Марија Фриса. 10 прашања за авторот на Грижи се за мене.

Фотографии од Фејсбук профилот на Марија Фриса.

Марија Фриса е да се биде еден објавувачки феномен на моментот со неговиот роман Грижи се за мене. Kindубезно писателот ми одговори на овие 10 прашања во врска со вашите читања, вашите автори, вашите нови проекти, препораките на вашиот писател и вашето мислење за пејзажот на издаваштвото. Многу благодарам за вашето време, Марија.

Да се ​​потсетиме дека Марија Фриса, Роден во Барселона, но од Сарагоса со посвојување, Таа е автор на раскази и романи со теми за состојбата на жените во денешното општество. Почна да објавува во 2000 година, а соработува и во разни литературни списанија. Меѓу неговите наслови се Краток список на моите најлоши недостатоци15 начини да се каже loveубовКако тогаш (што беше Наративна награда на Универзитетот во Сарагоса) и обемот на раскази Јас и неочекуваното (Награда Изабел де Португалија). Таа е автор и на успешната, а исто така контроверзна, младинска серија со наслов на 75 совети за преживување во училиште.

Грижи се за мене

Објавено минатиот февруари, ова најново дело е прилично а бестселер а некои критичари го сметаат за криминален роман на годината. Во него игра главниот заменик-инспектор Берта Гулар и инспекторот Лара семпер, кои работат во Службата за внимание на жените во Сарагоса. Ова е поделба на Националната полиција надлежна за истражување случаи на сексуални злосторства и родово насилство.

Берта е оженет и има деца и исто така тешкотии да се помират работата и семејниот живот. Но Ја сака својата работа и таа се посветува на своето тело и душа на помагање на жени кои страдаат од такво насилство. Лара е психолог. Многу независна и прониклива, таа мораше да се соочи со многу пречки и мачо-ставови за да биде унапредена, бидејќи е импресивно bella. Но, таа успеа да биде инспектор благодарение на неа интелигенција и посветеност со вашата работа.

И двајцата разбираат дека се соочуваат со најтешкиот случај на кариера кога комесарот Милан, нивниот шеф, им покажува видео во кое трупот на а калциниран млад човек. Се работи за Мануел Веласко, на кого му се судеше за силување на Ноелија Абад, тинејџерка која се вратила дома по забавата. Веласко беше ослободен од обвинението, па се чини веројатно дека некој зел правда од неговата рака.

Но, освен тешкотијата што ќе ја повлече целата истрага Берта исто така ќе мора да се соочи со кампања против неа на Интернет за случај на злоупотреба на деца тоа не беше решено добро. Y Лара, со а страшна тајна Во минатото, тој гледа дека ако се открие, може да стави крај на полициската кариера.

Интервју

1. Дали се сеќавате на првата читана книга? И првата приказна што ја напиша?

Не се сеќавам која беше првата, сигурно една од колекцијата Миникласика de Марија Пасквал.

2. Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

Мали жени de Луиз може да алкотира. Се сеќавам на карактерот на Marchо марш и желбата да се биде како неа, кога да се биде писател беше многу далечна миража.

3. Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

Немам омилен писател, Јас сум многу еклектичен и мојот вкус се менува. Ако требаше да изберам книга, тоа сигурно ќе беше Сто години осаменост од Гарсија Маркез кога ги имаме информациите.

4. Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и создадете?

Ема Бовари или Ана Каренина.

5. Некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

Ништо да читам, иако повеќе сакам да го сторам тоа лежење. За да напишам треба да имам пијат при рака, обично инфузии. Кога блокирам, она што најмногу ми помага е да плива.

6. И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

Моето омилено време за пишување е наутро наскоро, кога ќе станам, кога главата ќе ми биде чиста. Мојата омилена страница е un трем на сонце.

7. Кој писател или книга има влијание врз вашата работа како автор?

Не може да се наведе никој особено.

8. Вашите омилени жанрови?

Црниот жанр и интимното. Расказите.

9. Што читаш сега? А пишувањето?

Читам Сапиенс de Јувал ноах харари y Првата рака што ја држеше мојата de Меги О Фарел. Јас пишувам а Роман за малолетници.

10. Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

Мислам дека моментално објавувам во издавач многу е тешко за нов автор. За среќа, постои алатка што многумина ја користат и им овозможува да направат скок на хартија и тоа е самостојно објавување на дигитални платформи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.