Трилогија Трајано, од Сантијаго Постегијо. 19 века по смртта на големиот шпански император.

Тоа беше помеѓу А. 9 и 10 август, 117 година н.е. Ц. После тоа се враќаше во Рим последните воени кампањи на истокот после откако ја прошири империјата до своите најголеми граници. После него, таа империја никогаш повеќе не била толку огромна и моќна. Тој долго време се чувствуваше лошо, но беше на оној рид на старите Селина (во денешна Турција) каде што го видел последно зајдисонце. А мозочен удар Го предупредуваше сè додека не стигна до тоа. Исто така се вели дека некои предавничка рака (на внук наследник, кој не сакаше да го издвои и неговата клика) го забрза неговиот умирање.

Но, во секој случај, Марко Улпио Трајано, Севилјанец од Италија, прв шпански император во Рим, остави наследство такво што беше, и сè уште е, запаметено како еден од најголемите императори во историјата. Можеби најголемиот. Тоа ни кажа (и сигурно нè тера да веруваме) Сантијаго Постегијо во ова величествена тркалезна трилогија. Значи, во чест на големиот Трајан, ги разгледуваме трите долги и интензивни романи што го формираат и дека треба да се бара читање на институти и универзитети. 

За да започнете

И двајцата ги имам прочитано Трилогии на Сантијаго Постегијо: тоа на Скипио Африканецот (исто така извонредно) и овој од Трајан. Но, тоа беше пред оној на Трајан. И, иако им симнувам капа на двајцата, Тој е Севилјански император оној кој доби добар дел од моето најдлабоко воодушевување (а исто така и од моето срце). Можеби затоа што сум од тука, од Хиспанија каде што многу порано одлично се забавуваа Скипио и Ханибал.

И јас сум скромен оретски легионер, кој читајќи со мојот расипан и копиле латински, низ годините и вековите Сум бил со сите на борбената линија. Јас сум бил роб Царица на Рим и Ксерес, Гладијатрикс, Дакија и Партија принцеза, Сарматиски воин и Вестал девица; и се за fallenубив, сакав, изневерив, мразев, убив и владеев со сите нив.

Можеби како жена Требаше да го освојам Трајан бидејќи, покрај споделувањето на датумот на неговото раѓање и моето зачнување, јас исто така споделуваме исти вкусови за убави глумци и убави момчиња. Така, успеав да станам токму привлечен сценски актер и ефемерен принц исто толку заводлив, колку и предавнички. 

Убијците на Царот

La Детството и младоста на Трајан се обележани со огромното име на нивниот татко и неговото пријателство со Кнео Помпејо Лонгинос, твојот најдобар и најлојален пријател. Подоцна, Трајан ги предводеше легиите на границата со Германија кога го замолија да учествува во заговор да се стави крај со тој луд и крвав император кој беше Домитијан Флавио. Домитијан достигна неосомничени граници de параноја и суровост да ја носел истата крв како неговиот татко Веспасијан или неговиот брат Тит, кои постигнале толку многу за Рим.

И таму отидов прв со Веспасијан и Тит, и со таткото Трајан, да ги испита и двете жестоката одбрана што Евреите ја кренаа против нивните војски наоколу Ерусалим. Исто така видов плановите на тој архитектонски гениј кој бил Аполодорус Дамаскин да заврши со подигнување на Флавијан амфитеатар во чест на таа победа.

Максимален циркус

Продолжив со Аполодоро да одам изгради огромен мост над Дунав кога Трајан r.униор, сега император, не повика да ги намалиме гасовите на дакијци Кинг Пушти гоЕднаш го добивме и бевме великодушни. Но кога тие киднапирале на нашето храбро и многу сакано наследство Кнео Помпејо Лонгинус, кој се жртвуваше за да ги остави слободните раце на Трајан за дејствување, ние повеќе не покажуваме сочувство (но ги покажуваме сите солзи за неговата загуба). Ние избришеме Сармизегетуса И ние го малтретираме Декебало додека не ја добиеме главата.

Значи повеќе прослави незаборавни трки со коли во Циркус Максимус со позаборавни коњи брзо како светло, спектакуларни наумахии... И секако луча на гладијатори. Затоа што не се одделив ниту од малечката Марсио, познат во првиот роман, и дека овде е веќе најголем од сите. Со исто така, без да го сакам тоа или да го сакам, Учествував во заговори да го убие Трајан и подоцна да му помогне во тајни мисии што го спроведував со истата ефикасност и одлучност што ја демонстрираше Марсио до крајот, во тој далечен дел од светот каде што пристигна со своето величествено семејство.

Изгубената легија

El кулминација на магистратура во структура со четири перничиња и со два ритама, описи, стил, интензитет и емоции во изобилство и без ограничување. Затоа што прво Јас им се придружив на трупите на Марко Лициниус Красус и ја преживеав катастрофата во Карас. Но, јас завршив со тоа неверојатно патување до крајот на светот заедно со вооружен другар на Кордуба и нашиот непобедлив стотник Друже, на Картагина Нова. Или да видам кој вели дека Картагена и Кордоба, со неколку, не можат да стојат пред вратите на А. бесконечен и далечен ид откако потрошија сè што е проодно, борејќи се со Партјаните, Индијанците, Хуните и Ханите.

Y по втор пат продолжив со Трајано. Го преживеав разорувачот земјотрес во Антиохија во 115 година н.е. Ц., јас морав да Бабилонија и премина на Тигар и Еуфрат од друг мост осмислен од генијот на Аполодор. Нема да заборавам да сум опсаден и освоен Цезифон откако бил сведок на кукавичкиот лет на суровиот Парскиот крал Осроес. Нема да заборавам да го заземам неговиот златен трон, ниту неговиот заслужен крај од вистинскиот наследник на неговото кралство. 

Y Нема да заборавам дека не можев да продолжам понатаму заради тој проклет мозочен удар, единствениот кој се поклони и го заврши сонот на Трајан. Барем на тој начин тој не виде што се случи понатаму со толку многу успех, неговите луѓе и пријатели. Бидејќи Keepе продолжам да недостасувам (и плачам), покрај Лонгинус, на величествениот началник на нумидискиот коњаник Лусио Квието. Нека сите богови го имаат во својата највечна слава со Трајан за неговата неизмерна храброст, чест и благородност.

Во потрага по гробот на Трајан

Постегијо ја завршува работата за неколку 40 страници за патувањето поседува што направи во Турција за посета на погребниот споменик во Селина (сега Газипаша). Се сеќавам дека Пепелта на Трајан (тоа подоцна Се изгубија) биле однесени во Рим и закопани под славната Колона на Трајано, дело исто така на големиот Аполодор.

Ви благодарам многу

A Сантијаго Постегијо. За неговите одлично знаење за рекреација, документација и раскажување de esta живописна визија за невидена историска фреска. Y за враќање во живот на оние мажи и жени кои влегоа во историјата. На хартија, сеќавањето на неговата меморија може да биде бесмртно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.