Октавио Паз. 6 песни да го паметат на годишнината од неговата смрт

Октавио Паз почина ден како денес на 1998 en Којоакан, Мексико, неговата родна земја. Еден од најпознати и признати латиноамерикански поети, исто така беше одличен есеист. Тие му доделија Нобелова награда за литература en 1990. Во неговата меморија се опоравувам 6 од песните на неговата обемна и многу разновидна работа што сочинуваат бројни збирки песни и книги со есеи.


Октавио Паз

Во раните 30-тите години на минатиот век ги објави своите први песни во списанието Ограда. И подоцна, тој исто така ќе режира некои лајкови Подобро o Блудниот син, веќе во 40-тите години. Во посета на Шпанија, тој се справи со републикански интелектуалци и со Пабло Неруда, кои беа големи влијанија врз неговата работа. Тоа е во деценијата на 50-тите години на минатиот век кога објавува 4 наслови важно: Условно ослободување, Лавиринтот на самотијата, Орел или сонце?, И Лакот и лирата. И меѓу неговите есеистики, вреди да се истакне, да се дадат неколку примери, Квадривиум, Топонеми, Помина јасно o Двојниот пламен. Во 1981 добија Награда Сервантес.

6 песни

Сонет III

Од зелената радост на небото
осветлува да се опоравиш дека Месечината ќе изгуби
затоа што самата светлина запомни
молња и есен во вашата коса.

Ветерот пие ветер во возбуда,
поместете ги лисјата и нивниот зелен дожд
навлажнете ги рамената, гризе грбот
и те соголува и гори и враќа ело.

Два брода со одвиткани едра
твоите две гради. Грбот ти е порој.
Вашиот стомак е скаменета градина.

Есен е на вратот: сонце и магла.
Под зеленото адолесцентно небо
вашето тело ја дава својата loveубовна сума.

***

Помеѓу одење и престој

Помеѓу заминувањето и останувањето сомнеж во денот,
за inубен во својата транспарентност.
Кружното попладне е веќе залив:
во своето движење светот карпе.
Сè е видливо и сè е недостижно,
сè е близу и сè е недопирливо.
Хартиите, книгата, чашата, моливот
тие почиваат во сенката на нивните имиња.
Победа на времето што се повторува во мојот храм
истиот тврдоглав слог на крв.
Светлината го прави wallидот рамнодушен
спектрален театар на рефлексии.
Во центарот на окото се откривам себеси;
Тој не ме гледа, јас ме гледам во неговите очи.
Инстантот се распрснува. Без движење,
Останувам и одам: Јас сум пауза.

***

Твоите очи

Твоите очи се татковина
на молњата и солзата,
зборувајќи тишина,
бури без ветер,
море без бранови, птици затворени,
заспани златни sверови,
злобниот топаз како вистината,
есен во шума
каде што светлината пее на рамото
од едно дрво и сите лисја се птици,
плажа тоа утро
најдете со constвездени очи,
корпа со оган овошје,
лага што се храни,
огледала на овој свет,
врати од поширокото,
мирна пулсација на морето на пладне,
апсолутно трепкање, пустелија.

***

Гарабато

Со грутка јаглен
со скршената креда и црвениот молив
нацртај го твоето име
името на твојата уста
знакот на нозете
на ничиј wallид

На забранетата врата
врежете го името на вашето тело
до моето жилетче
крв
и каменот вреска
а wallидот дише како гради

***

Тишина

Како и позадината на музиката
никнува една нота
дека додека вибрира расте и се разредува
додека во друга музика не стане нем,
извира од дното на тишината
друга тишина, остра кула, меч,
и се крева и расте и нè суспендира
и додека се крева паѓаат
спомени, надежи,
малите лаги и големите,
и сакаме да врескаме и во грлото
плачот згаснува:
се влеваме во тишина
каде што тишините се неми.

***

Две тела

Две тела лице в лице
тие понекогаш се два бранови
а ноќта е океан.

Две тела лице в лице
тие понекогаш се два камења
и пустинската ноќ.

Две тела лице в лице
тие понекогаш се корени
ноќе поврзани.

Две тела лице в лице
тие понекогаш се жилети
и молскавичната ноќ.

Две тела лице в лице
тие се две starsвезди што паѓаат
На празно небо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.