Allende, Barceló dhe Sáenz de Urturi. Çmimet Liber 2020, Letërsia dhe Planet Kombëtare për Fëmijë dhe Rini

Në këtë muaj të shkrimtarëve kemi pasur një lajm shumë të mirë. Janë tre fitues të çmimeve të fundit dhe të rëndësishme të dhëna. Isabel Allende ka marrë lëshimi 2020 për karrierën e tij letrare, Elia Barcelo el Çmimi Kombëtar për Letërsinë për Fëmijë dhe të Rinj me Efekti Frankenstein y Eva Garcia Saenz de Urturi sapo fitoi Çmimi Planet me Akuitania.

Isabel Allende - Liber 2020

La Federata e Esnafave të Botuesve të Spanjës (FGEE) i ka dhënë këtë çmim shkrimtarit kilian si autorja më e shquar e Amerikës Latine për karrierën e saj të gjerë letrare.

Pa dyshim, Isabel Allende është një nga autorët më të lexuara në botë me më shumë se 74 milion libra të shitur, me 24 vepra të përkthyera në më shumë se 42 gjuhë dhe vlerësohet vazhdimisht nga kritikët dhe lexuesit. reconocimiento bota erdhi tek ai në 1982 me romanin e tij të parë, Shtëpia e Shpirtrave. Nga atje, punime të tilla si E Dashurisë dhe Hijet, Eva Luna, Bijë e fatit, Paula, Dashnori japonez, Përtej dimrit dhe më të fundit Petal i detit të gjatë.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të jetë në vazhdim Tetor 27 në Arts Santa Mónica, në Barcelona, ​​e plotë shfaqje Liber 2020

Elia Barceló - Çmimi Kombëtar për Letërsinë për Fëmijë dhe të Rinj

Elia Barcelo Ajo është nga Alicante dhe studioi filologji hispanike dhe anglo-gjermane. Jeton në Innsbruck (Austri), ku jep mësime të letërsisë dhe kompozimit spanjoll në universitet. Ajo ndërthur punën me një thirrje letrare dhe është autore e romaneve për të rritur dhe të rinj që janë përkthyer në më shumë se 10 gjuhë të ndryshme. Titujt e tyre Rasti i artistit mizor Kordeluna ata morën Çmimi Edebé për Letërsinë Rinore. Në të njëjtin editorial ai ka botuar Rasti i Krimit të Operas Kalorës të Maltës.

tani ka fituar PÇmimi Kombëtar për Letërsi për Fëmijë dhe Rini 2020, me një shumë prej 20.000 euro, nga Efekti Frankenstein. Në këtë roman, Barceló i jep nderime veprës së Marisë Shelley, dhe ishte vlerësuar më parë me Çmimi XXVII Edebé për Letërsi në modalitetin Rinia vitin 2019.

Yjet Nora, Një Student i mjekësisë në shekullin XNUMX, se ai do të duhet të jetojë në atë shoqëri dhe të përballet me përplasjet kulturore dhe dilemat morale që has. Efekti Frankenstein Isshtë një urë dialogu midis dy epokave dhe na bën të reflektojmë mbi pabarazinë gjinore si nga ana profesionale ashtu edhe nga ajo shoqërore. Po kështu, si në punën e Shelley, ajo gjithashtu ndikon në detyrimin për të përmbushur përgjegjësitë dhe për të pranuar pasojat e veprimeve tona.

Eva García Sáenz de Urturi - Çmimi Planeta

Pas vitit të kaluar, çmimi Planet i këtij viti për femra do t'i shkojë autorit Bask për romanin e saj Akuitania. finalist ishte Sandra Barneda, për Një oqean për të arritur këtu.

Eva Garcia Saenz de Urturi Ajo u trajnua si një optike, por u bë autorja më e shitur në Spanjë brenda natës. Ai filloi të vetë-botonte romanin e tij të parë në Amazon, Saga e të vjetrave (2012), i cili në vetëm dy javë përfshiu shitjet dhe u bë një fenomen. Më vonë, dy romane të tjerë (me rreth 500 faqe) dhe në 2016 ai botoi serinë e tij më të famshme, tashmë në shtëpinë botuese Planeta: la Trilogjia e Qytetit të Bardhë, i bërë prej Heshtja e Qytetit të Bardhë, Ritet e Ujit dhe Lordët e Kohës. Një serial që ka shitur më shumë se një milion kopje dhe ka pasur një adaptim të fundit filmik të drejtuar nga Daniel Calparsoro.

Sáenz de Urturi e shpjegoi atë Akuitania është një melodramë mesjetar, një haraç për Emri i trëndafilit, nga Umberto Eco, si një paradigmë e romanit të krimit me një sfond historik.

Sandra Barney, finalisti, paraqiti një roman të një gjykate më intime. Më e njohur si gazetare dhe prezantuese televizive, Barneda ka shkruar pesë libra (gjashtë me këtë) që nga botimi i funksionit të saj debutues. Qesh në erë sq 2013.

Gala u mbajt mbrëmë në Palau de la Musica de Barcelona, e kushtëzuar nga situata aktuale shëndetësore dhe e kufizuar në një ceremoni intime me pak mysafirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.