Çmimi i Romanit Historik Alfonso X El Sabio i ka shkuar Andrés Pascual

Çmimi i Romanit Historik Alfonso X El Sabio

Shkrimtari Andres Pascual, i lindur në Logroño në 1969 ka marrë këtë të mërkurë të kaluar Çmimi i Romanit Historik Alfonso X El Sabio, me romanin e tij të titulluar "Taj", i cili do të botohet nga Redaktori Espasa më 6 shtator.

Ata i kanë dhënë atij këtë çmim me arsyetimin se «Në sfondin e ndërtimit të Taj Mahal, Andres Pascual ndërtoni një roman të rrumbullakët, me dashuri dhe përmirësim, i cili e lë lexuesin shumë të kënaqur ». Ky çmim është dhënë nga një juri e përbërë nga Soledad Puértolas, Almudena de Arteaga, Javier Moro, Javier Negrete dhe Ana Rosa Semprún.

Çmimi i Romanit Historik Alfonso X El Sabio

Ky çmim i rëndësishëm lindi pesembedhjete vjet me pare promovuar nga MR Ediciones dhe Fondacioni Caja Castilla la Mancha. Sot ajo është dhënë nga shtëpia botuese Espasa dhe është e pajisur me një çmim prej 30.000 euro.

Disa nga fitues vite më parë Ata kanë qenë Almudena de Arteaga, gengeles Irisarri, César Vidal, Jorge Molist, Alberto Vázquez Figueroa, Jesús Sánchez Adalid, Fernando García de Cortázar, José María Pérez Peridis ose Reyes Monforte, ndër të tjerë.

Në këtë edicion të 15-të, u prezantuan gjithsej 164 romane. 

Romani «Taj»

Pak para se Perandoresha e bukur Hindustani Mumtaz Mahal të mbyllte sytë përgjithmonë, burri i saj premtoi të nderonte kujtimin e saj me monumentin më të bukur të ndërtuar ndonjëherë. Taj është historia e asaj vepre madhështore dhe e njëzet mijë heronjve të saj: arkitektë, kaligrafë, mjeshtër mjeshtër dhe punëtorë të cilët, ulur mbi shpinën e elefantëve, zvarrisnin blloqet e mëdha prej mermeri. Një rrëfim epik i parë nga sytë e Balu, një djalë nga shkretëtira me dhurata të jashtëzakonshme për vizatim i cili do të përballet me të gjitha konventat për të rikuperuar Aishen e tij të dashur, të izoluar në haremin e sovranit.

Autori: Andrés Pascual

Ai tha sa më poshtë kur mësoi për vendimin që e bëri atë fitues të çmimit në fjalë:

"DUnë do të doja të falënderoja anëtarët e jurisë që zgjodhën këtë grusht faqe midis kaq shumë romaneve të paraqitura, duke më dhënë mundësinë të ndaja një listë me autorë fitues nga botimet e mëparshme të cilët unë i admiroj.".

Ai është autor i librave të tjerë si p.sh. "Mbajtësi i lules së Lotusit" o "Haiku i fjalëve të humbura".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Antonio Julio Rossello. dijo

    Unë mendoj se romani do të jetë shumë i suksesshëm. Ai pallat i bukur kushtuar dashurisë gjithmonë më ka magjepsur. Kur të dalë në shitje unë do ta blej. Faleminderit për informacionin ..