Çfarë libri të jap këtë Krishtlindje?

kursimtarët e pemës-Krishtlindjeve-5

Me siguri kur lexoni titullin e këtij artikulli e keni futur atë kokë më kokë për të marrë ide për t'u dhënë të dashurve tuaj këtë Krishtlindje. Dhe është që ndonjëherë, fakti i dhënies së diçkaje dikujt të rëndësishëm për ju bëhet shumë i vështirë. Na sulmojnë dyshimet nëse nuk do t’i pëlqejë, nëse është pak për atë person të veçantë, etj. Por diçka që unë mund t'ju them dhe që e kam verifikuar gjatë gjithë këtyre viteve është se dhurata më e mirë që mund t'i bëni një personi që pëlqen të lexojë, dhe është e rëndësishme të theksohet kjo e fundit, ai duhet t'i pëlqen të lexojë, është nje liber i mire.

Sot ne duam nga Literatura aktuale ju ndihmojmë pak me këtë mision të vështirë, ndonjëherë, dhe ne do t'ju japim një seri të tituj të klasifikuar në llojin e personit që dëshironi. Knownshtë e njohur për të gjithë se një person që i pëlqen romani historik nuk ka pse ta pëlqejë esenë, dhe kështu me gjithë klasifikimin e gjatë të llojeve të librave që aktualisht mund të gjejmë në treg.

Për dashamirët e romaneve historike, romaneve të zeza dhe trillerave

Për këto tre tipe njerëzish kemi rekomandimet e mëposhtme:

 • «Tri dasmat e Manolitës»E shkrimtarit të madh spanjoll Almudena Grandes: Nëse jeni të apasionuar ose të apasionuar pas romanit historik, ne ju rekomandojmë që ky roman i shkëlqyeshëm t’ju ​​japë. Ka qenë për shumë muaj në 10 librat më të shitur në kategorinë "fiction". A është për diçka jo? Isshtë një libër që sipas lexuesve të tij dukej tepër i gjerë apriori për shkak të më shumë se 700 faqeve të tij, por që më vonë bëhet mjaft i lehtë dhe i këndshëm për t’u lexuar. Mund ta blini në Tusquets Editoriale për rreth 22 euro.
 • "Ditët për të mbajtur" de Carlos Perez Merinero: Për dashamirët e romanit më sadist dhe tradicional të krimit ne ju rekomandojmë këtë titull. Njoftim: Nuk është i përshtatshëm për stomak të ndjeshëm!
 • "Pacienti" de Julio Gómez-Jurado, Planeta editoriale: Ky roman është shumë i plotë sepse bashkon gjithçka: intrigat, ndjenjat, personazhet e shkëlqyeshëm, emocionet, etj. Një roman që e kap lexuesin mjaft. Shumë argëtuese!

pacienti

Për dashamirët e fantazisë dhe historisë me zemër

 • "Nën të njëjtin yll" de Gjon jeshil: Nëse personi që dëshironi t'u jepni një libër drithëruesve dhe preket nga historia tipike e dashurisë së trazuar pa faj, ky është libri për ju. Një libër me emocione të forta, i cili është sjellë në ekranin e madh këtë vit. Ka një përmbledhje shumë të mirë dhe ka qenë në listën e bestsellerëve për disa muaj.
 • "Jeta ishte ajo" de Carmen Amoraga: Ky libër ka qenë Çmimi Nadal 2014. Më duhet të rrëfej se është libri që po lexoj aktualisht sepse më pushtoi si titulli ashtu edhe argumenti i tij. Për ata që e duan jetën mbi të gjitha dhe që gjithmonë pyesin se cili është roli i tyre si në jetën e tyre ashtu edhe në atë të të tjerëve. Shumë argëtues, shumë joshës dhe në të njëjtën kohë na bën të mendojmë dhe të rimendojmë gjërat ...

jeta ishte ajo

 • Trilogjia e "Kujtimet e Idhun" de Laura Gallego: Kjo trilogji nuk është nga ky vit, madje as nga ai i mëparshmi ... Ajo tashmë ka disa vjet prapa saj, por nuk ka ndonjë vlerë më të vogël për këtë. Ky është një rekomandim personal. Ata ishin librat e parë të fantazisë që lexova dhe më lanë plotësisht të fiksuar. Më kujtohet i pari i librave, "Rezistenca", E lexova brenda pak më shumë se një jave dhe më duhej të vrapoja për të dytin prej tyre, "Triada". Ata janë libra që ju lidhin shumë, përveç fantazisë së botës në të cilën është vendosur, Idhún, mësojnë vlera dhe prekin tema të ndryshme: dashuri, miqësi, tradhti, befasi, e panjohur, frikë, etj. E treta në këtë trilogji quhet "Panteoni" por unë e rekomandoj atë në tërësinë e saj dhe në një sulm sepse është një histori që ia vlen nga fillimi në fund.

Për dashamirët e vargjeve dhe letërsisë së mirë

SHITJE_POINTS_marwan

 • Nëse atij personi të veçantë që doni të bëni një libër si dhuratë i pëlqen poezia, unë rekomandoj ndonjë nga këto Mario Benedetti, një poet i poetëve dhe një shkrimtar i madh. Nëse, nga ana tjetër, ju pëlqen poezia më aktuale, libri me titull "Historia e trishtuar për trupin tuaj mbi timen" de Mervan, një këngëtar dhe kompozitor dhe poet i madh Spanjoll. Tekstet e tij janë plot emocione, realitet, lot ...
 • Për adhuruesit e letërsisë së mirë unë rekomandoj klasikët e mëposhtëm: "Njëqind vjet vetmi" të mësuesit të madh Gabriel García Márquez, "Hopscotch" de Julio Cortazar o "Familja e Pascual Duarte" de Camilo José Cela.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.