Çfarë është Arti, sipas Tolstoit

Lev Nikolayevich Tolstoy, ose Leon Tolstoi siç njihet më mirë, lindi më 9 shtator 1928 dhe vdiq më 20 nëntor 1910. Një nga romancierët më të njohur rusë në botë, shkrimtar i romaneve gjigande, të tilla si "Anna Karenina","Lufta dhe paqja","Vdekja e Ivan Ilyich", ndër shumë të tjerë.

Një autor tashmë i njohur mirë, duhet thënë, pasi ai është, ndër shkrimtarët rusë të viteve 1800, ai është ai që ka pasur më shumë hapje ndaj botës.

Dhe midis shumë gjërave që gjeta rreth këtij autori gjatë gjithë kërkimit tim, ishte një tekst i veçantë që besoj se meriton, të paktën, një trazim të lehtë të shpirtit.

"Çfarë është arti?", Shtë një tekst në të cilin Tolstoy vendos të gjitha armët e tij letrare, poetike dhe shpirtërore për të përcaktuar atë që, sipas tij, është art.

Një tekst i gjatë, në fakt, që duhet lexuar në ekranin e monitorit. Shtë e vështirë ta gjesh të redaktuar, të paktën këtu në Argjentinë, megjithëse nuk ndalem së kërkuari. Unë mendoj se, ashtu si "Për Shpirtin në Art" të Kandinsky, është një nga ato veprat e nevojshme në jetë. Jo vetëm për shkak të përcaktimit të tij specifik të asaj që nënkupton arti, por sepse Arti është gjithçka që na rrethon, unë e konsideroj. Pra, zbulimi, afrimi të paktën me një përkufizim, është afrimi i një lloj të vërtete thelbësore.

Unë e lë lidhjen që ju ta lexoni, dhe shpresoj që ta shijoni. http://www.ciudadseva.com/textos/teoria/opin/tolstoi1.htm


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.