„Tractatus Logico-Philosophicus“. Што писателите можат да научат од Витгенштајн. (II)

Витгенштајн

Втора рата од нашиот преглед на Tractatus Logico-Philosophicus de Лудвиг Витгенштајн од литературна гледна точка. Може да го прочитате првиот дел овде. Да видиме што може филозофот да ги научи писателите.

Јазик и логика

4.002 Човекот има способност да гради јазици во кои може да се изрази целото значење без да има идеја за тоа како и што значи секој збор. Истото што некој го зборува без да знае како се произведени еднинските звуци. Обичниот јазик е дел од човечкиот организам, и не помалку комплициран од него. Човечки е невозможно веднаш да се сфати логиката на јазикот. Јазикот ја маскира мислата. И на таков начин што според надворешната форма на фустанот не е можно да се заклучи за формата на маскирана мисла; бидејќи надворешната форма на фустанот е конструирана за сосема поинаква намена отколку да се овозможи препознавање на обликот на телото. Неизречените аранжмани за разбирање на обичниот јазик се енормно комплицирани.

Оваа точка е особено интересна. Ние мора да го разбереме тоа јазикот е, и ќе биде секогаш, несовршен, блед одраз на нашите идеи. Работата на писателот е да го рекреира, на најуспешен можен начин, неговиот внатрешен свет преку зборови.

5.4541 Решенијата за логички проблеми мора да бидат едноставни, бидејќи тие ги утврдуваат видовите на едноставност. […] Сфера во која е валиден исказот: „симплекс сигилум вери“ [едноставноста е знак на вистината].

Многу пати мислиме дека користењето сложени зборови и елаборатната синтакса е синоним за добра литература. Ништо не е подалеку од реалноста: „Добрата работа ако е кратка двојно добра“. Без сомнение, ова е применливо во естетското и уметничкото подрачје, бидејќи реченица од пет зборови може да му пренесе на читателот многу повеќе отколку три пасуси што кружат низ кругови.

Tractatus логико-филозофик

Предметот и светот

5.6 „Границите на мојот јазик“ ги означуваат границите на мојот свет.

Нема да се заморам да го кажам тоа: за да научиш да пишуваш, мора да читаш. Тоа е најдобриот начин да го зголемиме нашиот вокабулар. Само будала тврди дека зборува за друг свет, под-креација на неговиот ум, без претходно да ги набави потребните алатки за да го опише. На ист начин како што рибите мислат дека границите на светот се оние на езерото каде што живее, нашиот недостаток на вокабулар е затвор што ги затвора нашите мисли, и ја ограничува нашата перцепција, заедно со нашето расудување.

5.632 Предметот не му припаѓа на светот, туку е граница на светот.

Како човечки суштества, ние не поседуваме сезнајност. Она што го знаеме за светот (накратко, за реалноста) е ограничено. Иако нашите ликови се дел од нивниот свет, тие имаат непрецизно знаење за тоа, бидејќи нивните несовршени сетила ги спречуваат да ја видат „вистината“.. Ако тогаш постои „апсолутна вистина“, како убеден релативист дека сум, тоа е концепт во кој не верувам. Ова е важно кога станува збор за спротивставени гледишта помеѓу различни индивидуи во нашата историја и давање реализам на заговорот.

6.432 Како што е светот, тој е целосно рамнодушен на она што е повисоко. Бог не е откриен во светот.

За нашите деца, односно за нашите ликови, ние сме бог. И како такво, ниту се откриваме ниту се мешаме во нивните животи. Или барем тоа е теоријата, бидејќи е сè почеста да се најде дела што го кршат четврти wallид. Нешто слично како кога Мојсеј најде запалена грмушка. Тоа е ресурс што предизвикува необичност кај читателот, и како таков треба да се користи со внимание.

Литература и среќа

6.43 Ако волјата, добра или лоша, го промени светот, тоа може да ги промени само границите на светот, а не фактите. Не она што може да се изрази со јазик. Накратко, на овој начин светот станува сосема друг. Мора, како што беше, да се зголеми или намали како целина. Светот на среќните е различен од светот на несреќните.

Завршувам со овој цитат од Tractatus Logico-Philosophicus да им дадам најдобар можен совет на оние што сакаат да се подобрат како писатели: забавувај се со пишување. Бидејќи „Светот на среќните е различен од светот на несреќните“.

„Liveивеј среќно!

Лудвиг Витгенштајн, 8 јули 1916 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.