Олаво Билац. Годишнина од неговото раѓање. Песни

Олаво Билац беше бразилски поет, есеист и новинар кој е роден во Рио де Жанеиро ден како денес во 1865. Со ова се сеќавам или откривам избор на песни во неговата меморија.

Олаво Билац

Уште од мали нозе се посветил на новинарството и ги основал списанијата Цикада y Мејо. Тој се смета за еден од најважните поети на неговата земја заедно со Алберто де Оливеира и Раимундо Кореја. Прво објавено во 1888 година. Тоа беше книга со наслов Поезија по што следеа хроники, предавања и детско-образовни творби. Тој исто така извршуваше јавна функција и беше еден од основачите на Бразилска академија на писма. Неговото постхумно дело беше Попладне и е објавена во 1919 година.

Песни

Прогонство

Ти не ме сакаш повеќе? Добро! Ќе заминам во егзил
од мојата прва љубов до друга љубов што ја замислувам ...
Збогум сакано месо, божествен грабнувач
од моите соништа, збогум убаво обожувано тело!

Во тебе, како во долина, пијан заспав
во сон за љубов на сред пат;
Сакам да ти го дадам мојот последен аџиски бакнеж
како некој што ја напушта татковината, прогонет.

Збогум, тело миризливо, татковино на мојата магија,
гнездо од меки пердуви од мојата прва идила,
градина, во која направи цвеќиња, никна мојот прв бакнеж!

Чао! Таа друга љубов мора толку да ме огорчи,
како леб изеден далеку, во егзил,
замесена со мраз и навлажнета со солзи.

Суета

Слеп, трескавец, несоница, со нервозна тврдоглавост,
уметникот го полира мермерот на посакуваната строфа:
сакате да пулсира, сакате да биде возбудено,
тој сака да го впие мермерот со трепет од агонија.

Тој триумфира галантно на храбар начин;
борете се, блеснете и работата сјае завршена:
- „Светот што со рацете го искубав од никаде!
Ќерка на мојата работа!-Сјае во светлината на денот.

„Исполнет со мојата болка и печење во мојата треска,
ти беше грубиот камен; Ти дадов длабок сјај
и ирицирајте ги вашите аспекти со златарска грижа.

Можам да се надевам, затоа што живееш, мирна смрт “.
И замислете дека исцрпен ќе се тркала во подножјето на светот,
и, о суета, подлегнува покрај зрно песок.

Нов живот

Ако со истите запалени очи,
ме покануваш на истата древна радост,
убиј го споменот на изминатите часови
во кој ние двајца живееме одвоено.

И не ми зборувај за изгубени солзи
не ме обвинувај за расипани бакнежи;
сто илјади животи се вклопуваат во еден живот,
како сто илјади гревови во срцето.

Те сакам! Пламенот на љубовта, посилен
оживува. Заборави го моето минато, лудо!
Што е важно колку долго живеев без да те видам

ако сè уште те сакам, после толку многу љубови,
и ако сè уште имам, во моите очи и во мојата уста,
нови извори на бакнежи и солзи!

До камбаните

Ѕвона на кулата, бијат гласно!
Земјата нашиот копнеж за бесконечност не ја задоволува,
сакаме освојување на свет во кој нештата
биди вечен во пролетта на благодатта.

Оттука, од калта на овие мачни плажи
колку што е разделен сафирот на небото,
носете ги во вашите гласови нашите плачливи гласови
и античкиот крик на земјата во срам.

Во празнични ѕвончиња, во двојки на горчина,
во борби на болка, сето она што го трпиме
однесете го во неиздржливата осаменост на височината.

И о ѕвона! кажи им со врвен плач,
нашата болка за оние ѕвезди во кои сме родени,
нашата надеж за оние ѕвезди каде ќе одиме!

португалски јазик

Последниот цвет на Лацио, необразован и убав,
Вие сте, во исто време, сјај и гроб:
Мајчин злато, тоа во нечист тексас
Грубиот рудник меѓу навигациските чакали ...

Те сакам вака, непозната и мрачна,
Када со висока бучава, единечна лира,
Дека го имаш рогот и свирчето на процелата
И привлечноста на копнежот и нежноста!

Го сакам твоето дивјаштво и твојот мирис
На девствени шуми и широк океан!
Те сакам, о безобразен и болен јазик,

Во кој од мајчинскиот глас слушнав: „Сине мој!
И во која Камеес плачеше, во горчлив егзил,
Без среќа гениј и досадна љубов!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)