Po sikur Barnes & Noble të mbyllet?

Barnes & Noble

Një nga dyqanet më të mëdha të librave në Shtetet e Bashkuara është në një krizë serioze, një krizë që parashikon një mbyllje të afërt dhe më negativët tashmë po spekulojnë ose po pyesin se çfarë do të ndodhte nëse Barnes & Noble do të mbyllej. Edhe pse në teori kjo mbyllje nuk do të prekte Evropën, veçanërisht Spanjën, e vërteta është se sipas studimeve, mbyllja e Barnes & Noble mund të jetë serioze dhe të prekë çdo vend, përfshirë vetë Spanjën.

Megjithëse Barnes & Noble është në krizë, shitjet e saj janë ende të larta, duke ndikuar në shitjet e shumë botuesve, që nga ajo kohë Barnes & Noble shet 30% ose më shumë të shumë botuesve.Sigurisht që ato janë shifra që nëse ndryshohen mund të ndryshojnë tregun botëror botues, por me të vërtetë ka më shumë. Barnes & Noble ka një zakon të parapagojë për librat e saj, gjë që është një nxitje e shkëlqyeshme dhe madje e lejon që shumë shkrimtarë dhe botues të mund të jetojnë nga Shkrimet për jetesën e tyre.

Edhe pse i largët, veprimi në tregun spanjoll do të vijë nëse Barnes & Noble mbyllet

Shumë paralajmërojnë se heqja e kësaj mbështetje do të thotë zhdukja e shumë punimeve dhe aq më tepër e shumë shtëpive të vogla botuese që mbijetojnë nga shitjet. Mund të favorizojë gjithashtu monopolin, siç ka ndodhur kohët e fundit në Mbretërinë e Bashkuar, ku pas braktisjes së Barnes & Noble, Amazon ka mbetur me 95% të tregut të librave elektronikë.

Mbyllja e këtyre shtëpive të vogla botuese do të kishte pasoja në tregun Spanjoll ato nuk do të përktheheshin ose eksportoheshin, diçka që edhe pse duket e pamundur, falë Internetit po shfaqet më e zakonshme se sa pritej.

Për fat të mirë në Spanja marrëdhënia midis librarive dhe botuesve nuk është aq e ngushtë sa për një librari të vetme që zë një përqindje të lartë të shitjeve të një botuesi, kjo është pjesa pozitive, por me siguri shumë botues të vegjël do të dëshirojnë që një nga libraritë e tyre t'u shesë atyre 30% të librave të tyre. E gjithë kjo bazohet në situatat e ardhshme, diçka që nuk është dhënë akoma, por e ardhmja e Barnes & Noble është shumë e zezë Dhe megjithëse mund të dalë nga kjo, me siguri situata e librarisë së vjetër në Shtetet e Bashkuara do të shërbejë si një mësim për më shumë se një botues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Antonio Julio Rossello. dijo

    Ashtë për të ardhur keq që një librari kaq e mirë është e mbyllur, ndërsa shitja e armëve të zjarrit rritet. Nuk e kuptoj se çfarë po ndodh, a është padituria e shumë politikanëve dhe ambicia e parave shkaqet kryesore të këtij fakti? Unë do të pres të shoh se çfarë do të ndodhë ...