Kijote Kathakali: Cervantes sipas Indisë

kijote-kathakali

Si një adhurues i gjithçkaje ekzotike dhe, në veçanti, i kulturës indiane, nuk mund të mos ngrija vetullat kur pashë se kathakali, vallja më e famshme e teatrit në jug të vendit të karit, adaptoi një produkt spanjoll si Don Kishoti ynë nga Miguel de Cervantes.

Përfaqësuar në qytetin e Almagro, në Ciudad Real, gjatë muajit korrik, Kijote Kathakali bashkohet me Perëndimin dhe Lindjen, mullinjtë me palma, Cervantes me Indinë.

Kerri dhe shafrani

Në një teatër në Kerala, shteti jugor (dhe më tropikal) i Indisë, një aktor i mbështjellë me gjeste kozmetikë dhe bizhuteri ndaj muzikës mistike, duke interpretuar puja (ose duke u ofruar) perëndive gjatë një shfaqje teatri të ngarkuar me valle. Misticizmi, i konceptuar gati si një ritual.

Kathakali është një shfaqje pak e njohur në Perëndim që konsiston në përfaqësimin e historive klasike të kulturës Kerala. përmes aktorëve që përfaqësojnë një histori duke përdorur gjuhën e trupit bazuar në mudrat (lëvizjet e duarve) ose nrta (hapat e vallëzimit). Ndërkohë, një rrëfimtar tregon një histori në Malajam dhe muzika zë një përfaqësim kaq ekzotik. Një rezultat që pi nga një organizim i gjatë dhe, veçanërisht, nga orët dhe orët e grimit që aktorët përballen me përkushtim total.

Një art që ka shpërthyer në qytetin e Almagro këtë verë, ku Festivali i tij i famshëm i Teatrit Klasik ka bashkuar forcat me Casa de la India dhe Kompaninë Margi Kathakali të Trivandrum (Kerala) për t’i sjellë shikuesve rishpikjen e Don Kishotit duke përfituar nga njëqindvjetori i katërt i Cervantes dhe festimin e Vitit të Indisë në vendin tonë.

Për 90 minuta, një numër aktorësh me grim të hipur mbi kalë dhe luftuar në mullinj pa hequr dorë nga veshjet indiane, aktori Nelliyodu Vasudevan ishte i vetmi që hoqi dorë nga grimi falë rolit të një Alonso Kishoti si nga këtu ashtu edhe atje, si Spanjoll si universale.

Shfaqja Kijote Kathakali ka qenë ndjesia e madhe e Festivalit të Teatrit Klasik Almagro dhe e ditëve të teatrit në qytete të tilla si Madrid ose Valladolid ditët e fundit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.