"Çështja e errët" nga Philip Pullman. Një trilogji që mund të shijohet nga të gjitha moshat.

Çështja e errët

Kohët e fundit m'u kujtua adaptimi katastrofik i filmit Lëndë e errët nga Philip Pullman (pasi vetëm libri i parë është xhiruar, me emrin e Busulla e Artë), dhe ndjeva se duhet të thyeja një shtizë në favor të një sage që më pëlqente si fëmijë, dhe madje edhe më shumë si i rritur. Pra, le të shohim tre vëllimet në këtë triologji, dhe pse ato janë interesante.

Dritat e Veriut

Iorek Byrnison vuri turi dhe shkoi te dera për të parë fytyrën e plakut, por Farder Coram nuk u këput.
"Unë e di kë kërkoni, ju po shkoni pas hapëseve", u përgjigj ariu. Një ditë më parë ata u larguan nga qyteti për të lëvizur më në veri, me më shumë fëmijë. Askush nuk do t'ju tregojë asgjë rreth tyre, njerëzit mbyllin sytë sepse prerësit e fëmijëve u japin para dhe marrëveshje të mira. Por meqenëse nuk më pëlqejnë fare prerësit e fëmijëve, unë do t'ju përgjigjem në përputhje me rrethanat. Nëse qëndroj këtu dhe pi pije alkoolike është sepse njerëzit e kësaj toke më hoqën forca të blinduara dhe pa forca të blinduara mund të gjuaj vula, por jo të shkoj në luftë. Unë jam një ari i blinduar, për mua lufta është deti ku notoj dhe ajri që marr frymë. Burrat e këtij qyteti më japin pije alkoolike dhe më lënë të pi deri sa të më zërë gjumi, por ata më kanë hequr pektoralin. Nëse do ta dija se ku e mbanin, do të përleshja të gjithë qytetin vetëm për ta marrë përsëri. Nëse dëshironi të keni shërbimet e mia, çmimi që duhet të paguani është ky: ma ktheni parmakun. Unë dua parzmoren time, atëherë nuk do të më duhet më alkool ".

Philip Pullman, "Dritat e Veriut".

Vëllimi i parë i Lëndë e errët titullohet, në mënyrë shumë të përshtatshme, Dritat e Veriut, dhe na transporton në një univers alternativ me disa karakteristika steampunk. Sidoqoftë, gjëja më e rëndësishme në këtë botë është që shpirti i njerëzve të mos jetë brenda trupit të tyre, por jashtë. Këta "shpirtra" quhen daemon, entitetet që adoptojnë një pamje zoomorfe dhe që përfaqësojnë personalitetin e individit.

Unë mund të shkoj shumë larg duke folur për komplotin, por mjafton të them se në këtë roman Lyra belacqua, protagonisti, duhet të udhëtojë nga Oksfordi në Veriun e Largët. Volumeshtë vëllimi më i arritshëm i sagës për fëmijë dhe të rinj, pasi është një histori aventureske argëtuese, me personazhe karizmatikë si ariu polar Iorek Byrnison. Pavarësisht nga gjithçka, ai ka një nëntekst shumë interesant, si në nivelin filozofik, ashtu edhe në atë metafizik.

Kamë

Ruta Skadi ishte katërqind e gjashtëmbëdhjetë vjeç dhe kishte gjithë arrogancën dhe njohuritë e një mbretëreshe shtrigash të rritur. Megjithëse ai zotëronte më shumë mençuri sesa çdo qenie njerëzore mund të grumbullonte në jetën e tij të shkurtër, ai nuk e kuptoi se sa fëminor u shfaq së bashku me këto qenie të lashta. As ajo nuk dyshonte se vetëdija e atyre krijesave arrinte përtej saj, si tentakulat filamentare, në ndërlikimet më të largëta të botëve, ekzistencën e të cilave ajo as nuk e kishte ëndërruar; as se i pa në formë njerëzore vetëm sepse prisnin t’i shihnin sytë. Sikur të ishin perceptuar me pamjen e tyre të vërtetë, ata do të kishin ngjarë më shumë me arkitektura sesa me organizmat, një lloj strukturash gjigande të përbëra nga inteligjenca dhe ndjenja ”.

Philip Pullman, "Kamë".

Vëllimi i dytë, Kamë, na prezanton plotësisht në multivers të Pullman, me një protagonist të ri të botës sonë, Do të, i cili ka një objekt me të cilin mund të udhëtojë në dimensione të tjera. Shumë prej koncepteve të përshkruara në romanin e parë, të tilla si Mëkati Origjinal, janë zhvilluar në mënyrë më të detajuar në këtë vëllim, ku kritikat e autorit për krishterimin janë të dukshme.

Çështja e errët

Spyglass i llakuar

"—Autoriteti, Zoti, Zoti, Zoti, Ai, Adonai, Mbreti, Ati, i Plotfuqishmi," tha Balthamos butë, "janë emra që ai i imponoi vetvetes. Ai ishte një engjëll si ne, i pari, i vërtetë, më i fuqishmi, por ai u formua nga Pluhuri, ashtu si ne, dhe Pluhuri është i vetmi emër i zbatueshëm për atë që ndodh kur materia fillon të kuptojë vetveten. Materia e do materien. Ajo dëshiron të dijë më shumë për veten e saj, dhe pluhuri është formuar. Engjëjt e parë u kondensuan nga Pluhuri dhe Autoriteti ishte i pari nga të gjithë. Ai u shpjegoi atyre që e ndiqnin se ai i kishte krijuar, por ishte një gënjeshtër. Një nga ato që e ndiqnin, një entitet femër, ishte më e mençur se ai dhe zbuloi të vërtetën, dhe pastaj ai e dëboi atë. Ne akoma e shërbejmë atë. Autoriteti vazhdon të mbretërojë në Mbretëri; dhe Metatron është Sunduesi i saj ".

Philip Pullman, "Spyglass i lakuar".

Spyglass i llakuar është vëllimi i fundit, si dhe më i denduri dhe më voluminozi i trilogjisë. Alsoshtë gjithashtu pjesa më e vrazhdë, më e pasaktë politikisht dhe transgresive e të gjithë sagës. Përshkruani luftën kundër Autoriteti, një qenie që e shpall vetveten zot i multiversit, pa e krijuar atë. Në këtë kuptim, ajo ka një lidhje të caktuar me demiurgji i Gnosticizmit të krishterë, një entitet që i kundërvihet Zotit, i cili mishëron të keqen dhe i lidh njerëzit pasioneve të tyre materiale.

El dualizmi midis shkencës dhe fesë trajtohet shumë më qartë sesa në dy vëllimet e para. Këto rreshta e vërtetojnë atë: “Unë besoja se mund ta praktikoja fizikën për lavdinë e Zotit, derisa e kuptova që Zoti nuk ekzistonte dhe që fizika ishte më interesante nga sa kisha imagjinuar. Feja e krishterë është një gabim shumë i fuqishëm dhe bindës, kjo është e gjitha ".

Sidoqoftë, romani nuk është një justifikim i thjeshtë për të kapur mendimet e autorit. Ju mund të zhyteni në to, natyrisht, por nuk keni nevojë të shijoni një histori që kullon epikë, dramë dhe guxim në të katër anët. Ky libër është gjithashtu një metaforë, një rit kalimi, udhëtimi personal i dy fëmijëve, Will dhe Lyra, dhe mënyra se si ata bëhen të rritur. Ne po përballemi me një sagë të shkëlqyeshme, që padyshim ia vlen të lexohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.