Маркиз од Сантилјана. Годишнина од неговата смрт. Песни

A Íñиго Лопез де Мендоза и де ла Вега сите ги знаеме како Маркиз од Сантилјана. Таа е една од првите, но најрепрезентативни мажи на историјата на Шпанија, и за неговото литературно дело и за неговата воена страна. И еден ден како денес почина во Гвадалахара во 1458. Се сеќавам како го прегледуваше неговиот живот и со 4 негови сонети.

Маркизот од Сантилјана

Тој е роден во Карион де лос Кондес (Паленсија) во 1398. Тој беше син на адмиралот Диего Хуртадо де Мендоза и Дона Леонор де ла Вега, астуриски благородници од Сантилана и семејство на државници и одлични писатели.

Неговиот татко починал кога тој имал шест години и тие биле неговата мајка и чичко Лопез де Ајала оние кои се грижеа за неговите образование. Кога бил многу мал, присуствувал на крунисувањето на Фернандо де Антекера во Сарагоса и веќе се истакнал како еден од најперспективните млади на дворот на Хуан Втори. Тој се ожени со Каталина Фигероа, ќерка на господарот на Сантијаго, Лоренцо Суарез, и еден од неговите синови беше познат Кардинал Мендоза.

Поседуван една од најважните библиотеки од неговото време и секогаш бил опкружен со писатели кои нарачале превод на дела на римски и грчки класици. Објавено на прва збирка изреки напишано на шпански јазик во Изреки што старите жени ги кажуваат по пожарот.

Подоцна тој сакаше да го прилагоди адаптирањето хендекасилабилен стих до кастилската метрика. Не помина најдобро како што се надеваше, но им го трасираше патот на подоцнежните автори. Тоа беше во неговото 42 Сонети датирани со закосени букви, на themeубовната тема најмногу, а исто така и за текот на времето. Тој, исто така, го култивираше серанили.

Сонети

Далеку од вас и блиску до грижа

Далеку од вас и блиску до грижа;
сиромашен од радост и богат со тага,
не успеа да се одмори и испорача
на смртна тага, болка и храброст,

гол со надеж и пријатна
на неизмерна грижа и видена грубост,
мојот живот го нема, мојот степен е лош,
смртта ме гони без мрзливост.

Ниту, пак, се доволни за задоволување
горлива жед на мојата голема желба
Јас сечам до денес, ниту ми помагам

болната Гваџана, не мислам така.
Само Гвадалкивир има моќ
од мене гуарир и само таа желба.

Која беше нежната Лавина

Која беше нежната Лавина
во почесните храмови на Лоренсија,
кога тие солемнизираа херитина
луѓето од неа со сета женственост;

и кој личи на цвет од каранфил
во кул градини на Флоренсија,
ги видоа моите очи на божествен начин
вашиот имиџ и присуство на дива,

кога болната или смртната рана
моите гради удрија со стрела loveубов,
што ме убива навремено и дава живот,

Бев прочитан, среќен или среќен.
Со задоволство го донесувам непотребниот пенал,
гори од оган се наоѓам во мирување.

Loveубовно место со голема артилерија

Placeубовно место со голема артилерија
Се гледам себеси наоколу, и со огромна моќ,
и тие никогаш не прават навечер и преку ден,
во мојот ум оваа неизвесност

на нивните борби, со толку многу упорност
Јас веќе имам повеќе од доволно, Магуер се бранам
Па, што мислиш, или мојот тажен живот,
Тоа не е доволно, колку и да мислам?

Телесната сила на Самсон,
ниту големата божествена loveубов на Давид,
Мозочен мозок на Соломон,

нин Херколес не успева толку многу дино
дека можат да се спротивстават на таквиот притисок;
па да ме брани неуспехот во индино.

Кога ќе го видам нежното суштество

Кога ќе го видам нежното суштество
дека небото, според природата
тие се формираа, еве мојата среќа,
поентата и времето што толку убавина

ми ја покажаа својата убавина,
веќе само пофалбата е чистота;
но тогаш се свртев со еднаква тага

и почнувам да се жалам на нејзината суровост.

Дека не беше толку од лошиот Тедео,
ниту го стори тоа на Ахила и Потино,
лажни министри од тебе, Птоломео.

Затоа, ја плачам својата недостојна услуга
и мојата луда треска, добро што гледам
дека сум уморен и аџија.

Извор: Виртуелен Сервантес


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос Карило Г. dijo

  Јас сум писател и светот на поезијата е секогаш мој избор, бидејќи поезијата е живот и пат и loveубов.

 2.   Diana dijo

  Им благодарам на моите наставници кои знаеја како да ни ја разбудат желбата да го знаеме нашиот убав јазик од неговите корени… Кажи

бул (точно)