Çfarë është letërsia e ndezur?

libra të mëdhenj

Gjatë viteve të fundit, letërsia e grave Ai ka evoluar përtej tregimeve romantike të Jaseminës ose klasikëve të padiskutueshëm si Krenaria dhe Paragjykimi ose Jane Eyre. Tani, gratë shkruajnë, janë protagoniste dhe madje zhyten në komplote të errëta dhe të përdredhura. Rrjedh nga gjinia zogth Lit (ose letërsi për vajzat), kapja e ndezur është vendosur si tendenca e fundit letrare në të dy anët e Atlantikut. Dhe do të pyesni veten: Çfarë saktësisht është letërsia e ndezur nga zogjtë? 

Gratë. Letërsi. 2016

vajza në tren

Në fillim të viteve 2000, situata për gratë në Perëndim kishte ndryshuar mjaftueshëm për të lejuar një valë të re të titujve feministë të mbështetur nga libra si Seksi dhe qyteti i Candace Bushnell (dhe që do të frymëzohej nga seriali i famshëm me protagonist Sarah Jessica Parker) ose Ditari i Bridget Jones nga Helen Fielding. Një letërsi e shkruar nga dhe për gratë beqare midis moshave 20 dhe 40 të destinuara për të konfirmuar rolin e grave moderne në një epokë të re. Sidoqoftë, ishte e nevojshme të shkohej më tej.

Literatura e ndezur nga zogjtë nuk qëndroi e ndenjur, në fakt ajo guxoi të fliste për gratë e joshura nga sadomaso në sagën e 50 hije gri, themeli i lirikës erotike jo pa një pezullim të caktuar dhe madje gjak (edhe pse jo për arsye të dukshme). Një fenomen që, paralelisht, filloi të përfshijë tituj të ndryshëm në të cilët protagonisti ishte gjithashtu subjekt i komploteve të errëta më shumë të lidhura me triller psikologjik ose pezullim, siç ishte rasti me best-seller E humbur nga Gillian Flynn, përshtatur gjithashtu për film nga David Fincher.

Një titull suksesi i të cilit do të lidhej me atë të Vajza në tren, nga Paula Hawkins, konvertuar në fillim të vitit 2015 në një nga librat më të shitur në historinë e Amazon në një kohë rekord. Në këtë roman, protagonist ishte një ish-alkoolist, një soditës dhe shkon te psikiatri; ka të bëjë me analizimin e të gjitha kulmeve të gruas së shekullit XNUMX, përdredhjen e tyre dhe shërbimin e tyre në një libër që mund ta gllabëroni në tre seanca.

Suksesi i këtyre tregimeve ka dhënë lindjen e një zhanri më specifik të quajtur kapje e ndezur, e përcaktuar nga shkrimtari irlandez Marian Keyes si një shkurtim për duke kapur letërsinë e trillerëve psikologjikë ose, çfarë është e njëjta, literaturë pezull nga dhe për gratë.

Këto muajt e fundit kanë qenë kulmi i kësaj tendence, me 29% e lexuesve të trillimeve në Shtetet e Bashkuara u lidhën me këtë zhanër dhe më shumë se 25 milion kopje të faturuara në 2015, të dhëna që konfirmojnë një valë të re të tregimeve femërore që kapërcen erotizmin e Greit dhe na lejon të eksplorojmë universe edhe më të errëta dhe më të larmishme.

Me një shfaqje të tillë të letërsisë për gratë, tashmë ka nga ata që sugjerojnë një lëvizje djali u ndez si një kundërsulm, duke formuar një luftë letrare të sekseve që ne do ta zbërthejmë pak nga pak.

A keni qenë gjithashtu i fiksuar në ethe të forta?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   AR Garcia Garcia dijo

  Kujdes nga ngatërrimi i femrës me feministen! Përveç kësaj, urime, më pëlqeu ky artikull.

  1.    Alberto Këmbët dijo

   Përshëndetje AR. Po, në artikull si feministja ashtu edhe femra aludojnë në kontekste të ndryshme, edhe nëse ato janë koncepte të ndërthurura. Me vjen mire qe ju pelqeu. Të gjitha të mirat.

 2.   RP Garcia dijo

  Më duket paradoksale që një letërsi që e quan veten feministe, e cila me përkufizim dhe me të gjitha arsyet në botë mbron barazinë midis gjinive, përfundon duke bërë një diferencim aq joserioz dhe seksist sa kjo. Do të ketë nga ata që e shohin atë si një kërkim të identitetit. Për mua është një oborr shkollor. Djem që luajnë futboll dhe vajza që gatuajnë kuzhina dhe kujdestare fëmijësh. Ky mund të jetë vetëm një hile për të shitur më shumë. Etiketo neveri.

 3.   Itzel ayala dijo

  Nuk është një zhanër i ri, i përket të njëjtit zhanër thriller, pse është i ri, nga vjen? Duhet të jetë për marketing dhe nuk duhet të ngatërrohet me Zogun e ndezur që u shfaq për t'i dhënë një imazh tjetër gratë, Kur Chick ndezur u shfaq në atë kohë, personazhet femra ishin shumë dytësore dhe në shumë raste shërbyen për të nxjerrë në pah protagonistin mashkull, por gjëja e ndezur me Grip është e ndryshme sepse gjithçka që ata bëjnë është të marrin libra thriller të shkruar nga gratë dhe t'i katalogojnë ato "Ata janë libra për gratë." Nëse ata donin të kontribuonin për t'i bërë autorët të dukshëm për të gjithë, kjo bën saktësisht të kundërtën, e vetmja gjë që e shkakton atë është që literatura të etiketohet përsëri dhe autorët të qëndrojnë në një korridor të destinuar për një audiencë tregu dhe të kenë mendimin se " nëse një grua shkruan një libër, padyshim, është vetëm për gratë ".