Аиса Моќно Море. Интервју со авторот на книгата Кој виде сирена?

Фотографија: благодарение на Мар Аиса Подеросо.

Моќно Аса море Таа е од Сарагоса, професор со диплома по историја и писател. Неговиот најнов роман е ¿Кој видел сирена? Во овој интервју Тој ни кажува за неа, нејзината кариера, интереси и проекти. Многу благодарам за вашата добрина и вашето време.

Мар Ајса Подеросо - Интервју 

 • ЛИТЕРАТУРА ДЕНЕС: Вашиот нов роман носи наслов ¿Кој видел сирена? Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

MIGHTY SEA AÍSA: Тоа е втор случај на браќата Карденас, кој може да се прочита независно од првиот, Достоевски во треватаНа Тие се криминал-ноар романи, сместени главно во Логроњо, градот во кој живеев дваесет и шест години, и главните улоги Диего Карденас, заменик полициски инспектор и неговата сестра, Лусија, преведувачНа Тие двајца се во тешко време, разочарани од животот. Токму нивната меѓусебна поддршка и соучеството во решавањето случаи ќе ги натера да се пронајдат себеси, малку по малку.

Исто така, постојат различни микрокосмоси со секундарни ликови кои ја освоија theубовта на читателите како судскиот исправник, колегите полицајци на Диего или Лусија во преведувачката агенција. Почнав да го пишувам овој втор случај, уште пред да го објавам првиот роман, бидејќи бев убеден дека овие ликови имаат повеќе патување; Самиот сакав да знам кои насоки ќе ги преземат. 

Почетокот на моите романи обично ми доаѓа со слика, блиц. Во овој случај тоа беше онаа на мала сирена на готската фасада на Сан Бартоломе, прекрасна црква лоцирана во центарот на Логроњо. Токму таму започнува романот. Тој се соочи со предизвикот да ја одржи суштината на првото, но да му даде новост.

Во овој случај, Диего се соочува со појава на мртов постар пар во неговиот дом, во она што изгледа како јасен случај на родово насилство. Откривањето на некои стари букви скриени во соблекувалната, заедно со агендата во која се појавуваат некои чудни состаноци со гатачка, ќе доведе до пресврт кон истрагата. Поставките на романот исто така н take водат на места како Париз или Сарагоса, мојот роден град, во која секогаш се одвива сцена. 

Читателите веќе ми ги испраќаат своите впечатоци; Тие го сакаат тоа и ја ценат рамнотежата помеѓу волшебниот заговор, ликовите со кои се чувствуваат удобно и сакаат да се сретнат, атмосферата и емоциите. Ми се чини важно, покрај заплетот, читателот да може да ужива и да најде други аспекти што продолжуваат да одекнуваат кога ќе заврши. Друга сингуларност се референци за уметност, историја или класично кино, вградено во самата приказна. 

Сакам што ми велат дека сакаат да ја завршат за да ја откријат мистеријата, но дека, во исто време, ги сожалуваат затоа што се чувствуваат многу удобно во романот. Нема да откријам многу повеќе, подобро е самите читатели да го откријат за себе.

 • АЛ: Можете ли да ја запомните таа прва книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

МАП: Пишувам затоа што сум читател. Читателка која чита и е многу среќна за читање уште од детството. Пред да научам да читам, се сеќавам на приказните што ми ги раскажуваше баба ми пред спиење. Потоа дојде на раскажани приказни за Ферандиз. Подоцна Овозможете го Блитон, Викторија Холт… И, конечно, скок кон стотиците книги што ги имаше татко ми во книжарницата. Несомнено, Агата Кристи Тоа беше големото откритие. Подоцна дојдоа и други автори како што се Перл С. Бак, Леон Урис, Мика Валтари, Колет, итн. Од многу рано се навикнав да одам со татко ми секој петок во книжарница и да купам две книги неделно. Така, јас исто така почнав да формирам своја библиотека. Го паметам како чиста среќа. 

Ја напишав мојата прва приказна кога имав седум години, во втората од ЕГБ. Се сеќавам затоа што тој курс ми даде професор да читам дома нејзина копија Малиот принц; Се чувствував како најсреќната девојка на земјата. Ова ме охрабри да напишам свои приказни во тетратка што мајка ми ја обложи со зелена и сина хартија.

За време на адолесценција, во некои часови во кои ни беше тешко да го задржиме вниманието, напиша тој Романтични приказни за моите придружници, сместени во земја што ја избраа, останатото беше до мојата имагинација. Интересно, тоа е жанр што не го допрев повторно.

Назад во 2001 Решив да напишам мојот прв романНа За мојата обука на БА по историја Бев привлечен од историски жанрНа Ја поднесов на престижна награда, која, се разбира, не ја освоив. Сепак, навистина уживав во тоа патување во Мадрид за да го предадам ракописот на самиот издавач. Беше многу забавно и незаборавно искуство.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

МАП: Не можев да изберам еден; Уживав во многу автори, чии книги ги прочитав во различни фази и моменти од мојот живот.

Ја сакам литературата од XIX и првата половина на XX: Janeејн Остин, На Бранте, Флобер, Стендал, Балзак, Оскар Вајлд, Толстој, Достоевски, Емилија Пардо Базан, Кларин, Вилки Колинс, Едит Вартон, Скот Фицџералд, Форстер, Евелин Оф, Агата Кристи или Немировски.

Поблиску со текот на времето, би можел да цитирам многу други: Изабел Аленде, Кармен Мартин Гаите, Пол Остер, Дона Леон, Пјер Лемајтер, Фред Варгас и многу други. Сите имаат заедничко што ме натераа да уживам, да размислувам или да ме трогнаа. Секој од нив ми остави отпечаток; Научив од сите нив. На крајот, стилот на писателот е изграден од неговата личност, искуства и, се разбира, читања.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

МАП: Willе изберам две: Ана Каренина, со која би водел разговор за животот и loveубовта. Јас би сакал да шетам со неа низ улиците на Санкт Петербург, иако мислам дека откако пиевме чај, на крајот големиот Толстој можеби се вознемири.

Друг лик со кој би сакал да уживам во една вечер е со големиот ГетсбиНа Не би имал ништо против турнеја низ Newујорк во ваше друштво. Ми изгледаат фасцинантни ликови, полни со светла и сенки, со ќошиња и нијанси, со нијанси.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

МАП: Ми се допаѓа, ако може, пишувај сам и во тишина, но се прилагодувам. Како анегдота ќе ви го кажам тоа Кој видел сирена? Го завршив во Сарагоса, седејќи на софа, затворен зад душек во преполна соба, додека мојот сопруг и децата сликаа и собираа мебел. Понекогаш не можете да изберете. 

Ми треба само добра книга за читање, останатото ми е рамнодушно.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

МАП: Има места каде што подобро се фокусирам. Во мојата куќа Логрошо Имам малку десктоп пред прозорец низ кои гледам како се нишаат дрвја и луѓето доаѓаат и си одат; Тоа е место што ми дава ведрина и каде ми е многу удобно. Во Верано, Навистина уживам кога пишувам во мојата куќа во Медрано каде имам убави Планински погледНа Таму почнав Кој видел сирена? Сепак,, Достоевски во тревата Се појави за време на одмор во Винарос. На март исто така е многу инспиративно. 

Во однос на времето од денот, претпочитам да пишувам на рани утра, кога сите с still уште спијат, а куќата молчи. Друг пат во кој обично користам е попладнеНа Никогаш навечер, тогаш претпочитам читањеНа Во мојот случај, читањето ме храни да продолжам да пишувам. Тоа е секојдневен чин.

Јас сум наставник и треба да ги усогласам работата и семејниот живот, но Се обидувам да пишувам секој ден, дури и ако се работи за само неколку зборови. Верувам, без сомнение, дека секогаш можете да одвоите време за она за што се грижите и сте страсни.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

МАП: Како читател го сакам наратив и јас исто така уживам во историски романНа Не исклучувам да започнам еден ден како писател со овие жанрови.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

МАП:Читам Инстинкт, од Ешли Одрин. Тоа е фасцинантен роман, многу оригинален. Психолошкиот трилер кој зборува за мајчинството и кој меша, не остава рамнодушен. Од наративна гледна точка, употребата на нараторот во прво и второ лице е многу интересна, како и скокање на времето. Го препорачувам, без сомнение.

Јас сум со трет случај на браќата Карденас, се наоѓа во пролет. Достоевски во тревата се развива на есен и Кој видел сирена? во зима. Како и да е, имам нови идеи што ми бучат во главата. За писател има возбудлив момент: кога мислите дека можете да бидете блиску до добра приказна.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената за објавување? Дали мислите дека тоа ќе се промени или веќе го направи тоа со новите креативни формати?

МАП: Несомнено е дека стапка на објавување es вртоглавицаНа Постојат неколку многу моќни издавачки групи кои доминираат на пазарот и мноштво мали и средни издавачи кои треба да се натпреваруваат квалитетно или со многу специфичен предлог. Сепак, точно е дека постојат различни начини на кои непознат автор може да стигне до објавување на своите книги. Никогаш немало толку многу можности и можности како сега. По објавувањето, започнува патување во кое авторот треба да биде вклучен сто проценти. Без сомнение, социјалните мрежи се суштински сојузник за да се направите познати и да ги промовирате вашите книги. Сите знаеме дека не е лесно и дека понудата е огромна, но за мене, секој читател кој ќе вложи време и пари во вашата книга е прекрасна награда Тоа повеќе од компензира за вложениот напор. 

Во моето срце, мојот сон беше да објавам, очигледно. Писател пишува затоа што ужива, затоа што го сака тој момент кога седнува да создава ликови и приказни, бидејќи му треба како дишење. Но, пред с,, пишувајте за да го прочитаат, за да можат и другите да уживаат во нивните приказни. 

Вистина е дека објавувањето ми се чинеше недостижно. Долго време се посветив на пишување на многу приватен начин, знаеше само мојот сопруг. Тој е мојот прв читател, тој е многу критичен на најдобар начин и затоа му верувам на неговиот суд. Понекогаш, мора да се случи нешто што ве тера да го направите првиот чекорНа Во мојот случај, тоа беше загуба на двајца луѓе многу драги за мене за многу кратко време. Во тој момент бев целосно свесен дека постои точка во животот без враќање. Кога с ends ќе заврши, го земате само она што сте го живееле, она што сте го уживале, она што сте го сакале. Мислев дека не сакам да жалам кога беше предоцна и дека немам што да загубам обидувајќи се.

Вистина е дека има многу луѓе кои пишуваат и сакаат да објавуваат, мора да бидеме реалисти. Станува збор за трка на долги патеки во која мора да преземете чекори, да бидете упорни и да работите сериозно во него. 

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

МАП: Се наоѓаме во сложен момент, скоро би рекол дека во промена на времето. Како историчар знам дека се случуваат кризи, дури и ако се многу тешки додека ги живеете, и дека потоа секогаш доаѓаат подобри времиња. Барем, тоа им го посакувам на новите генерации. Во врска со литературата, уметноста или музиката, можеби најимпозантните дела се појавија во најмрачните периодиНа Културата е светлина, таа секогаш штеди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.