Autori spanioli în selecția oficială Angoulême 2014

Max, Jaime Martín, David Aja și Carlos Giménez pe lista Secțiunii oficiale Angoulême 2014.

Lista cu lucrările selectate în diferitele liste ale Festivalul Angoulême 2014, unul dintre cele mai prestigioase fără îndoială. Indiferent de numărul de titluri bune care aspiră să câștige premiul în cadrul lor Secțiunea oficială, Trebuie remarcat faptul că până la patru autori spanioli intră în această listă scurtă. Sunt Carlos Gimenez, care a primit deja premiul Heritage pentru Paracuellos în urmă cu trei ani, pentru ediția franceză a Vremuri rele: Madrid 36-39 (o piesă de album pe care o recomand cu drag), Jaime Martin de Războaiele tăcute, David aja pentru primul volum de Hawk Eye cât de bune recenzii continuă să plece și max pentru ultima sa lucrare mult așteptată, abur. Felicitări celor patru pentru că fără îndoială această recunoaștere, orice s-ar întâmpla, este meritată. Apoi vă las lista completă:

SELECȚIE OFICIALĂ

Ainsi se tut Zarathoustra, de Nicolas Wild (La Boite à bulles / Arte Editions)
Annie Sullivan și Hellen Keller, de Joseph Lambert (ça et là / Cambourakis)
L'attaque des titans, de Hajime Isayama (Pika)
C'est toi ma mamam?, De Alison Bechdel (Denoël Graphic)
Carnet du Pérou, de Fabcarou (Six pieds sous terre)
Cesare de Fuyumi Soryo (Ki-oon)
Charlie 9, de Richard Guérineau și Jean Teulé (Delcourt)
Le chien qui louche, de Etienne Davodeau (Futuropolis)
Come prima, de Alfred (Delcourt) TERMEN
Termen limită, de Laurent-Frédéric Bollée și Christian Rossi (Glénat)
L'étranger, de Jacques Ferrandez (Gallimard)
Fenetres sur rue, de Pascal Rabaté (Soleil)
Fuzz și Pluck iau 2
Splitsville de Ted Stearn (Cornelius)
Ochelari de protecție, de Tetsuya Toyoda (Ki-oon)
Goliat, de Tom Gauld (L'Association)
Războaiele tăcute, de Jaime Martin (Dupuis)
Hawkeye tome 1 Ma vie est une arme, de Matt Fraction, David Aja și Javier Pulido (Panini)
În Dumnezeu avem încredere, de Winshluss (Les Requins Marteaux)
Jonathan tom 1 - Celle qui fut, de Cosey (Le Lombard)
Kililana Song tomul 2, de Benjamin Flao (Futuropolis)
Lastman Tome 1, de Balak, Michaël Sanlaville și Bastien Vivès (Casterman)
Le Livre de Léviathan, de Peter Blegvad (L'Apocalypse)
Macanudo volumul 4, de la Liniers (La Pastèque)
Genul Mauvais, de Chloé Cruchaudet (Delcourt)
Mon ami Dahmer, de Derf Backderf (ça et là)
Opus Volumul 1, de Satoshi Kon (Imho)
Paco les mains rouges tome 1, de Éric Sagot și Fabien Vehlmann (Dargaud)
Un petit détour et autres racontars tome 3, de Gwen de Bonneval și Hervé Tanquerelle (Sarvacane)
Proprietatea, de Rutu Modan (Actes Sud BD)
Le roi des mouches tome 3 - Sourire suivant, din Mezzo și Pirus (Glénat)
Saga Tome 1, de Fiona Staples și Brian K. Vaughan (Urban Comics / Dargaud)
Les temps mauvais - Madrid 1936-1939, de Carlos Giménez (Fluide Glacial)
La tendresse des pierres, de Marion Fayolle (Magnani)
Vapor, de Max (L'Apocalypse)
Les voleurs de Carthage take 1 - Le serment du Tophet, de Appollo și Hervé Tanquerelle (Dargaud)

SELECȚIA TINERETULUI

Agito Cosmos volumul 2 - Pro Humanitae, de Fabien Mense și Milhaud (Glénat)
Battling Boy take 1, de Paul Pope (Dargaud)
Carnets de Cerise tome 2 - Le Livre d'Hector, de Joris Chamblain și Aurélie Neyret (Soleil) Détective Rollmops, de Renaud Farace și Olivier Philipponneau (The Hoochie Coochie)
Jane, le renard et moi, de Isabelle Arsenault și Fanny Britt (La Pastèque)
Kairos take 1, de Ulysse Malassagne (Ankama) Klaw take 1 - Eveil, de Joël Jurion și Antoine Ozanam (Le Lombard)
Louca tome 1 - Coup d'envoi, de Bruno Dequier (Dupuis)
Le Monde de Milo tom 1, de Christophe Ferreira și Richard Marazano (Dargaud)
Space Brothers volumul 1, de Chûya Koyama (Pika)
Walhalla tome 1 - Terre d'écueils, de Marc Lechuga și Nicolas Pothier (Glénat / Treize etrange)
Zita, la fille de l'espace - Volumul 1, de Ben Hatke (Rue de Sèvres)

SELECȚIA PATRIMONIULUI

Amy și Jordan de Mark Beyer (Cambourakis)
Cowboy Henk, de Kamagurka și Herr Seele (Frémok)
Pisica Fritz, de Robert Crumb (Cornélius)
Frontline Combat take 2, de Harvey Kurtzman și alții (Akileos)
Jack Kirby anthologie, de Jack Kirby și alții (Urban Comics / Dargaud)
Melodie, de Sylvie Rancourt (Ego comme X)
Nancy - 1943-1945, de Ernie Bushmiller (Actes Sud / L'An 2)
Poissons en Eaux troubles, de Susumu Katsumata (Le Lézard Noir)
Spirou de Y. Chaland, de Yves Chaland (Dupuis)
Les trois royaumes, de Luo Guanzhong (Ediții Fei)

SELECȚIE NEGRU

Heartbreak Valley, de Simon Roussin (Ediții 2024)
Lartigues et Prevert, de Benjamin Adam (La Pastèque)
Ma Révérence, de Wilfrid Lupano și Rodguen (Delcourt) Tom scalpat 8 - Le Prix du salut, de Jason Aaron și RM Guéra (Urban Comics / Dargaud)
Tyler Cross, de Brüno și Fabien Nury (Dargaud)

Mai multe informații - Carlos Giménez premiat la Angoulême

Sursă - xonxoworld


Conținutul articolului respectă principiile noastre de etică editorială. Pentru a raporta o eroare, faceți clic pe aici.

Fii primul care comenteaza

Lasă comentariul tău

Adresa ta de email nu va fi publicată.

*

*

  1. Responsabil pentru date: Miguel Ángel Gatón
  2. Scopul datelor: Control SPAM, gestionarea comentariilor.
  3. Legitimare: consimțământul dvs.
  4. Comunicarea datelor: datele nu vor fi comunicate terților decât prin obligație legală.
  5. Stocarea datelor: bază de date găzduită de Occentus Networks (UE)
  6. Drepturi: în orice moment vă puteți limita, recupera și șterge informațiile.