Џорџ Р.Р. Мартин

кој е Georgeорџ Р.Р. Мартин

До сега, скоро секој што ја гледа серијата „Игра на престоли“ го знае името на Џорџ Р.Р. Мартин и односот што го има со серијата. Но, ако сте еден од ретките што не знае, тој е автор на серијата романи „Песна за мраз и оган“, која ја опфаќа историјата на познатата телевизиска серија.

Но, што знаете за GRRM, како што го нарекуваат некои нивни обожаватели? Каква студија? Колку награди има? Какви книги имате напишано? Откријте с everything што треба да знаете за овој писател.

Кој е Georgeорџ Р.Р. Мартин?

Кој е Georgeорџ Р.Р. Мартин?

Georgeорџ Рејмонд Ричард Мартин, попознат како Rорџ Р.Р. Мартин или ГРРМ, е еден од најпознатите американски писатели и сценаристи за научна фантастика, фантазија и хорор. Тој се прослави особено за серијата „Песна за мраз и оган“, која беше адаптирана во телевизиска серија, како што е првата книга од серијата „Игра на тронови“. Сепак, пред таа серија тој имаше и други успеси.

Џорџ Р.Р. Мартин е роден и израснат во работно семејствоНа Тој беше првото дете на италијанско-германската стиведор и ирска домаќинка. Има уште двајца браќа.

Уште како мал, тој беше многу заинтересиран за читање и редовно се занимаваше со книги, како и да започнува да пишува приказни од многу рана возраст.

Она што го проучуваше Georgeорџ Р.Р. Мартин

Она што го проучуваше Georgeорџ Р.Р. Мартин

Уште како мал знаеше што сака во иднина, па кога беше на соодветна возраст се запиша на Универзитетот Нортвестерн во Еванстон, Илиноис, каде студираше новинарство и дипломираше во 1971 година.

Откако заврши, готово е совесен приговор и беше нарачан да води шаховски турнири како и да биде професор по новинарство на институтот Кларк во Дубук, Ајова.

Тој ја комбинираше својата работа со пишување, бидејќи во тоа време почна да биде поактивен во литературниот дел и напиша многу кратки фантастични дела, некои од нив беа наградени, особено со наградите Хуго и Небула.

Еден од првите романи што му отворија многу врати беше Смртта на светлината, напишана во 1977 година, со што постигна дека може да се посвети исклучиво на пишување, мешајќи научна фантастика, хорор и фантазија.

Покрај пишувањето, тој почна да се заубува во својата работа во Холивуд како сценарист, учествувајќи во неколку телевизиски серии како Убавицата и Beверот, Зона на самракот, антологии на светската историја ...

Тоа не трае долго, бидејќи во 1996 година тој одлучи да го напушти Холивуд и се фокусираше на својата книжевна работа во Санта Фе, Ново Мексико, каде што започна да ја пишува серијата романи „Песна за мраз и оган“, почнувајќи со „Игра на престоли“.

Неговиот најличен живот

Тој го сподели својот живот со Гејл Бурник, а брак кој траеше само четири годиниНа Сепак, ова не го продолжи својот марш и тие завршија со разделување во 1979 година.

Сепак, loveубовта повторно затропа на неговата врата во 2011 година со кого се ожени со Парис МекБрајд.

Пред овие две сопруги, тој имаше партнерка, Лиза Татл, со која беше во 70 -тите години.

Тој е сопственик на киното „Coан Кокто“ во Санта Фе, а исто така и „Кафе Куќа“, обновувајќи ги и модернизирајќи ги, особено второто, што го претвори во кафе-музеј.

Награди што сте ги добиле

Покрај тоа што е плоден кога станува збор за напишани приказни, Rорџ Р.Р. Мартин може да се гордее што му бил автор Му дадоа многу награди откако ја започна својата книжевна кариера во 1971 годинаНа Некои од многуте награди што ги доби се:

 • Награда Хуго за најдобар краток роман и најдобра приказна (Песна за Лија, Сендкингс, Патот на крстот и змејот).
 • Награда Локус за најдобар краток роман, збирка, приказна и расказ (Бурите на Виндхајвен, Сендкингс, Патот на крстот и змејот), Ноќни летачи).
 • Добитник на Небула за најдобра приказна (Сандкингс, Портрет на неговите деца.
 • AnLab за најдобар краток роман, серија ...
 • Награда Игнотус за најдобар странски роман (Игра на тронови, Судир на кралеви, Бура од мечеви).

Од 2012 година тој повторно не доби никакви награди, исто така затоа што не пишуваше некое време.

Што напиша GRRM

Што напиша GRRM

На 73 години, Rорџ Р.Р. Мартин е автор кој не може да каже дека не напишал книги. Всушност, има многу, помеѓу независни романи, серии, книги со приказни и антологии.

Вистина е дека делото што го доведе до слава и за кое и денес продолжува често да се зборува е она на серија Песна за мраз и оган, прилагодена на телевизиска серија како „Игра на тронови“, името на првата книга што ја отвора сагата.

Покрај оваа книга, имаме:

 • Судир на кралевите.
 • Бура од мечеви.
 • Празник за врани.
 • Танц на змејови.
 • Зимски ветрови.
 • Пролетен сон.

Секако, имајте на ум дека последните две с yet уште не се напишани и дека, покрај тоа, авторот веќе предупреди дека крајот на серијата нема да биде, далеку од тоа, бидејќи „Игра на тронови“ заврши во своето време, што може да предизвика многу промени во настаните што се раскажани до денес (Тоа е проблемот што серијата стигна до авторот и дека за ова е потребно време за блокирање).

Поврзани со серијата Песна за мраз и оган, постојат кратки романи поврзани со серијата, па дури и придружни книги. Специфични:

 • Витезот скитник.
 • Верниот меч.
 • Мистериозниот витез.
 • Принцезата и кралицата.
 • Нечесниот принц
 • Светот на мразот и огнот.
 • Синовите на змејот
 • Оган и крв. Ова ќе биде приквел што се случува 300 години пред „Игра на тронови“, каде што се раскажува историјата на Домот на Таргариенс.

Пополнете ја листата на книги од Rорџ Р.Р. Мартин антологии во кои учествувал (ГРРМ. А Ретроспектива), книги со кратки раскази и некои независни романи, како што се Песна за Лија, Сон на Февр или Ледениот змеј.

Дали сте прочитале некои книги на Georgeорџ Р.Р. Мартин? Што мислиш? Дали знаете anyубопитност за биографијата на авторот што можете да ни ја кажете? Дозволете ни да знаеме!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.