25 loveубовни фрази од големи автори на светската литература

Loveубовни фрази

Пристапи денот на вљубените. Празник што многу го слават и многумина се мразат. Некои мислат дека тоа е едноставна мода, уште една од увезените странски. Други велат дека тоа е изум на стоковните куќи и деловните активности на филијалата. А другите се рамнодушни затоа што loveубовта и LOУБОВТА мора да се слават секој ден. За тоа што го има во сите свои форми.

Од тука ја раскошуваме на литературата, кон писателите што ни го овозможуваат тоа. И, исто така, theубовта, страстите или маките што значи. Исто така, ајде да освежиме неколку од тие милиони фрази инспирирани од најголемите и најмоќните чувства. За најдобро и најлошо што може да го изнесе од човечкото суштество. Со едните ќе се согласиме повеќе, а со другите нема. Но, сите тие ја имаат својата причина.

Класици

1. Има толку убави lovesубови што ги оправдуваат сите луди работи што ги прават. Плутарх

2. Loveубовта е составена од единствена душа која живее во две тела. Аристотел

3. Да им понудите пријателство на оние што бараат loveубов е како да им давате леб на оние кои умираат од жед. Овид

4. Loveубовта ги освојува сите нешта. Да му отстапиме место на loveубовта. Virgilio

5. Сакајте и правете што сакате. Ако молчиш, ќе молчиш со убов; ако врескаш, ќе врескаш со убов; Ако исправиш, ќе исправиш со loveубов, ако простиш, ќе простиш со убов. Премолчен

Шпански и латиноамериканци

6. Loveубовта е интензитет и поради оваа причина е релаксација на времето: ги растегнува минутите и ги издолжува како со векови. Октавио Паз

7. Во ofубовните работи, лудите луѓе се најискусни. Никогаш не прашувајте разумни за loveубовта; здравата loveубов е здрава, што е како никогаш да не сте сакале. Jacinto Benavente

8. Вистинската loveубов не е само -убие, тоа е она што го прави theубовникот да се отвори кон другите луѓе и кон животот; не малтретира, не изолира, не отфрла, не прогонува: прифаќа само. Антонио Гала

9. Постојат оние кои дошле на светот да сакаат само една жена и, следствено, веројатно нема да се сопнат на нив. Хозе Ортега и Гасет.

10. Ме учиш да сакам. Не знаев. Да сакаш не значи да бараш, тоа е да даваш. Душата моја, празна. Eraерардо диего

11. Затоа судам и согледувам, според нешто сигурно и озлогласено, дека loveубовта има своја слава пред портите на пеколот. Мигел де Сервантес

12. Коренот на сите страсти е loveубовта. Тага, радост, среќа и очај се раѓаат од него. Лопе де Вега

Странци

13. Има само нешто попразно отколку што сте живееле без loveубов, а тоа е да живеете без болка. Nо Несба

14. Да се ​​плашиш од loveубов значи да се плашиш од животот, а оние кои се плашат од животот се веќе полу мртви. Бертранд Расел

15. Да не те сакаат е едноставна несреќа; вистинската несреќа не е убов. Албер Ками

16Loveубовта е копнеж да се излезе од себе. Шарл Бодлер

17. Loveубовните писма започнуваат без да знаат што ќе се каже и завршуваат без да знаат што е кажано. Жан-Жак Русо

18. Мора да знаете дека нема земја на земјата каде што loveубовта не ги претворила loversубовниците во поети. Волтер

19. Loveубовта е прекрасен цвет, но потребно е да имате храброст да ја барате на работ на ужасна пропаст.. Стендал

20. Lубовта не е гледање едни на други; е да гледаме заедно во иста насока. Антоан де Сент Егзипери-

21. Обидете се да го сакате ближниот. Meе ми го кажеш резултатот. Жан-Пол Сартр

22. Loveубов за само еден ден и светот ќе се промени. Роберт Браунинг

23. Знаете дека сте за loveубени кога не сакате да легнете затоа што реалноста е конечно подобра од вашите соништа. Д-р Seuss

24. Дај ми го мојот Ромео, и кога ќе умре одземи го и подели го на мали starsвезди. Лицето на небото ќе стане толку убаво што целиот свет ќе се за inуби во ноќта и ќе престане да се поклонува на засегнатото сонце. Вилијам Шекспир

25. Јас сум она што го направи од мене. Земете ги моите пофалби, преземете ја мојата вина, земете го целиот успех, земете го неуспехот, накратко, земете ме. Чарлс Дикенс

Поврзана статија:
10-те најдобри loveубовни книги во историјата за повторно да се за loveубите

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   jordi M. Novas dijo

  Шекспир е втор на никој.

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Дефинитивно.
   Ви благодариме за вашиот коментар, Jordорди.

 2.   ЛИЛИЈАНСКИ НАКИ ОД САКЕДО dijo

  ЈА САКАМ, ПИШУВАЕТО ЗА VEУБОВТА Е НАЈУБАВИОТ, КОЈ НЕ LOУБОВ НЕ ПОСТОИ.