Издавачите продолжија да бидат одбиени од издавачите по успехот на Хари Потер

JK Rowling

Иако се чини вистинско лудило, вистината е дека Издавачите на ЈК Роулинг го одбија по успехот на Хари Потер. Познатиот писател има објавено од Twitter писмата за одбивање што разни уредници ги испраќале до писателот за делото  Повикувањето на кукавицата, дело објавено под псевдонимот Роберт Галбрајт. Можете дури и да видите како во едно писмо уредникот има слобода да препорача Роулинг да земе курс за пишување, а потоа да се посвети на пишувањето.

Нешто што се граничи со надреалното. Роулинг сакаше да ги користи овие букви до научете ги младите писатели да не се предаваат пред писмата на издавачите и дека тие се обидуваат повторно и повторно. Неговата намера е јасна и нема задни намери за одмазда, затоа во писмата што се објавени не се прикажани во издавачот или издавачот што ги одбил Делото на Галбрајт и со тоа дело кое во 2013 година стана бестселер.

Роулинг ги покажува своите писма за да ги охрабри младите писатели

Заедно со Галбрајт, и други познати автори и дела беа одбиени од најважните издавачи во тоа време, како пример Улис од Jamesејмс oyојс, чоколадо o Ла гранја од Georgeорџ Орвел. Вистината е дека не е изненадувачки што еден издавач одбива дело што подоцна станува голем успех во продажбата, но мора да биде прв пат уредниците да одбиваат познати писателки како што беше Роулинг по Хари Потер. Но, моето најважно прашање е Како Роулинг ја однесе својата работа кај издавачите кога можеше сама да ја уреди со парите што ги заработи? Дали тој навистина не ги добил парите што често се кажуваат? Или, пак, работата беше навистина лоша на почетокот? Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.