën pas vdekjes dhe fituesin e Oskarit Jared Leto sapo interpretoi këtë personazh të famshëm në filmin 'Suicide Squad' dhe madje mund të shfaqet në 'Batman v Superman: Dawn of Justice, edhe pse kjo mbetet për tu parë. Cesar Romero luajti Joker në serialin e viteve '60 dhe spekulohet se karakteri i realizuar nga Cameron Monaghan në serialin 'Gotham' më në fund mund të jetë Joker.

pinguin

pinguin

Pinguin

Emri i vërtetë: Oswald Chesterfield Kalldrëmi

Shfaqja e parë: 'Komike Detektive # 58' (Dhjetor 1941)

Krijuesit: Bob Kane dhe Bill Finger

Të armatosur me çadra të ndryshme vdekjeprurëse, Pinguini përpiqet të përhapë terror në Gotham City si një nga kriminelët më të mëdhenj. Ai është një nga horrat e parë të mëdhenj që është përballur me Batman, ndoshta i dyti që mbërriti pas Joker. Marrëdhënia midis Oswald Chesterfield Cobblepot dhe lakuriqit të natës është më kurioze, që prej asaj kohe krimet e tij ndonjëherë lejohen nga Batman në këmbim që ai të jetë informatori i tij. Ju gjithashtu duhet të keni parasysh se ai është një nga të paktët horra që është në aftësi të plota mendore për të ditur se çfarë bën keq.

IGN e konsideron Penguin horrin e 51-të më të madh të të gjitha kohërave.

Burgess Meredith luajti Penguin në serialin televiziv të viteve 60 'Batman' ndërsa roli në serialin 'Gotham' i bie Robin Lord Taylor, megjithëse Pinguini më i famshëm në botën audiovizive është ai që realizoi Danny DeVitto në 'Batman Returns' nga Tim Burton.

Ra's al Ghul

Ra's al Ghul

Ra's al Ghul

Emri i vërtetë: -Një i huaj-

Shfaqja e parë: 'Batman No. 232' (qershor 1971)

Krijuesit: Dennis O'Neil

Megjithëse nuk është një nga armiqtë më të vjetër, meqenëse nuk u krijua deri në vitet '70, Ra's al Ghul ishte konsiderohet nga IGN si horri i 7-të më i madh i të gjitha kohërave, që do të thotë në të njëjtën listë e dyta nga ata që janë përballur me Batman, vetëm pas Joker, diçka që thotë shumë për këtë personazh i cili është gjithashtu babai i një prej horrave më të rrezikshëm që ai është përballur me alter egon e Bruce Wayne, Talia al Ghul, konsiderohet zuzari i 42-të në listën e IGN.

I njohur si Ra 'al Ghul, që do të thotë "Koka e Demonit", ky personazh e ka zanafillën në kohën e Kryqëzatave dhe pas tij është një histori e gjatë hakmarrjeje që do të thotë se pasi pa se si u vra gruaja e tij dhe e fajësuan atë, ai vendosi të përdorë njohuritë e tij mjekësore, gati magjike, për t'i dhënë fund jo vetëm vrasësit, por edhe tërë kulturës së tij.

Qëllimi i Ra's al Ghul është çrrënjos nëntëdhjetë për qind të racës njerëzore, të cilin ai e konsideron një kancer për Tokën, për të krijuar një Eden të ri, të cilin, padyshim, Batman dëshiron ta shmangë.

Në trilogjinë e Christopher Nolan në 'The Knight Dark' Liam Neeson luajti këtë rol, Pse Ken Watanabe gjithashtu e quajti veten kështu në pjesën e parë, diçka që kushdo që ka parë filmin do ta kuptojë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Gonzalo belloso dijo

    Do të betohesha se emri i Bane është Diego Dorrance