Kеј Кеј Роулинг го враќа женското клише под псевдонимот Роберт Галбрајт

Рок Ролинг се оддалечува од детективите од XNUMX-от век под псевдонимот Роберт Галбрајт.

Рок Ролинг се оддалечува од детективите од XNUMX-от век под псевдонимот Роберт Галбрајт.

Книжевна авантура на J.К.Роулинг во црн роман, објавено со псевдоним Роберт Галбрајт, ни дава да Штрајк Корморан: жилав детектив, поранешен воен, поранешен боксер, грд и силен и покрај тоа што недостасува нога под коленото. Тешко момче кое во друга ера би носело капа и цигара трајно виси од аголот на устата.

Роулинг нè запознава со нејзината страна, чекор поназад, до женската предност, Робин, кој споделува случаи и канцеларија со Штрајк, но има одлики на жените од педесеттите години: Робин, одлучен, упорен, кревка и има потреба од заштита.

Корморан Штрајк излегува со Елин, убав и успешен милионер, Робин со Максвел, момче кое не ја почитува својата работа и повеќе би сакал да се посвети на поконвенционална и подобро платена професија. Робин е привлечен лик со восхитувачки одлики, интелигентен и борец, но му е потребен и му се восхитува на Штрајк на толку интензивен, па дури и интимен начин, што го отуѓува ликот од жената што се бори за своето место, под еднакви услови, во општеството. XXI век.

Штрајк, од друга страна,  тој е поблизу до Филип Марлоу отколку до современите детективи, е далеку од познатиот Брунети кој се воодушевува од неговата сопруга Паола, со која дели гастрономски и литературни вкусови. Низ целата серија се запознаваме со Корморан Штрајк, неговото сурово детство со зависна мајка и насилен, нарцисоиден и мрзлив очув. Овој чекор го врамува ликот на Штрајк, знаеме многу повеќе за него отколку што знаевме за првите детективи кои му дадоа живот на криминалистичкиот роман, но резултатот е сличен, бидејќи неговите искуства не оставаат никаква емотивна рана во него, Штрајк не е се плаши, е добар, силен и заштитен човек, кој понекогаш, без да сака лесно е да се стави на лицето на Хампри Богарт како Сем Спејд или Стејси Кич на незаборавната телевизиска серија Мајк Хамер.

На Робин, која претрпе силување додека беше на колеџ и се бореше да го надмине, иако не најде храброст да дипломира по нападот, тешко е да се спореди со детективи како Кинси Милхоне, Петра Деликадо или а камоли со ликови како Лисбет Саладер. Роулинг гради детектив достоен за општеството во XNUMX-тите, многу поблиску до совршената секретарка на Филип Марлоу отколку до детектив Со трауматско минато, тој се соочува со најчудните криминалци како Амаја Салазар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Magali dijo

  Што е со Ана, дозволете ми да ви кажам дека навистина уживав во овие книги, во нив има нешто што едноставно ме фати. Иако делумно се согласувам со анализата на вашиот карактер, за мене Робин нуди многу повеќе од она што го открива критиката, барем на последната рата таа ги покажа своите најпосебни квалитети, таа не е детектив, таа почнува да се вклучува во тоа, детектив беше повеќе од сон од детството што почнува да живее, споредувајќи ја со детектив во оваа фаза од нејзиниот лик не изгледа сосема фер, покрај тоа, добро е познато дека нејзината слепа посветеност на Штрајк веќе не е така и јас Јас сум целосно сигурен дека повеќе предизвици за методите на Strike ќе дојдат од вас. Далеку од тоа да ја класифицирам како детектив на општеството од 40-тите години, јас сметам дека е жена од XNUMX век, која, како и многу други, е во тој транс да заборави да биде совршена жена да се најде себе си. Би чекал да и судам како детектив барем до следната книга

 2.   Ана Лена Ривера Мужиз dijo

  Здраво Магали: Не ги сакам книгите на Роберт Галбрајт, иако сум искрен: не се за inубувам во нив, но еве ме, читател што се повторува, со „Канцеларијата на злото“ штотуку завршена. Го сакам класичниот роман со тешките момци во улога на детектив; Филип Марлоу или Сем Спејд беа одлични и сакам да ги препрочитувам од година во година, исто како што пред неколку недели најдов изгубен на мојата полица еден од случаите на Пери Мејсон и беше многу возбуден што изгубив неколку часа со него повторно. До денес црниот жанр еволуираше, како и сите жанрови, а ликовите се поактуелни, повеќе слични на вистинските луѓе на општеството во кое живееме денес. Како и во романите на Агата Кристи, тие комуницирале преку телеграми и денес детективите користат WhatsApp и е-пошта. Денес жените играат водечка улога на исто ниво со мажите и многу автори се посветени на тоа. Трите романи на Роулинг во жанрот ноар ме потсетуваат на класиците многу повеќе од модерните, во сè, женски и машки ликови и тоа не е лошо, тоа е стил. Она што ме изненадува е овој избор на автор со личните искуства на .К. Роулинг и мислам дека фактот на објавување под машки псевдоним е значаен за стилот што го избира за нејзината црна серија. Секако, те слушам и еве ќе бидам подготвен да го прочитам четвртиот дел. Seeе видиме како еволуира Робин затоа што можеби, како што велите, созрева како личност и како детектив и нè чека изненадување. Би бил многу среќен да беше така. И ако не, нема да биде по мој вкус, но тоа нема да го направи подобро или полошо како роман.
  Ви благодарам многу што ја прочитавте статијата, дадовте свое мислење, коментиравте и откривте друг агол од каде да ја набудуваме приказната.