Kеј Кеј Роулинг открива зошто Дарсли го мразеле Хари Потер

Дурлиите

Ние секогаш ќе го паметиме сиромашниот мал Хари Потер кога тој живееше со своето семејство Дарсли, во плакарот под скалите, сепак никогаш не знаевме зошто ова мало момче беше мета на бесот на Дарсли; на неговиот вујко, неговата тетка и неговиот син секој повеќе чуден. Конечно Kеј Кеј Роулинг, авторот на сагата за книгата Хари Потер, одлучи да даде неколку одговори на поставените прашања.

Потекло на гневот на Дарсли

Во еден објава објавена на Потемор, Роулинг опширно пишуваше за историјата на Вернон и Петунија Дарсли, кои се состанаа во здодевно деловно опкружување. Петунија секогаш била горчлива затоа што нејзината сестра Лили била волшебник и исто така поради тоа била омилена ќерка. Всушност, се чини дека нејзината афера со јасно обичниот Вернон била акт на бунт против посебноста на нејзината сестра.

Сепак, напнатоста брзо се зголеми меѓу момчето на Вернон и Лили, Jamesејмс Потер, а сестрите се повеќе се отуѓуваа. Лили не беше поканета да ја почестат на свадбата на Петунија и Петунија не успеа да и ’покаже разлика на животот на нејзината сестра Лили.

Последната порака што се појави меѓу сестрите беше а писмо што Лили го напиша во најава за раѓањето на нејзиниот син Хари, писмо кое Дарсли веднаш го фрли во ѓубре. Изненадувачки, Дарсли беа многу изненадени кога еден ден подоцна го најдоа својот сирак без внук пред нивниот праг, но пред шокантната смрт на Лили, Петунија не можеше да не се грижи за малото момче.

Во ова откритие авторот го раскажува следново:

„Таа го направи тоа неволно и го помина остатокот од детството на Хари Потер обидувајќи се да го казни заради сопствен избор“.

Покрај ова, беше додадено и незадоволството на Вернон, што произлегува и од сличноста на Хари со неговиот татко Jamesејмс Потер, што пак го мотивираше несакањето на Северус Снајп.

Малиот зрак на надежта на тетка Петунија

И покрај фактот дека многумина од читателите очекуваа повеќе за време на збогувањето со тетка Петунија на крајот од сагата, авторот сепак смета дека тетка Петунија се однесува на начин поконзистентен на нејзините мисли и чувства во текот на претходните седум книги.

„Во последната книга сакав да предложам дека нешто пристојно се бореше да се извлече од тетка Петунија кога се збогуваше со Хари за последен пат, но таа не беше во можност да го признае тоа, или да ги покаже своите закопани чувства “.

Конечно, авторот коментираше дека, и покрај тоа што многу размислуваше за чувствата и мислите на тетка Петунија, никој никогаш не изгледаше дека очекува нешто подобро од чичко Вернон, така што не беше никаков вид разочарување.

Куриозитети на Дарсли

Имињата Вернон и Петунија се појавија рано и никогаш не поминаа низ список со имиња на проби како што беше направено со други ликови. Авторот коментира дека Вернон е едноставно име за кое таа не се грижи и Петунија е име кое секогаш ја терало да мисли на непријатни женски ликови поради игрите што ги играла со нејзината сестра.

Авторот го коментира и тоа презимето „Дарсли“ е земено од град со исто име сместен во Глостершир и дека не е многу далеку од местото каде што е роден авторот. Од друга страна, тој исто така потврдува дека никогаш не го посетил местото, но дека го зел зборот затоа што неговиот звук му се допаѓал.

„Дарсли се неволни, предрасуди, тесни умови, неуки и фанатични, повеќето од работите што ми се допаѓаат најмалку. „

Написите на K.К.Роулинг на веб-страницата Потермор неодамна открија многу детали за американскиот Хогвортс, Школата за вештерство и волшебство во Илверморни, вклучително и откривање на четири училишни куќи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел Редклиф dijo

  САКАМ-ХАРИ-ПОТЕР

 2.   карлосокон58 dijo

  Интересно, ги имам гледано сите филмови со Хари Потер и навистина не знаев која е вистинската причина за омразата што ја имаа кон Хари.

бул (точно)