10-те најдобри loveубовни книги во историјата за повторно да се за loveубите

најдобри loveубовни книги

Loveубовта е силата што го придвижува светот. Безвременско чувство кое негува многу историјата на литературата и некои од најлегендарните книги во нашите книжарници. Невозможни lovesубови, други епски, некои вистински, но сите незаборавни го сочинуваат следново најдобри loveубовни книги досега.

10-те најдобри loveубовни книги досега

Гордост и предрасуди, од Janeејн Остин

Се смета за еден од првите книжевни романтични комедии, што е едно од ремек-дела од англиски букви во XNUMX век продолжува да биде безвременска класика. Приказната за сестрите Бенет во потрага по совршен сопруг не само што станува една од највкусните приказни што се паметат, туку нè транспортира како малку други во светот на англиското општество од тоа време да се потопиме во тој свет на забави, лажни средби и страсни драми што би инспирирале повеќе од еден век подоцна Хелен Филдинг и нејзините книги Бриџит onesонс.

Крвава венчавка, од Федерико Гарсија Лорка

Инспириран од вистински случај што се случил во провинцијата Алмерија и напишан во 1931 година, беше Крвава свадба единствената драма од Лорка што беше објавена во формат на книга со оглед на постигнатиот голем успех. Облачен од трагично чувство што ги присвојува сите симболи на Лорка, како што се коњот или месечината, Бодас де Сангре го пресоздава денот на венчавката на Невестата, која одбива да се омажи за Младоженецот влечен од необјаснивата сила што ја привлекува кон Леонардо, поранешен убовник. Претставата ужива во безвременски успех со кој беше засилена филмската адаптација од 2015 година во главна улога на Инма Куеста.

Janeејн Ер, од Шарлот Бронте

Во годината кога Шарлот Бронте го објави овој роман, 1847 година, жените писатели не беа толку ценети како денес. Поради таа причина, Бронте го објави делото под псевдонимот Курер Бел. И нејзиниот лик, Janeејн Ер, е како авторот, млада жена злоупотребена од животот, вознемирена да го најде своето место во светот, тоа „нешто“ што, прецизно, го натера делото да се надмине во неконформско општество. Делото беше апсолутен успех по објавувањето, откривајќи го идентитетот на Шарлот Бронте и феминистичката струја што на крајот ќе се консолидира во XNUMX век.

Wuthering Heights, од Емили Бронте

Многумина сметаат дека најголемото романтично дело во историјата, и тие можеби не се во ред. Напишано од Емили Бронте, сестра на гореспоменатата Шарлот, Ватерхинг Хајтс ја раскажува приказната за Хитклиф, момче донесено во куќата Ерншо на имотот Ватиринг Хајтс, станувајќи особено пријател со неговата ќерка Кетрин. Приказна за одмазда, омраза и мрачни lovesубови, Wuthering Heights беше отфрлена од критичарите по објавувањето во 1847 година од неговата структура во форма на матриоска, општото мислење се смета за „незрело“. Со текот на времето, критичарите би ја препознале визионерската природа на делото, квалификувајќи го како одлично дело што е.

Однесено со ветрот, од Маргарет Мичел

Митската loveубовна приказна помеѓу Скарлет О’Хара и Рет Батлер за време на американската граѓанска војна беше објавена во 1936 година. Во текот на Божиќниот период од таа година, книгата продолжи да се продава до милион примероци проследено со Пулицеровата награда за Мичел, кој знаеше подобро од кој било да создаде идеална атмосфера од која тој е најдобрите убовни книги досега на американската литература. Класик со чиј потенцијал беше дополнително возвишен познатата филмска адаптација од 1939 година во која играат Вивиен Ли и Кларк Гејбл.

Loveубов во времето на колерата, од Габриел Гарсија Маркез

Иако Сто години осаменост е дело со кое Габо стана еден од најголемите писатели на историјата, Loveубовта во времето на колерата е неговиот најромантичен роман. Признат од самиот колумбиски автор како неговото омилено дело, theубовната приказна на Флорентино Ариза и Фермина Даза, сопруга на докторот Јувенал Урбино, во град на колумбискиот брег ќе остане во аналите на својата историја по својата суптилност, интензитет и крај што ја дефинира самата суштина на делото . Инспириран од loveубовната приказна на родителите на самите Гарсија Маркез, романот се претставил во романот филмска адаптација во 2007 година во која игра Хавиер Бардем.

Како вода за чоколадо, од Лора Ескивел

Поставен за време на Мексиканската револуција, како вода за чоколадо  стана хит по објавувањето во 1989 година благодарение на способноста на Ескивел да комбинира одлична loveубовна приказна со соодветните состојки. Совршен рецепт што ја открива Тита, најмладата од сите нејзини сестри и затоа е осудена да ја отфрли loveубовта во потрага по грижата за нејзините родители додека готви сите јадења подучени од семејната готвачка Нача. Современ амбасадор на магичен реализам„Како вода за чоколадо“ се претстави со значајна филмска адаптација во 1992 година.

Ана Каренина, од Лео Толстој

Ремек-дело на рускиот реализам, Ана Каренина е ликот преку кој Толстој го пресоздава руското високо општество од тоа време како антитеза на подоблесен и рурален свет. Кругови во кои се џвакаат неверства, тајни и лаги кои го засенуваат главниот јунак чија приказна започнува откако ќе биде поканет од сопругот на нејзината сестра, принцот Степан, во Москва. Иако на почетокот беше критикувано како студена работа за високото општество, на сонародниците од Толстој им се допаѓа Фјодор Достоевски или Владимир Набоков Наскоро го квалификуваа како чисто уметничко дело. Без сомнение, една од најдобрите loveубовни книги досега.

Јужно од границата, западно од Сонцето, од Харуки Мураками

Некои може да не се согласуваат и да се наведнуваат повеќе кон Токио Блуз, но за мене најромантичната приказна за Харуки Мураками ќе остане јужно од границата, западно од сонцето. Приказната за сопственикот на џез-барот Хаџиме, чиј живот се претвори во 360 степени по повторното обединување со Шимамото, неговиот најдобар пријател од детството, е едноставна, но интензивна приказна за минатото кое секогаш може да се врати како бура толку топла, како и непредвидлива. Чиста ориентална интимност.

Слика од Харуки Мураками
Поврзана статија:
Најдобрите книги на Харуки Мураками

Доктор ivиваго, од Борис Пастернак

Приказната за лекарот Јуриј Андреевич ivиваго, доделен на воениот фронт за време на Првата светска војна, каде што се за inуби во медицинската сестра Лариса, беше објавена во 1957 година во голем дел од светот. Сепак, проблемот со кој се соочи Пастернак беше притисок од СССР и кога го објавуваше својот роман на советска територија (тоа го стори во 1988 година) и станувајќи Нобелова награда за литература дека авторот победил во 1958 година.

Кои се за вас најдобрите loveубовни книги во историјата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Nан dijo

  Молитва до божествената Троица да го привлече theубениот
  О, возвишено и божествено тројство на Таткото Создател, на Искупителниот Син и на славниот Свет Дух! Алфа и Омега! О супер Адонаи! На твоја бесконечна добрина и милост, ова суштество понизно се поклонува (кажи го целото име и презиме) и со сето свое срце бара од тебе (кажи го името и презимето на лицето што сакаш да го привлечеш) секогаш да ме сакаш и да бидеш среќен од мојата страна

  Helахел, Росаел, Исмаел Ох, моќни ангели на loveубовта! Престани за мојата сакана и направи ја твојата душа да биде дарежлива со мене и дека твоето срце чука од loveубов само кон мене. Helахел, Росаел, Исмаел, слушај ме и помогни ми. Нека биде.

  Амин.

  Важна нота
  На крајот од оваа молитва треба да кажете 9 наши татковци и 9 поздрави Марии. Молете се со вера и објавете ги на страницата по ваш избор за да бидат исполнети.

 2.   Надија ромеро dijo

  Здраво, јас се викам Надија Ромеро, јас сум студент по дигитален маркетинг и дизајн на веб-страници, сакам да ви поставам неколку прашања за истражувачки проект што го правиме на час, ви благодарам. Го чекам вашиот брз одговор.

 3.   Сара Маерс dijo

  Сосема се согласувате со книгите изложени на овој напис, особено со Гордоста и предрасудите ^^

  Има некои што не сум ги прочитал и ги запишувам за да ги прочитам што е можно побрзо.

 4.   Julулиет Мишел dijo

  Првиот роман на шпанско-перуанскиот автор се смета за еден од најистакнатите примери на прозата што му служела на писателот да ги осуди притисоците кон кои општеството ја води индивидуата. Варгас losоса, посветен на слободата, иако критикуван од другите сектори за неговите конзервативни погледи на реалноста, го раскажува понижувачкиот третман на кој се подложени армиски кадети за време на нивната обука во касарната. Ако ви се допадна оваа белешка, можеби ќе ве интересираат: 10 книги за повторно да верувате во loveубов. 

 5.   Густаво Волтман dijo

  Силно би го препорачал романот „Збогум на оружјето“ на Хемингвеј, романсата што се развива меѓу протагонистите, војникот и болната жена, е едноставно шармантна со неочекуван крај.
  -Густаво Волтман.

 6.   ЈПЦ dijo

  „Маријанела“. Бенито Перез Галдос.