1. El Cid kthehet në kampe. Kantari i tij dhe poezitë e tjera

El Cid - foto e Little Cid në Flickr. Domeni publik

Don Rodrigo Díaz de Vivar, El Cid, kthehu në kampe. Ose mbase nuk ka ndaluar kurrë së vepruari kështu, madje as në këto kohë politikisht korrekte. Protagonist i Kënga e Mio Cid, ka qenë objekt i studimeve të shumëfishta dhe shumë më shumë tregimeve dhe romaneve. Dhe dorëshkrimi origjinal, i gjetur në Biblioteka Kombëtare, është parë në publik për herë të parë në histori për disa ditë muajin e kaluar. Në këtë Artikulli i parë për të unë zgjedh disa vargje të kësaj vepre të padepërtueshme dhe të tjerave nga më të njohurat.

Kënga e Mio Cid

Ata prej nesh që studiojnë ato që quheshin letra të pastra e dinë se si ishte të deshifronim disa fragmente të Spanjës Castiliane të shekullit të XNUMX-të kur lexojmë Kënga e Mio Cid. Kryevepër e letërsisë epike mesjetare Në këto pjesë, është poema epike i lartë që ruhet i plotë.

Numëroni bëmat nga Kastiliani fisnik Rodrigo Diaz de Vivar, i cili jetonte në gjysma e dytë e shekullit të njëmbëdhjetë. Luftuar kundër maurëve për të rivendosur nderin e tyre pasi u akuzua gabimisht se kishte vjedhur para nga mbreti.

Autoriteti dhe data e tij në të cilën ishte shkruar mbeten arsye për debat nga më studiuesit. Ata duket se pajtohen se bazohet në një seri versioni oral që duhet të ketë qarkulluar që nga pak pas vdekjes së Cid.

Unë kam zgjedhur fragmentin e famshëm nga Jura e Santa Gadea për ta kujtuar atë. Dhe shtoj vargjet që ai i kushtoi atij Manuel Machado në poezinë e Castilla.

Jura e Santa Gadea

Në Santa Gadea de Burgos,
a betohen bijtë e Zotit,
ata bëjnë betimin për Alfonso
për vdekjen e vëllait të tij.
Cid i mirë e mori atë,
ai Cid i mirë Castilian,
në një rrufe në hekuri
dhe një hark druri
dhe me disa ungjij
dhe një kryqëzim në dorë
Fjalët janë aq të forta
që frikësojnë mbretin e mirë:
- Villains ju vrasin, mbret,
villains që nuk janë fisnikë,
nga Asturias e Oviedo,
që nuk janë kastile;
vrasin veten me goads,
jo me shtiza ose shigjeta;
me thika me brirë,
jo me kamë të artë;
përfshijnë rrugët,
jo këpucë me hark;
me këmisha nate,
jo të hollandit as të gdhendur;
hipur, hajde mbi gomarë,
jo në mushka ose kuaj;
sillni frenat e litarit,
jo prej lëkure të zbardhura;
vrit veten për parmendat,
që jo në fshatra apo qytete,
dhe nxirr zemrën tënde
për anën e mbrapshtë
nëse nuk e thua të vërtetën
për atë që ju pyetën:
nëse keni shkuar ose jeni pajtuar
në vdekjen e vëllait tënd.
Betimet ishin aq të forta
që mbreti nuk i ka dhënë.

Manuel Machado

Castilla

Dielli i verbër rrëzohet
në skajet e forta të krahëve,
brezore dhe shpinë të lehta
dhe flakët në majë të shtizave.
Dielli i verbër, etja dhe lodhja
Përmes stepës së tmerrshme Castiliane,
në mërgim, me dymbëdhjetë të tijat
-pluhur, djersë dhe hekur- udhëton Cid.
Bujtina është e mbyllur me gurë dhe baltë Askush nuk përgjigjet ... Bërrylit të shpatës
dhe në përrallën e lopatave grila
dielli djeg, ajri digjet!
Për goditjet e tmerrshme
nga jehona e ngjirur, një zë i pastër, prej argjendi
dhe prej qelqi, përgjigju ... ...shtë një vajzë
shumë i dobët dhe shumë i bardhë
në prag. Eshte gjithcka
sy blu, dhe në sy. lotët
Nimba ari i zbehtë
fytyra e tij e vogël kurioze dhe e frikësuar. Mirësi, hyr. Mbreti do të na vrasë,
do të prishë shtëpinë
dhe mbillni fushën e varfër me kripë
që babai im punon ...
Zhdukur Qielli të mbush me fat të mirë ...
Në të keqen tonë, o Cid, nuk fiton asgjë! Vajza hesht dhe qan pa rënkuar ...
Një psherëtimë fëminore kalon skuadrën
të luftëtarëve të ashpër,
dhe një zë pa kompromis bërtet: Le të shkojmë!
Dielli i verbër, etja dhe lodhja ...
Përmes stepës së tmerrshme Castiliane,
në mërgim, me dymbëdhjetë të tijat
-pluhur, djersë dhe hekur- udhëton Cid.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.