Гордост и предрасуди од Janeејн Остин

Уште од филмот Гордост и предрасуда

На почетокот на XNUMX век, пишувањето за ослободените жени и пристапувањето кон нивните loveубовни проблеми на комичен начин не беше нешто најобично. Всушност, мачизмот продолжи да биде присутен во сите области на општеството, вклучително и во светот на литературата. Сметан за еден од првите феминистички романи во историјата, Гордост и предрасуди од Janeејн Остин Тоа е една од оние класици што заслужува да се прочита барем еднаш во животот.

Содржина на гордоста и предрасудите 

Насловна на гордоста и предрасудите од Janeејн Остин

Сместено во англиското село, недалеку од Лондон, хроники на „Прајд“ и „Предрасуди“ животот на семејството Бенет и нивните пет ќерки во брак, сите меѓу 15 и 23 години: Janeејн, најстарата, Елизабет, Мери, Кетрин и Лидија. Пет млади луѓе за кои нивната мајка, г-ѓа Бенет копнее по најдобриот додворувач како излез од ситуацијата условена од семеен имот што ќе го наследи братучедот на нејзините ќерки, Вилијам Колинс, по смртта на г-дин Бенет.

Од сите сестри, Елизабета е таа што стекнува поголемо значење да се биде независна млада жена, исто така, се додворува Чарлс Бингсли, богат ерген кого го среќава на забава каде што Елизабет исто така запознајте го г. Фитцвилијам Дарси, милионер кој одбива да ја замоли Елизабета да танцува бидејќи не ја смета за премногу убава. Детал што главниот јунак го прима со одредена гордост, чувство што ќе ја придружува за време на приказната во која нејзините различни средби со господинот Дарси кај двајцата предизвикуваат значителна привлечност, прекината токму од гордоста и предрасудите предизвикани меѓу нив.

Aубовна приказна обележана и со судбината на различните сестри Бенет и нивната потреба да се омажат за човек кој може да им обезбеди подобра иднина, онаа што секогаш изгледа поперспективна кога човек со пари е подготвен да започне проект.

Ликови на гордост и предрасуди

Сцена на гордост и предрасуди

Главни карактери

 • Елизабет Бенет: На Главниот јунак на гордоста и предрасудите таа е втора од петте сестри. Дваесетгодишна девојка која од првиот момент покажува серија привлечност што не е поврзана со прототипот на пристојната и послушна жена од тоа време: таа е креативна и духовита, независна и има одлична смисла за хумор. Секогаш водена од површно мислење применето за секоја личност и додворувач што ќе ги сретне, светот на Елизабет целосно се менува кога ќе се сретне со г. Дарси.
 • Фицвилијам Дарси: Машкиот протагонист на романот започнува како втор loveубовен интерес на Елизабета, тоа е ликот врз кој се истураат латентната „гордост и предрасуда“ низ целото дело. Интелигентен и богат, но и донекаде срамежлив - квалитет скриен под одредена ароганција - господинот Дарси ја смета Елизабет за социјално инфериорна и не толку привлечна како другите од неговите сестри. Сепак, како што напредува претставата, Г-дин Дарси разбира дека голем дел од луѓето околу него му приоѓаат од обичен интерес, Елизабета е единствената што го гледа со други очи.

Секундарни карактери

 • Г-дин Бенет: патријархот на семејството поседува недвижен имот поврзан со друг потомок на семејството, г-дин Колинс. Убав и културен, тој се чувствува особено приврзан за неговите две постари ќерки, Janeејн и Елизабет.
 • Г-ѓа Бенет: контрапунктот на нејзиниот сопруг е озборувачка и бесмислена жена чии напори се ограничени на наоѓање на најдобриот додворувач за нејзините ќерки.
 • Janeејн БенетНајстарата од сестрите Бенет е срамежлива и наивна, бидејќи е главен додворувач на Чарлс Бингли, првично заинтересиран за неговата сестра Елизабета.
 • Мери Бенет: Сериозна и цинична, таа е најмалку привлечна од сестрите, што и дава карактер на горчлива девојка.
 • Кетрин БенетОд нејзините сестри наречена „Кити“, таа е суетна и материјалистичка, како нејзината помлада сестра, чие влијание и претставува проблем.
 • Лидија бенет: најмладата од сестрите е верна придружничка на Кетрин и тврдоглава и импулсивна млада жена, како и флертувачка. Таа завршува со елопирање со господинот Викам, предизвикувајќи скандал што ќе се реши кога Викам ќе се согласи да се ожени со неа во замена за платена венчавка.
 • Чарлс бингли: Најдобриот пријател на г-дин Дарси е сосема спротивен од овој. Indубезен и милионер, тој се чувствува пријатно со сите, со тоа што Janeејн Бенет е жената на која паѓа.

Гордост и предрасуди: Пресвртница во историјата на литературата

Џејн Остин

Во 1813 година, година на објавување на „Гордост и предрасуди“, односот меѓу мажите и жените продолжи да се заснова на социјална шема во која мажот беше главен и жената беше принудена да го најде во него излезот за полн живот на нови изненадувања, благосостојба и безбедност.

Ситуација за која бев целосно свесна 20-годишник по име Janeејн Остин, која нејзината сестра ја сподели собата и ги напиша во тетратките нејзините впечатоци од реалноста на која и се чинеше дека и е предодредена. После пишувањето на првото дело наречено Први впечатоци, таткото на Остин се обидел да го претстави на издавач, одбивајќи се додека му беше понудена на издавачот кој претходно објави уште едно дело во Остин, „Чувство и чувствителност“.

Конечно, Гордоста и предрасудите е објавена на 28 јануари 1813 година станувајќи успех на времето, но особено, безвременска работа.

Агилното темпо на работа, социјалната сатира што ја истури Остин или, особено, паузата во приказната за секоја романтична приказна проследена со драма и предвидливиот фактор се некои од причините зошто работата издржа, исто така, стана а икона за феминизам.

Бидејќи иако сегашната литература е полна со големи хероини и намери околу еднаквоста, во 1813 година реалноста беше поинаква, Елизабет Бенет беше жената што ќе пристигнеше за да покаже дека жените можат да размислуваат. Дека би можеле да размислат дали овој човек е соодветен сопруг или не, или едноставно прифаќаат дека нивниот живот не зависи исклучиво од заштитата на машкиот член за да бидат среќни.

Дали прочитавте Гордост и предрасуди на Janeејн Остин некогаш?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.