Rорџ Р.Р. Мартин не беше секогаш познат

 

Џорџ Р.Р. Мартин

Неодамна, Georgeорџ Р.Р. Мартин бил релативно непознат автор за голем процент од светската популација.

Неговиот прв роман во серијата „Песна од мраз и оган“, „Игра на тронови“, објавен во 1996 година, се продаде релативно добро. Не беше ништо невообичаено, но успеа да изгради база на обожаватели која беше очајна да знае сè за светот Вестерос што го создаде авторот.

Во оваа 2016 година, 20 години од излегувањето на првата книга во јавноста и работите се променија многу за Мартин, главно благодарение на фактот дека HBO одлучи да ја направи серијата „Игра на тронови“, на кој момент авторот стана познат и признат ширум светот.

За да ја прослави 20-годишнината од првата книга, авторот одлучи да напише порака на својот блог „Not A Blog“ откривање на специјалното издание на илустрацијата „Игра на тронови“ што ќе се најде во продажба подоцна оваа година.

Авторот исто така ја искористи можноста да се присети на моментот кога книгата првпат се појави во продавниците, детално опишувајќи го првичното патување низ печатот. Пример што тој го даде беше Потпишувањето на книгата на Луис каде што не виде никој како виси наоколу и беа само 4 лица по потпис од авторот.

„Толпите нили никаде не стигнаа до 100 и на една станица (Сент Луис, ако сакате да знаете), не само што имаше присуство на нула луѓе, туку зедов четири лица од книжарницата, што ми овозможува да ги конфигурирам своите „Лош потпис“ како историски запис барем четири (плус страна, имав време за долги разговори со неколку читатели кои се појавија) ​​Но, ох, работите се променија малку во последните 20 години".

Новата илустрирана верзија на романот ќе се најде во продажба на 18 октомври 2016 година и ќе има бројни нови илустрации. Во меѓувреме, седмата сезона од серијата HBO нема да има премиера дури во април следната година.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   РР Лопез dijo

  Здраво, имате печатна грешка, датирате за лансирање на книгата во 1966 година.

  Написот е одличен, нè охрабрува нас што започнуваме со ова.
  Поздрав.

  1.    Лидија Агилера dijo

   Ви благодариме за предупредувањето!

бул (точно)