Марко Валерио Марсијал, суштинска класика. Некои епиграми

A Марко Валерио Марсијал Имам еден за тебе посебна симпатија. Втората година на мојата диплома на универзитетот многу ме охрабри, кога и покрај студирањето на Ф. Инглеса, имав latín во првите два курса со еден од тие наставници по коски кои го одбележуваат студентскиот живот. Неговите епиграми беа далеку над здодевни Енеида кој играше прва година или Катилинари на Цицерон. Тој, Хорасио и Овидио тие ми се омилени класични поети. Денес Потенцирам некои од тие епиграми тоа беа негова најголема креација.

Марко Валерио Марсијал

Билбилитан на раѓањето (сегашниот Калатајуд), околу годината 64 г. Ц. заминал во Рим да ги завршат своите правни студии под заштита на Сенека. Но, неговиот пад од милост и последователното самоубиство го влечеа надолу. Вака изгледаше принудени да преживеат на боемски начин како клиент на разни патрони. Но, за возврат тој го имаше тоа пријателство на најголемите писатели од тоа време како Плиниј Помладиот или исто така сатирично Juvenal.

Во Рим

Тој ја добил и наклоноста на браќата императори Тит и Домицијан, на кого му посвети неколку и заинтересирани комплименти. Го именуваа член на коњанички ред и освои разни почести, меѓу нив и ослободувањето од данок што требало да го плаќаат оние што немале деца. Но истото не се случи со Нерва и Трајано и мораше да се врати во Билбилис. Таму се врати до руралниот живот, што беше еден од неговите големи соништа и на кој тој посвети повеќе композиции.

Градилиште

Работата на Марсијал тој е зачуван практично недопрен За среќа Со петнаесет стихови, се вкупно околу петнаесетстотини песни кои припаѓаат на еден литературен жанр, на епиграм, во кој тој немал ривал во своето време.

Епиграми

Избирам неколку на живот, смрт и пријателство, покрај другите еротски, сатира и социјални критики покрај непријателите или амбициозните. И завршувам со еден негов елегии Најпознатиот.

*

Да можеш да уживаш во спомените од животот значи да живееш двапати.

*

Ако славата дојде после смртта, не брзам.

*

Верувајте ми, не е паметно да се каже „liveе живеам“ утре е предоцна: живејте денес.

*

Книгата што ја рецитирате, Фадитино, е моја; Но, кога ќе рецитираш погрешно, тоа почнува да биде твое.

*

Зошто не ти ги испратам, Понтилијано, моите мали книги?
Така што ти, Понтилијано, не ми ги испраќај твоите.

*

Иако не ги објавувате своите песни, вие ги критикувате моите, Лелио.
Или престанете да ги критикувате моите или објавете ги вашите.

*

Зачувај ги своите пофалби за мртвите
Никогаш не цените жив поет.
Извинете, претпочитам да продолжам да живеам
да ја имам твојата пофалба.

*

Таисот има црни заби, Леканија бела како снегот.
Која е причината? Овој има купено некои, оној нејзиниот.

*

Лаже тој што те нарекува маѓепсан, Зоило.
Вие не сте маѓепсан човек, Зоило, туку самиот порок.

*

Немојте да бидете изненадени од ништо што одбива
твојата покана
за вечера од триста, Нестор:
Не сакам да јадам сам.

*

До неодамна беше лекар, сега Диауло е гробар;
тоа што го стори како гробар го стори и како лекар.

*

Кога твојот роб ќе ја повреди својата минга, ти, Неволо, те боли задникот.
Јас не сум гатачка, но знам што правите.

*

Имате минга голема колку вашиот нос,
така што секој пат кога ќе замине во ерекција, ќе може да го почувствувате мирисот.

*

Лезбија се колне дека никогаш не била заебана бесплатно.
Вистина е. Кога сака да ја заебаваат, таа обично плаќа.

*

На вас Фронтон и Фласила, нејзините родители, оваа девојка што им ја доверувам,
Мала ероција, уживај во усните
и моето задоволство, за да може да се надмине стравот од црната темнина
и до монструозните вилици на кучето Татар.
Тој ќе го видеше мразот од неговиот шести зимски топење,
со кој живеел ист број денови.
Дека меѓу толку преподобните заштитници играат весели и весели
и зборувај го моето име со зашеметени усни.
Бушава трева, не ги покривајте нивните меки коски засекогаш.

Земја, не биди тешка: таа не беше за тебе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.